5 kroków do szybkiego czytania

Podniesienie kwalifikacji zawodowych wymaga doszkalania, a to zwykle związane jest z koniecznością przeczytania mniejszej bądź większej ilości materiałów. Tempo, z jakim czytamy wpływa wówczas na efektywność naszej nauki. Czyż nie byłoby pięknie, gdybyśmy mogli „połykać” kilka książek tygodniowo chłonąc wiedzę bez względu na dziedzinę?

Możesz czytać nawet 10 razy szybciej.
Możesz czytać nawet 10 razy szybciej.

Jak zacząć szybko czytać?

To możliwe! Jest metoda, dzięki której możesz czytać nawet 10 razy szybciej i błyskawicznie przyswajać wiedzę. By to osiągnąć wystarczy stare nawyki zastąpić nowymi. Wbrew pozorom jest to dość proste, wymaga jednak systematycznych ćwiczeń i spełnienia kilku warunków. Istotna jest również zmiana w samym podejściu do tekstu. Szybkie czytanie to:

  1. Plan i pytania
  2. Przegląd
  3. Wskaźnik i zakreślanie
  4. Czytanie wzrokiem
  5. Notatki

Planuj naukę szybkiego czytania

Zaplanuj, ile czasu chcesz poświęcić na czytanie. Przygotuj miejsce, w którym będziesz czytać tak, by dawało Ci możliwie jak największy komfort. Przede wszystkim należy określić cel, zdecydować po co czytamy dany tekst, czego chcemy się z niego dowiedzieć, co mamy zamiar uzyskać poprzez jego przeczytanie. – mówi Lucyna Harajewicz, główny metodyk ESKK – warto również zapisać pytania, jakie mamy do tekstu. Określenie planu i spisanie pytań ułatwia zapamiętanie informacji oraz wzmacnia motywację.

Przeglądaj książki przed czytaniem

Zanim przystąpisz do czytania, przejrzyj zawartość książki, zapoznaj się ze spisem treści, układem rozdziałów, przypisami. Pozwoli Ci to stworzyć w swoim umyśle obraz książki, dzięki czemu znacznie łatwiej zapamiętasz informacje w niej zawarte.

Wskazuj i zakreślaj ważne informacje

Posługiwanie się wskaźnikiem (ołówek, długopis, palec) przyspiesza proces czytania nawet o 20-30%! Dlaczego to tak skuteczna technika? Wskaźnik zmniejsza obciążenie wzroku, zwiększa płynność gałek ocznych oraz zapobiega powracaniu do już przeczytanego fragmentu. Pamiętaj, by za każdym razem czytać wodząc po linijkach ołówkiem bądź palcem, by „weszło Ci to w krew” jako nowy, pożyteczny nawyk. Nie zapomnij również o zakreślaniu najważniejszych elementów – to znacznie ułatwi późniejszy przegląd materiału oraz zapamiętanie informacji.

Ogranicz wokalizację - będziesz czytać szybciej

Podczas nauki czytania, wpojono nam składanie poszczególnych liter w sylaby, słowa i w końcu całe zdania. W tym czasie nabywamy również pewnego nawyku, który z jednej strony ułatwia nam rozumienie tekstu, z drugiej – spowalnia proces czytania. Tym przyzwyczajeniem jest wymawianie słów – czy to na głos, czy w myślach. Pominięcie tego procesu, zwanego wokalizacją, znacznie zwiększa szybkość czytania. Jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania wymawianiu słów podczas czytania jest wystukiwanie określonego stałego rytmu. Powoduje to tak jakby „odciągnięcie uwagi” ośrodka odpowiedzialnego za mowę. Systematyczne ćwiczenia pozwalają na wykształcenie nowego nawyku. Po kilku tygodniach ćwiczeń wystukiwanie nie jest już konieczne.

Notuj za pomocą map myśli

Notatki pomagają usystematyzować i utrwalić wiedzę. – mówi Lucyna Harajewicz, główny metodyk ESKK – Ważne jednak, by notować z głową. Warto zapisywać tylko najważniejsze hasła, stosować podpunkty, kolory, wyróżniki, możesz również skorzystać z tak zwanych map myśli. – dodaje.

Mapy zawierają tylko słowa kluczowe dla danego zagadnienia, skojarzone z wieloma innymi informacjami, dzięki czemu umożliwiają umieszczenie dużej ilości informacji w prostej, uporządkowanej formie. Mapy pobudzają Twoją prawą półkulę, ćwicząc kreatywność i uwalniając wyobraźnię.
Jak narysować mapę? Weź kartkę oraz kolorowe flamastry lub kredki. Na środku nanieś centralne pojęcie danego zagadnienia, np. swoje cele, a następnie rozrysuj diagram zagadnień pokrewnych. Pamiętaj o stosowaniu kolorów, które ułatwią zapamiętanie treści mapy i jej interpretację. Inną, skuteczną metodą notowania jest sketchnoting.

5 metod do nauki szybkiego czytania

Jak wspominaliśmy, szybkie czytanie to kwestia ćwiczeń i zmiany nawyków. Prócz wdrożenia powyższych zasad warto również zadbać o:

  1. Ćwiczenie gałek ocznych, np. wódź oczami po wyimaginowanym znaku nieskończoności bądź przesuwaj gałkami z lewego kąta oka w kierunku czoła, do prawego kąta oka, następnie w kierunku nosa, powtórz ćwiczenie 10 razy.
  2. Poszerzanie pola widzenia – jest wiele ćwiczeń służących rozszerzaniu zakresu widzenia. Istnieją kursy, które nauczą Cię, w jaki sposób stworzyć specjalne piramidy wyrazów, kolumny liter i cyfr, boksy ze słowami, literami i cyframi oraz tablice Shultego.
  3. Zwiększanie koncentracji – aby poprawić skupienie warto zsynchronizować półkule mózgowe. Lewa półkula aktywuje się automatycznie podczas czytania, natomiast prawa jest sprawcą dryfowania myśli ku sprawom niekoniecznie związanym z lekturą. Zsynchronizowanie obu półkul znacznie poprawia koncentrację i przyspiesza czytanie. Jak to zrobić? Żongluj, słuchaj muzyki barokowej lub zabaw się w alfabet game.

Pozytywne nastawienie i motywację – we wszystkim, co robimy zasadniczą rolę odgrywa to, w jaki sposób myślimy o danym zadaniu. Pozytywne nastawienie i silna motywacja do osiągnięcia określonego rezultatu to klucz do skutecznego działania.

Chcesz wiedzieć więcej?

Błyskawiczne przyswajanie wiedzy
Kursy o podobnej tematyce

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*