facebook
Nie mam czasu na naukę
ESKK
Mamwiedzę.pl
Google Plus
ESKK
Grupy kursów

Grupy kursów

Masz pytania?

Zostaw kontakt, oddzwonimy!
lub zadzwoń na infolinię
801 101 909

Kurs ogrodniczy

Dziękujemy serdecznie za pozostawienie komentarza.

Jednocześnie informujemy, że moderatorzy strony eskk.pl dokonują weryfikacji wpisów pod względem zgodności z ogólnie przyjętymi zasadami, które nie akceptują publikacji:

  • materiałów, które są niezgodne z polskim i międzynarodowym prawem, w tym łamiących prawa autorskie,
  • publikowania materiałów zawierających słów uważanych potocznie za wulgarne i niecenzuralne
  • publikowania materiałów o treści erotycznej/pornograficznej
  • spamu
  • materiałów, które mogą naruszać dobre imię osób trzecich, o których traktują
  • działania na niekorzyść innych użytkowników Internetu

Moderator posiada uprawnienia do niepublikowania wpisów, w razie stwierdzenia naruszenia powyższych zasad.

Drzewa i krzewy ozdobne liściaste w ogrodzie

Przy projektowaniu ogrodu wypoczynkowego czy przydomowego, który ma upiększyć najbliższe otoczenie, musimy dobrze zastanowić się, gdzie posadzić drzewa i krzewy ozdobne. Zazwyczaj wiemy, gdzie chcemy posadzić rośliny ozdobne na działce, częściej mamy problem z wyborem odpowiedniego gatunku.

Planując, jakie i gdzie posadzić rośliny ozdobne, warto pomyśleć o stronie praktycznej. Krzewy w ogrodzie posadzone wzdłuż jego granicy czy przy trasie przejazdowej nie tylko cieszą oko i dają efekt estetyczny, osłaniają też przed wzrokiem ciekawskich oraz od wiatru i kurzu. Zachętą do sadzenia krzewów ozdobnych może być również fakt, że na ogół znoszą one bez szkody ścinanie gałązek, a zatem mogą służyć do dekoracji naszego mieszkania. Od połowy grudnia możemy przyspieszać kwitnienie forsycji, migdałka czy figowca. W tym celu ścięte gałązki wystarczy umieścić w wazonie z wodą i ustawić w pomieszczeniu o temp. około 20° C. Gałązki pielęgnowane jak kwiaty cięte po 2–3 tygodniach okryją się kwiatami.

Jakie gatunki wybrać? Oto krótki przegląd najbardziej popularnych gatunków krzewów ozdobnych:

Jaśminowiec jest doskonałym krzewem do naszych ogrodów, a znany jest lepiej pod niewłaściwą nazwą: „jaśmin”. Ma piękne białe kwiaty o miłym zapachu. Warto go posadzić przy domu lub ogrodzeniu. Jest mało wymagający i dobrze rośnie nawet na gorszych glebach, zarówno w słońcu, jak i w cieniu.

Krzewem zasługującym na szczególną uwagę ze względu na bardzo wczesne i obfite kwitnienie jest forsycja. Już w kwietniu, jeszcze przed rozwinięciem się liści, całe gałązki obsypane są kwiatami złocistej barwy o czterech wydłużonych płatkach. Ponieważ później rozwijające się liście nie mają zbyt efektownego wyglądu, możemy je posadzić na „drugim planie” w naszym ogrodzie.

Krzewem często spotykanym w ogrodach jest lilak (bez). Najbardziej rozpowszechniony jest zwykły bez pachnący o prawidłowej nazwie „lilak pospolity”. Na ten krzew zdecyduje się na pewno każdy, kto ma chociaż kawałek ziemi. Lilak ma wiele odmian o olbrzymich kiściach, dużych pojedynczych lub pełnych kwiatach, doskonale nadających się do bukietów. Krzewy lilaków różnych odmian możemy sadzić pojedynczo na trawniku lub koło domu.

Migdałek pełnokwiatowy jest krzewem o bardzo ładnych różowych kwiatach, przypominających drobne różyczki na giętkich gałązkach. Kwiaty rozkwitają już nawet w marcu. Ma dość duże wymagania, dlatego też gleba powinna być żyzna, a miejsce nasłonecznione. Na zimę krzew należy okrywać, gdyż przy silnych mrozach przemarza. Migdałek najładniej wygląda na tle trawnika, rosnąc pojedynczo.

Pigwowiec jest niewielkim krzewem o pędach ciernistych i różowych, czerwonych lub białych kwiatach osadzonych na krótkich szypułkach wzdłuż gałązek. Kwiaty ukazują się przed rozwinięciem się liści. Wydaje duże, żółtozielone, pachnące owoce, zawierające dużo witaminy C i nadające się na przetwory. Dobrze znoszą stanowisko ciemne, jak i półcień. Nadają się do sadzenia pojedynczo, grupami i na szpalery cięte.

Tawuła to rodzaj krzewu ozdobnego obejmujący wiele gatunków, ale na działkach najcenniejsze są gatunki kwitnące wiosną. W końcu kwietnia lub na początku maja biało kwitnie niska, bardzo dekoracyjna (do 1m wysokości) tawuła Thunberga. Tawuła wczesna natomiast dorasta do 2 metrów. Białe lub różowokarminowe kwiaty są zebrane w wydłużone lub zaokrąglone kwiatostany. Tawuły dają wspaniały efekt, gdy posadzone są w grupach krzewów, na zakrętach alei lub pojedynczo na trawniku. Przystosowują się do cienia, ale w słońcu obficiej kwitną.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na takie tematy, jak prace ogrodowe w konkretnym miesiącu, uprawa roślin ozdobnych, sadownictwo, ochrona roślin itp. – zajrzyj do „Kursu ogrodniczego”, na podstawie którego powstał ten artykuł.

 

© Copyright 1991-2015 ESKK Sp. z o.o. | ul. Forteczna 17a | 61-362 Poznań | Infolinia: 801 101 909 | tel. 61 879 32 67 | KRS: 0000000573