Nauka języka obcego a pewność siebie

Czy nauka języka obcego może nam pomóc w poprawieniu pewności siebie? A może jest odwrotnie – to pewność siebie jest potrzebna, by dobrze i szybko opanować nowy język? Istnieje wiele teorii na ten temat. Jedno jednak nie ulega wątpliwości – nauka języków i pewność siebie są ze sobą mocno związane.

Nauka języka obcego a pewność siebie
Czy odczuwasz lęk przed przemawianiem na forum publicznym?

Czy uczysz się języków, by pracować nad pewnością siebie? Nawet jeśli nie był to najważniejszy powód, na pewno wielokrotnie zdarzyło Ci się zastanawiać, czy masz wystarczający talent, by opanować język, czy zdołasz wykorzystać opanowaną wiedzę w praktyce itp.

To normalne. Lingwiści i psycholodzy od dawna zastanawiali się nad zależnością między nauką języków a pewnością siebie. Teorii na ten temat jest mnóstwo. Jedno jest jednak pewne:

By nauczyć się języka, musisz stawić czoło licznym wyzwaniom

Czy odczuwasz lęk przed przemawianiem na forum publicznym? A może nawet poznawanie nowych osób to dla Ciebie powód do stresu? By opanować język obcy, należy jak najwięcej mówić i rozmawiać. Oznacza to, że wielokrotnie przyjdzie Ci stawiać czoło takim stresującym sytuacjom. Do tego posługując się językiem, którego dopiero się uczysz. Czy będziesz w stanie opanować stres i jednocześnie skoncentrować się wystarczająco, by budować kolejne zdania? Nim osiągniesz poziom umiejętności, który pozwoli Ci mówić swobodnie, czeka Cię wiele konwersacji, z których każda będzie poważnym wyzwaniem.

A to dopiero początek. To, o czym będziesz mówić w języku obcym, najprawdopodobniej będzie się sporo różnić od Twoich konwersacji w języku ojczystym. Na forum klasy, podczas kursu, rozmowy z nauczycielem, czy nowo poznaną osobą w Internecie, zostaniesz poproszony o wyrażenie opinii. Zdolność wyrażania własnego zdania z przekonaniem to umiejętność, która bardzo pomoże Ci w robieniu szybkich postępów w nauce.

Dzięki wszystkim tym wyzwaniom, osoby, które z powodzeniem opanowują język, nie tylko poprawiają swoją pewność siebie, ale także wzbogacają swoją osobowość. Według niektórych badań, osoby wielojęzyczne zachowują się nieco inaczej w zależności od tego, którym językiem mówią w danym momencie!

Nieskończona ilość powodów do dumy… i radości

Oczywiście, gdy już opanujesz język obcy, pojawi się jeszcze więcej powodów do dumy. Nowy język z pewnością pomoże Ci w pracy. Będziesz w stanie zdobyć prestiżowe certyfikaty językowe, które na zawsze będę dowodem Twoich umiejętności. Poszerzysz także swoje grono znajomych.

My jednak mamy nadzieję, że nauka języka będzie dla Ciebie czymś więcej niż tylko środkiem do celu. Przy odpowiednim podejściu, każdy kolejny etap nauki może być niezwykle przyjemny. Słynny lingwista Paul Pimsleur wierzył, że najlepszym powodem do nauki języka jest chęć wzbogacenia własnego życia. To podróż, w trakcie której poznasz nowe punkty widzenia i kultury. Zrób to od początku dla siebie. To będzie oznaczać, że lekcja z pewności siebie, jaką mogą dać Ci języki obce, nigdy nie była Ci potrzebna.

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*