Przeglądasz artykuły z kategorii "Techniki uczenia"

Szwedzki czy norweski – którego języka zacząć się uczyć?

Chcesz wreszcie zrealizować swoje marzenie o wyjeździe do Skandynawii, ale nie wiesz jaki język Ci się bardziej przyda: szwedzki czy norweski? Liczne podobieństwa występujące między nimi są dużym ułatwieniem, ponieważ znając któryś z tych języków, skutecznie porozumiesz się zarówno z Norwegami, jak i ze Szwedami, a w dalszej kolejności także z Duńczykami. Istnieje jednak druga strona tego medalu: częste analogie między szwedzkim a norweskim sprawiają, że możesz mieć wątpliwości, na naukę którego z tych języków warto postawić.

Czytaj dalej »

Czy nauka norweskiego może być prosta? Sprawdź praktyczne porady i wskazówki

W ostatnich latach możemy zaobserwować wzrost zainteresowania Polaków urokami Skandynawii. Rozważania dotyczące tego, jak nauczyć się norweskiego, szwedzkiego czy duńskiego, są naturalnym następstwem tej fascynacji. Dochodzi do tego fakt, że znajomość dowolnego ze wspomnianych języków stanowi istotny atut na rynku pracy. Współpraca biznesowa polskich firm z tamtejszymi przedsiębiorstwami kwitnie, a osób posługujących się płynnie którymś z języków skandynawskich wciąż brakuje. Jeśli chcesz stać się jednym z beneficjentów tej rynkowej luki, musisz zastanowić się nad tym, na naukę którego języka postawić. Jako doświadczeni praktycy możemy podpowiedzieć Ci, że w bardzo wielu przypadkach optymalnym wyborem będzie norweski, który uchodzi za najłatwiejszy do nauczenia się spośród języków używanych w tamtym regionie Europy. Jak nauczyć się norweskiego możliwie szybko, prosto i skutecznie? Z jakich metod nauki warto skorzystać? Dlaczego w ogóle warto podjąć się tego wyzwania? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w dalszej części naszego artykułu!

Czytaj dalej »

Jak powrócić do nauki po dłuższej przerwie?

Lato za nami, baterie naładowane, czas wystartować z nową energią i nowymi wyzwaniami! Ale jak powrócić do nauki, która przez wakacje spokojnie odpoczywała sobie na półce? To wcale nie musi być trudne, wystarczy pozytywne nastawienie oraz dobry plan.

Czytaj dalej »

Krok po kroku: jak nauczyć się języka włoskiego w domu

Jak nauczyć się języka włoskiego we własnym zakresie? Powodów, dla których w Twojej głowie mogła zakiełkować taka myśl, jest naprawdę wiele. Może inspiracją była klasyka kinematografii, czyli „Osiem i pół” Federico Felliniego? A może od lat odkładana na później podróż do Wenecji wzbudziła w Tobie uśpione do tej pory pokłady motywacji? Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna Twoich rozważań, ważne jest jedno: jesteś w stanie samodzielnie nauczyć się języka włoskiego.Jak tego dokonać?

Z pewnością przydadzą Ci się wskazówki, które zawarliśmy w naszym praktycznym poradniku domowej nauki włoskiego. Zaparz sobie pyszną, włoską kawę i zasiądź do lektury!

Czytaj dalej »

Idiomy niemieckie – przydatne przykłady

Idiomy niemieckie są nieodłącznym elementem codziennego języka. Ich znajomość nie tylko będzie świadczyć o poziomie Twojego zaawansowania językowego, ale również zwiększy barwność Twoich wypowiedzi. Dlaczego? Idiomy to zwroty, których nie jesteś w stanie przetłumaczyć w sposób jednoznaczny – są osadzone w lokalnej tożsamości kulturowej i odzwierciedlają specyfikę danego języka. Często mogą się więc wydawać wręcz dziwne dla osób, które języka nie znają lub dopiero się go uczą. Wystarczy jednak, że wprowadzisz idiomy niemieckie do swojego codziennego słownika, a staną się dla Ciebie tak naturalne, jak polskie zwroty, np. „Nie wywołuj wilka z lasu”, „Myśleć o niebieskich migdałach” czy „Rzucać grochem o ścianę”.

Czytaj dalej »