Europa na językach – język ANGIELSKI

Nie mieli ze sobą nic wspólnego poza językiem angielskim – pisze E.M. Forest w powieści „Howards End”. To zdanie można odnieść już nie tylko do jego bohaterów, ale i do współcześnie żyjących na całym świecie ludzi, którzy posługują się angielszczyzną. Bo mimo dzielących ich odległości i różnic kulturowych, są w stanie się ze sobą komunikować.

Angielski jest obowiązującym językiem w Wielkiej Brytanii, jej terytoriach zależnych oraz w wielu byłych koloniach i dominiach.

Przyjrzymy się statystykom. Dla 5% populacji na świecie angielski jest językiem ojczystym. Za swój drugi język uważa go około 1 miliarda ludzi. Posługuje się nim co trzeci Europejczyk. 

Wyjątkową znajomością języka Byrona i Dickensa mogą poszczycić się Holendrzy oraz Skandynawowie. Aż 85% Szwedów mówi płynną angielszczyzną. Szacuje się, że 1,5 miliarda ludzi uczy się tego języka – to więcej niż całkowita liczba ludności w Afryce. Polacy też coraz częściej deklarują, że bardzo dobrze radzą sobie z angielskim. Jednak jak wskazują badania TNS OBOP, ponad 1/3 naszych rodaków wciąż nie zna tego języka.

Angielski - celebryta wśród języków

Angielski jest obowiązującym językiem w Wielkiej Brytanii, jej terytoriach zależnych oraz w wielu byłych koloniach i dominiach, m.in. Irlandii, USA, Kanadzie, RPA, Australii i Nowej Zelandii. Od XX wieku jest najczęściej używanym językiem w kontaktach międzynarodowych, w polityce, gospodarce, kulturze. 

Zdominował świat rozrywki – filmu, telewizji  i muzyki. Jest źródłem wielu zapożyczeń używanych na co dzień, także przez Polaków. Biznes, chipsy, dżinsy, smartfon, sponsor – tylko kilka przykładów z ogromnej puli anglicyzmów. Dziś angielskiego po prostu nie wypada nie znać. Przeczytaj też: czy angielski stanie się wspólnym językiem?

Od początku, czyli Shakespeare i Wikingowie

Jak to zaczęła się kariera angielskiego? Jego wczesna forma (tzw. staroangielski) stanowił zlepek dialektów germańskich przyniesionych na wyspy Brytyjskie przez osadników z kontynentu. Dla współczesnego Brytyjczyka byłby jednak zupełnie niezrozumiały.

Ogromny wpływ na kształtowanie się języka mieszkańców Brytanii miały dwie inwazje. Najpierw te od strony Skandynawii – właśnie o nich m.in. opowiada popularny serial „Wikingowie”. Najazdy te miały miejsce zanim państwo Mieszka I pojawiło się na mapie Europy. Drugiej inwazji w XI wieku dokonali Normanowie – mieszkańcy północnej Francji, swoją drogą, także potomkowie skandynawskich osadników. Ta różnorodność wpływów do dziś dnia stanowi o bogactwie i elastyczności angielskiego. 

Nowoczesna wersja języka zaczęła się formować w czasach renesansu, dzięki wynalazkowi druku. Swój niekwestionowany wkład w jej ukształtowanie miał sam William Shakespeare. To jemu zawdzięczamy takie słowa addiction (uzależnienie), eyeball (gałka oczna) czy fashionable (modny). Tak, tak – te i około 2000 innych wymyślił właśnie słynny dramatopisarz.

W kolejnych wiekach wraz z rozwojem Imperium Brytyjskiego wzrastało znaczenie i prestiż angielszczyzny. Brytyjczycy zakładali kolonie na wszystkich kontynentach, z  Antarktydą włącznie. W XX wieku rolę angielskiego dodatkowo wzmocniła silna pozycja USA na świecie. Trzeba przy tym zauważyć, że jest to język dość zróżnicowany geograficznie. Stąd rozbieżności w nazewnictwie czy wymowie niektórych słów między Brytyjczykami, Amerykanami czy Australijczykami  – co stanowi ciekawy temat na osobny artykuł.

Poznaj najdłuższe słowa w języku angielskim oraz zobacz, jak wygląda rozmowa rekrutacyjna w języku angielskim. Na naszym blogu znajdziesz więcej językowych porad.

Nauka języka angielskiego

Obecnie polskie dzieci mają styczność z językiem angielskim w szkole podstawowej, a nierzadko także i wcześniej. Poziom nauczania jest jednak zróżnicowany i nie zawsze zadowalający. Dlatego rodzice często inwestują w korepetycje i prywatne kursy dla swoich pociech. Także wielu dorosłych pragnie nadrobić braki językowe. 

Nic dziwnego - znajomość angielskiego nie tylko ułatwia podróżowanie czy zawieranie międzynarodowych znajomości. Dla wielu pracodawców stanowi już oczywisty wymóg. Jak wiemy, w dorosłym życiu często nie ma już możliwości, by poświęcić się tylko i wyłącznie nauce, dlatego wielu adeptów języka obcego korzysta z edukacji na odległość (i tu ciekawostka: angielska nazwa tego typu kształcenia to distance learning lub d-learning). 

W ten sposób kursanci korzystają z elastycznego planu zajęć i nie tracą czasu na dojazdy. Dzięki zróżnicowanym narzędziom, takim jak kursy online, audiobooki, podręczniki czy aplikacje mobilne, można dopasować sposób nauki do indywidualnych preferencji studenta.

Dlaczego warto się uczyć angielskiego?

Sprawne posługiwanie się językiem angielskim znacznie ułatwia funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Przydaje się w życiu zawodowym i prywatnym. Obecnie ludzie są bardziej mobilni, nie tylko chętniej podróżują, ale też częściej pracują i zakładają rodziny za granicą. 

Pamiętacie sympatycznego dziadka z reklamy Allegro, który uczy się angielskiego, by móc porozmawiać z mieszkającą w Wielkiej Brytanii wnuczką? No właśnie – to doskonały przykład na to, że znajomość angielszczyzny pozwala także budować rodzinne więzi. Dlatego zachęcamy do nauki, powodów może być dziesiątki. Kursy angielskiego są dostępne na różnych poziomach zaawansowania, więc z pewnością znajdziesz dla siebie idealny wariant. Nigdy nie jest za późno, by zacząć naukę lub podszlifować swoje umiejętności. Angielski jest naprawdę fascynujący, a dzięki jego znajomości dużo zyskasz.

Kursy angielskiego w ESKK - skuteczna nauka angielskiego - sprawdź.

Źródło:

Najbardziej popularnej języki obcego 2016 roku – ranking, http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/najbardziej-popularne-jezyki-obce-w-2016-r-ranking-preply,3658600,artgal,t,id,tm.html

TNS Polska 2015, Znajomość języków obcych. http://www.tnsglobal.pl/wp-content/blogs.dir/9/files/2015/06/K.041_Znajomosc_jezykow_obcych_O05a-15.pdf

Wikipedia, hasło: „język angielski”

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*