Blog językowy ESKK

Kiedy używamy since, a kiedy for w języku angielskim?

Wątpliwości dotyczące tego, kiedy since, a kiedy for będzie odpowiednim wyborem w wypowiedzi po angielsku, towarzyszą wielu osobom próbującym opanować gramatykę tego języka. Obie konstrukcje są często stosowane i niemal równie nagminnie ze sobą mylone. Z tego powodu znajomość różnic między since a for oraz umiejętność prawidłowego używania tych słówek jest bardzo przydatna, jeśli pragniesz postawić kolejny krok w swoim rozwoju językowym. Chcemy ułatwić Ci zrozumienie tego zagadnienia, dlatego w dalszej części niniejszego wpisu w prosty sposób wyjaśnimy, kiedy używamy since, a kiedy for, przedstawimy przykłady ich zastosowania w konkretnych wyrażeniach, a także wskażemy, z jakimi czasami gramatycznymi się je łączy. Zachęcamy do lektury!

Czytaj dalej »

Włoski czy hiszpański – który z tych języków wybrać do nauki?

Południe Europy ma w sobie pierwiastek niezwykłości, który fascynuje wiele osób i zachęca je do nauki tamtejszych języków. Włoski czy hiszpański – przed tym dylematem staje niemal każdy, kto zachwycony bogatą kulturą, piękną pogodą, a także serdecznością i otwartością południowców postanawia rozpocząć nową lingwistyczną przygodę. Część śmiałków decyduje się na jednoczesną naukę obu języków, podczas gdy inni wolą w pełni skoncentrować się na systematycznym zgłębianiu jednego z nich. Jeśli i Ty zastanawiasz się nad tym, czy postawić na język włoski, czy hiszpański, to dalsza część tego wpisu z pewnością Cię zainteresuje. Porównamy w niej oba języki pod różnymi względami, a wnioski wyciągnięte z tego zestawienia pomogą Ci dokonać finalnego wyboru.

Czytaj dalej »

Szwedzki czy norweski – którego języka zacząć się uczyć?

Chcesz wreszcie zrealizować swoje marzenie o wyjeździe do Skandynawii, ale nie wiesz jaki język Ci się bardziej przyda: szwedzki czy norweski? Liczne podobieństwa występujące między nimi są dużym ułatwieniem, ponieważ znając któryś z tych języków, skutecznie porozumiesz się zarówno z Norwegami, jak i ze Szwedami, a w dalszej kolejności także z Duńczykami. Istnieje jednak druga strona tego medalu: częste analogie między szwedzkim a norweskim sprawiają, że możesz mieć wątpliwości, na naukę którego z tych języków warto postawić.

Czytaj dalej »

Jak stopniować przymiotniki po angielsku? Praktyczne porady

Zmagania z gramatyką przed testem językowym spędzają Ci sen z powiek i szukasz artykułu, który wytłumaczy Ci stopniowanie przymiotnika po angielsku w przystępny sposób? Jesteś w dobrym miejscu! W dalszej części tego wpisu w prostych słowach dokładnie wyjaśnimy, jak stopniować przymiotniki po angielsku, żeby więcej nie sprawiało Ci to najmniejszego problemu.

Czytaj dalej »

Poznaj wyjątkowe japońskie słowa

Egzotyczna, fascynująca, zadziwiająca... Japońska kultura jest wciąż trudna do zrozumienia dla zachodniego świata. Jeden z jej najważniejszych składowych, czyli język, wyraża zupełnie inne postrzeganie i opisywanie rzeczywistości. Oto przykłady niepowtarzalnych japońskich wyrażeń, których próżno szukać w innych językach.

Czytaj dalej »