Ściągaj ile się da, czyli poradnik, jak się uczyć języków obcych

200 słówek w godzinę? Czytanie książek bez pomocy słownika? Czerpanie przyjemności z oglądania filmów w oryginale? Stać Cię na to! Naprawdę! Wystarczy, że naprawdę chcesz się nauczyć języka obcego, wiesz, po co się uczysz i nie oczekujesz, że takie efekty uzyskasz w ciągu miesiąca. Bo nauka języka to proces. Proces, który możesz w bardzo prosty sposób usprawnić. Bez specjalnych wydatków. Od dziś co tydzień będziemy zamieszczać artykuły-miniporadniki na temat nauki języków obcych. Oto część pierwsza.

Solidne podstawy
Każdy z nas może z powodzeniem opanować kilka języków obcych. Tylko w skrajnych przypadkach opanowanie języka jest z gruntu utrudnione (szacuje się, że w całej populacji jest tylko ok. 5% osób o całkowitym braku zdolności językowych). Wystarczy odpowiednia motywacja i skuteczna, ciekawa metoda nauki. „Nauka języków to jak hodowla roślin, najważniejsza jest systematyczność. I wcale nie chodzi tu o nieustanne wkuwanie, a o codzienny kontakt z językiem, czy to poprzez telewizję, Internet, czy prasę. Naprawdę choćby kwadrans dziennie przynosi zauważalne efekty” – wyjaśnia Arkadiusz, który wie, co mówi, bo zna sześć języków (polski, niemiecki, rosyjski, angielski, hiszpański i holenderski). Zaznacza jednak, iż zacząć należy od solidnego zapoznania się z podstawami gramatyki oraz słownictwa. „A następnie uczyć się codziennie, choćby przez piętnaście minut” – dodaje.

Opanowanie gramatyki to dla wielu uczących się duży problem. Odmienne zasady gramatyczne, odmiany, wyjątki, szyk zdań i zasady budowania pytań, mnogość czasów – to zagadnienia, które najczęściej nas odstręczają. W dodatku gramatyka to dla większości osób „kompletna nuda”: poznawanie zasad, wykonywanie ćwiczeń, powtórki – żadnego językowego romantyzmu, po prostu benedyktyńska praca. Trudno – chcąc nauczyć się języka, musisz przez to przejść.

Jeśli masz taką możliwość, wyłożenie gramatyki pozostaw przeszkolonym nauczycielom – w razie problemów – wszystko Ci wyjaśnią. Jeśli uczysz się samodzielnie, a nie jesteś specjalnym miłośnikiem gramatyki – znajdź taki podręcznik, w którym wszystko objaśniane jest w prosty, zwięzły sposób i na przykładach. Są osoby – co prawda nieliczne wyjątki, które uczą się języków bez zagłębiania się w strukturę gramatyczną, mają słuch językowy i zapamiętują gotowe konstrukcje – po prostu wiedzą, że to zdanie należy powiedzieć w ten, a nie inny sposób.

Ale nawet tacy wyjątkowi słuchowcy zazwyczaj zaczynają od świadomego poznania podstaw. Tu nie ma innych sposobów: trzeba przeczytać regułę, postarać się ją zrozumieć, wykonując ćwiczenia. Nawet jeśli masz wrażenie, że jedna sesja Ci nie wystarczyła, odłóż książki i wróć do tego zagadnienia za jakiś czas – wówczas „przeleć wzrokiem” i zastanów się, czy już rozumiesz. Jeśli nie – znów odłóż – za jakiś czas to opanujesz. Oczywiście pod warunkiem, że przestrzegasz zasady codziennego kontaktu z językiem.

Jeśli jesteś na poziomie bardziej zaawansowanym – baw się gramatyką – twórz w myślach zdania i pytania do niech, zamieniaj na stronę bierną, baw się słowami – zostań słowotwórcą – z przymiotnika zrób rzeczownik, z czasownika rzeczownik – sprawdzaj, czy to jest możliwe, twórz antonimy – baw się słowami! W ten sposób bez wysiłku opanujesz zasady słowotwórstwa. Bez wkuwania!

To jest pierwsza część poradnika "Jak się uczyć języków obcych".

 1. Ściągaj ile się da, czyli poradnik, jak się uczyć języków obcych
 2. Czy warto uczyć się języka na 100%
 3. Nastaw uszu
 4. Wytęż wzrok
 5. Baw się kartkami
 6. Kolekcjonuj skojarzenia
 7. Notuj z głową
 8. Daj się zaprogramować :)
 9. Bądź kreatywny
 10. Bądź zaangażowany
 11. Ucz się „gotowców”
 12. Case study, czyli jak uczą się studenci ESKK

Komentarze

beata:
10/07/2011, 12:46:06 (link)

dziękuję

adi (www):
12/05/2012, 22:47:09 (link)

Witam , bardzo ciekawy artykuł nawet mi się spodobał :)

Andromeda Wróbel:
14/05/2012, 07:16:21 (link)

Miło nam to ... czytać ;)

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*