Polacy nie gęsi… obcych języków nie znają

Jak wykazują badania, znajomość przynajmniej jednego języka obcego znacznie ułatwia znalezienie pracy, a także wpływa na wysokość zarobków. Odsetek Polaków posługujących się językiem obcym nadal pozostawia wiele do życzenia. Co więcej, zapełniamy swoje CV certyfikatami, które niekoniecznie potwierdzają praktyczną znajomość języków.

Ponad połowa Polaków w wieku 25-64 lat twierdzi, że zna minimum jeden język obcy.
Ponad połowa Polaków w wieku 25-64 lat twierdzi, że zna minimum jeden język obcy.

Jakie języki obce znają Polacy?

W przeprowadzonych w 2011 roku przez Eurostat badaniach, dotyczących znajomości języków obcych w Unii Europejskiej, 62% Polaków w wieku 25 - 64 lat deklarowała znajomość przynajmniej jednego języka obcego. Najbardziej popularny jest język angielski, za nim kolejne miejsce zajmuje niemiecki, a dalej - rosyjski. Optymistyczne 62% blednie, gdy zapytamy o poziom znajomości danego języka. Pod tym względem ciągniemy się w ogonie Europy - jedynie 17% rodaków posługuje się językiem obcym w stopniu biegłym.

Dlaczego Polacy nie znają języków obcych?

Przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać w polskim systemie nauczania. – mówi Magdalena Szajbe z ESKK Edukacja na Odległość – Po pierwsze, jeszcze do niedawna dzieci bardzo późno rozpoczynały naukę języków, po drugie sam sposób nauczania pozostawia wiele do życzenia. Tradycyjne metody kładą zbyt duży nacisk na gramatykę, zamiast skupić się na kształtowaniu umiejętności komunikowania się.

Ostatni raport Ośrodka Rozwoju Edukacji, dotyczący nauczania języków obcych w Polsce, wykazał niezwykle wysoki odsetek (ok. 97%) dzieci i młodzieży uczących się języków. Analiza jakościowa uwydatnia jednak braki systemowe. Ogłoszone pod koniec 2012 r. wyniki badań, przeprowadzonych w Polsce w ramach projektu Language Rich Europe wykazały, że w kraju brak jednolitej strategii zarządzania nauczaniem języków obcych.

Wyłoniona w związku z LRE sieć ekspertów, sformułowała cele niezbędne do zapewnienia rozwoju społeczeństwa wielojęzycznego. Podkreślono w nich między innymi, że „język to nie wiedza, tylko sprawność, czyli narzędzie do pozyskiwania tej wiedzy”, o czym tak często zapominają polscy dydaktycy.

Bariera psychiczna i problemy w znalezieniu pracy - oto owoce braku znajomości języków

Badania wykazują, że nieumiejętność komunikowania się w obcym języku stanowi dla Polaków barierę psychologiczną, a co więcej utrudnia znalezienie pracy zarówno za granicą, jak i w kraju. Ponad połowa ofert pracy wymaga przecież znajomości języka angielskiego.

Polacy, którym wpojono, że najważniejsza jest poprawność gramatyczna, boją się po prostu mówić w obcych językach. - mówi Magdalena Szajbe z ESKK Edukacja na Odległość – Często w obawie przed popełnieniem błędu wolimy milczeć, a przecież nie ma lepszego sposobu na naukę języka, niż rozmowa.

W najbardziej popularnym języku angielskim jest ok. 600 tysięcy słów, jednak nawet dobrze wykształcony Anglik będzie znał z tego niewiele ponad 4%, a mało który wie, czym jest podmiot czy orzeczenie. Eksperci podkreślają, że aby nauczyć się języka tak, by swobodnie się komunikować powinniśmy zacząć od przyswojenia słów potrzebnych w życiu codziennym i stawiać na komunikowanie się.

Nie chodzi o to, by zaniedbać zupełnie gramatykę. Sęk w tym, by metoda nauczania dawała jak największe efekty. - mówi Magdalena Szajbe z ESKK Edukacja na Odległość – Dobrze dobrane narzędzia, intuicyjnie przygotowane materiały i punkt ciężkości przeniesiony na komunikację to klucz do skutecznej nauki języka – dodaje.
Zmiany w sposobie nauczania języków obcych w polskich szkołach i na uczelniach wyższych wymagają czasu i rozwiązań systemowych. Na szczęście rynek oferuje szeroką gamę szkoleń i kursów językowych, dzięki którym praktycznie każdy może udoskonalić swoje umiejętności językowe.

Prócz zajęć stacjonarnych, coraz większym zainteresowaniem cieszy się nauka na odległość. Ogromną przewagą takiej metody poszerzania kwalifikacji jest komfort i swoboda – kursant uczy się tam gdzie chce i wtedy, kiedy chce. Dobre szkoły nauczające na odległość gwarantują opiekę nauczyciela, zatem mimo swobody, student nie jest pozostawiony sam sobie.

Komentarze

Nauczyciel angielskiego:
19/07/2014, 11:47:29

Generalnie w szkole publicznej nauczenie się dobrze języka jest właściwie niemożliwe. Przy dużych klasach praktycznie nie ma możliwości konwersacji.

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*