Kreatywne metody uczenia się języków obcych – poradnik

Co wyobrażasz sobie, gdy myślisz o nauce języków obcych? Czytanie podręcznika? Wykonywanie ćwiczeń? Pisanie wypracowania? Każda z tych metod jest dobra. Warto jednak wiedzieć, że język możemy ćwiczeń także na wiele innych, mniej oczywistych sposobów - nawet wtedy, gdy… wcale się nie uczymy. Prześledźmy kreatywne sposoby uczenia się języków obcych. Bądź kreatywny Nauka języka to proces, którego powodzenie w dużej mierze zależy od tego, na ile jesteś twórczy w pokonywaniu kolejnych stopni wtajemniczenia. Możesz wypisywać słowa na kartkach, a następnie rozwieszać je w pokoju. Możesz jednak pisać gotowe zdania z nowymi słowami i ukrywać je – na przykład w szafce z kosmetykami czy w szufladzie z bielizną. Wpadną Ci w ręce każdego dnia – wystarczy kilka sekund – by je przeczytać, a z czasem – zapamiętać na zawsze.

Metody związane z pisaniem

Osoby na poziomie bardziej zaawansowanym mogą zapisywać znaczenie nowych słów, tworząc własne definicje w języku obcym, wykorzystując do tego na przykład synonimy danego słówka. Są i tacy, którzy próbują robić notatki (np. z innych przedmiotów szkolnych) w ulubionym języku obcym. Ale to już wyższa szkoła jazdy. Chociaż pisanie po angielsku czy niemiecku można rozpocząć już od poziomu podstawowego – pisząc pamiętnik. To będzie nie tylko historia o Twoim życiu, o tym, co Ci się przytrafiło, ale przede wszystkim piękna pamiątka Twoich zmagań z językiem. I dowód na to, że jak się chce, to można! Jest jeszcze jedna zaleta pisania pamiętnika w języku obcym – niewiele osób będzie mogło go przeczytać! :)

Zaangażuj oczy i uszy

Niektórzy łączą czytanie i słuchanie. Na początku wypisują słowa, których chcą się nauczyć. Następnie je nagrywają (samodzielnie – to będzie ćwiczenie wymowy). Listę słówek „przekładają” na obrazki – czy to rysunki, czy scenki rodzajowe. Nauka według tej metody polega na odsłuchiwania nagrania własnego głosu i jednoczesnym przyglądaniu się rysunkom. Istnieją także metody oparte na nagraniach i odpowiednim oddychaniu. Jak to działa? Na początku nagrywasz tekst, który zawiera słówka do opanowania. Następnie siadasz wygodnie i słuchasz muzyki klasycznej, np. „Czterech pór roku” Vivaldiego i przez 10 minut oddychasz rytmicznie, by się odprężyć. W następnej fazie włączasz nagranie tekstu i słuchasz go (przy jednoczesnym śledzeniu go wzrokiem). Cały czas rytmicznie oddychasz! Słówka zapamiętujesz podczas fazy wstrzymania oddechu (zatrzymania powietrza w płucach). Ale to metoda dla naprawdę wtajemniczonych. Podobnie rzecz się ma z techniką zapamiętywania z zamkniętymi oczami. W tej metodzie najpierw powtarzasz słowo trzykrotnie z otwartymi oczami, a następnie czterokrotnie z zamkniętymi. Ci, którzy stosują, twierdzą, że to bardzo skuteczny sposób na zapamiętywanie nowych wyrazów. Warunkiem jest silna koncentracja – nie tylko na samym znaczeniu słowa, ale też na jego budowie i pisowni.

To jest dziewiąta część poradnika "Jak się uczyć języków obcych".

  1. Jak uczyć się gramatyki języka obcego, by… się nauczyć
  2. Jak dobrze trzeba poznać język obcy, by mówić płynnie?
  3. Nauka języka obcego ze słuchu – czy to skuteczna metoda?
  4. Czy czytanie pomaga w nauce języków obcych? Niedoceniona moc dobrej lektury
  5. Nauka języków obcych z fiszkami i karteczkami. Czy to metoda dla mnie?
  6. Nauka języków obcych metodą skojarzeń – czy zdaje egzamin?
  7. Programy i aplikacje do nauki języków obcych a nauka słówek
  8. Kreatywne metody uczenia się języków obcych - poradnik
  9. Jak urozmaicić i uprzyjemnić naukę każdego języka obcego?
  10. Skuteczne metody nauki języków obcych dla każdego - czy takie istnieją?
  11. Jak uczą się studenci ESKK

Komentarze

IRENA:
21/07/2011, 19:59:44

JEST to po prostu super i jestem zafascynowana tym tekstem

ZBIGNIEW:
18/08/2012, 19:30:49

Potwierdzam że jest to super !

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*