facebook
Nie mam czasu na naukę
ESKK
Mamwiedzę.pl
Google Plus
ESKK
Grupy kursów

Grupy kursów

Masz pytania?

Zostaw kontakt, oddzwonimy!
lub zadzwoń na infolinię
801 101 909

Bukieciarz

Dziękujemy serdecznie za pozostawienie komentarza.

Jednocześnie informujemy, że moderatorzy strony eskk.pl dokonują weryfikacji wpisów pod względem zgodności z ogólnie przyjętymi zasadami, które nie akceptują publikacji:

  • materiałów, które są niezgodne z polskim i międzynarodowym prawem, w tym łamiących prawa autorskie,
  • publikowania materiałów zawierających słów uważanych potocznie za wulgarne i niecenzuralne
  • publikowania materiałów o treści erotycznej/pornograficznej
  • spamu
  • materiałów, które mogą naruszać dobre imię osób trzecich, o których traktują
  • działania na niekorzyść innych użytkowników Internetu

Moderator posiada uprawnienia do niepublikowania wpisów, w razie stwierdzenia naruszenia powyższych zasad.

Kompozycje z roślin doniczkowych

Florystyka, zwana też bukieciarstwem, to zyskująca coraz większą popularność sztuka układania kwiatów. Kwiaty cięte, kwiaty doniczkowe, kwiaty suszone – surowcem do tworzenia pięknych kompozycji może być w zasadzie wszystko, nawet uschnięta gałąź. Wszystko zależy od umiejętności, gustu i pomysłowości florysty. Piękne bukiety i kompozycje z kwiatów ciętych widział każdy. Ale w jaki sposób w bukieciarstwie wykorzystuje się rośliny doniczkowe?

Oczywiście, że można stworzyć kompozycję z roślin doniczkowych. W wielu wypadkach jest to nawet bardziej korzystne niż umieszczanie ich pojedynczo. Po co „zagracać” sobie mieszkanie czy biuro doniczkami z roślinnością, jeśli w prosty sposób można stworzyć roślinną ozdobę, która nie tylko będzie zachwycać swoim kształtem, ale przede wszystkim będzie rozwiązaniem praktycznym: zajmie mniej miejsca i pozwoli na stworzenie większej powierzchni zieleni. Pamiętajmy – naturalna zieleń jest najlepszym wytchnieniem dla oczu zmęczonych oglądaniem telewizji czy pracą przed komputerem. Poza tym rosnące wspólnie w jednym naczyniu rośliny doniczkowe podkreślają wzajemnie swoje piękno, przez co wywołują efekt większej dekoracyjności i mają lepsze warunki rozwoju, gdyż tworzą specyficzny mikroklimat.

Przy przygotowywaniu trwałej aranżacji wybór roślin, obok kształtów i kolorów, uzależniony jest przede wszystkim od ich wymagań uprawowych. Spośród roślin wymagających podobnej temperatury, światła i wilgotności możemy wybrać jedną roślinę główną, wyrastającą wyżej niż inne, a na brzegi naczynia powinny trafić rośliny z łodygami zwisającymi. Pomiędzy te rośliny należy wkomponować rośliny przejściowe, wypełniające, o rozłożystym kształcie. Jeśli naczynie będzie ustawione przed tłem, to roślina najwyższa powinna być umieszczona z tyłu, a przed nią umieszczamy rośliny niższe. W przypadku kompozycji widocznej z każdej strony roślina najwyższa powinna być umieszczona na środku i wokół niej należy umieścić równomiernie rośliny niższe. Do takich celów odpowiednie są przede wszystkim rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach. Rośliny powinny być tak dobrane, aby były zróżnicowane kolorystycznie – o zielonych liściach w różnych odcieniach i kolorowych liściach. Również kształty liści powinny być zróżnicowane, by kompozycja nie była nudna.

Rośliny polecane na trzon kompozycji: figowiec lyrolistny (Ficus lyrata), palma daktylowa (Phoenix canariensis), jukka słoniowata (Yucca elephantipes).

Rośliny o przewieszających pędach: trzykrotka biała (Tradescantia albiflora), filodendron pnący (Philodendron scandens), pasiatka zwisła (Zebrina pendula).

Rośliny wypełniające: zielistka Strenberga ‘Variegatum’ (Chlorophytum comosum) – z powodu swoich rozłogów może być posadzona również na brzegu, nefrolepis wyniosły (Nephrolepis exaltata), begonia królewska (Begonia rex-cultorum), mniejsze odmiany draceny deremeńskiej (Dracena deremensis).

Z roślin kwitnących przygotowujemy przeważnie aranżacje na specjalne okazje, ponieważ wraz z przekwitnięciem zanika wartość zdobnicza kompozycji. Roślinami, które mogą być tutaj użyte, są np.: azalia (Rhododendron sp.), cyklamen perski (Cyclamen persicum), sępolia (Saintpaulia ionantha), siningia ogrodowa (Sinningia hybrida), rośliny cebulkowe, wilczomlecz piękny (Euphorbia pulcherrima), pantofelnik (Calceolaria hybrida). W takim wypadku należy wybrać rośliny zróżnicowane pod względem kształtu i barwy liści, pokroju.

Do kompozycji z kwiatów doniczkowych najlepiej nadają się naczynia porcelanowe lub z ceramiki szkliwionej, ale można też zastosować skrzynki drewniane, szklane i z kamienia syntetycznego. Ponieważ ściany takich naczyń nie są porowate, należy zwrócić uwagę na odprowadzanie wody. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie roślin najpierw w doniczkach zaopatrzonych w otwory odprowadzające wodę, a następnie w ozdobnych naczyniach.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym zajmuje się współczesna florystyka, na czym polega układanie kwiatów, bukietów i komponowanie roślinnych ozdób na różne okazje, a także jak pielęgnować kwiaty cięte i rośliny doniczkowe, sięgnij po kurs „Bukieciarz”, na podstawie którego powstał ten artykuł.

 

© Copyright 1991-2015 ESKK Sp. z o.o. | ul. Forteczna 17a | 61-362 Poznań | Infolinia: 801 101 909 | tel. 61 879 32 67 | KRS: 0000000573