Blog językowy ESKK

Francuska wymowa – może zaskoczyć!

W lutym obchodzimy święto zakochanych, więc ten wpis poświęcimy językowi, uznawanemu przez wielu za język miłości. Francuski, bo o nim mowa, brzmi charakterystycznie i po prostu pięknie. Jednak za tą niepowtarzalną wymową stoi szereg naprawdę zaskakujących reguł. Sprawdźmy, jakich. 

Czytaj dalej »

Ciekawostki o języku arabskim

Arabski to piąty na świecie pod względem liczby użytkowników język świata. Jest przy tym bardzo zróżnicowany i niezwykle intrygujący. Z tego wpisu dowiemy się, jaki kształt mają arabskie litery, czy Arabowie mogą oszaleć z miłości i co wspólnego z ich językiem ma Shakira. 

Czytaj dalej »

W jakim języku mówił Jezus Chrystus?

W grudniu tradycyjnie świętujemy narodziny Jezusa. Wiemy, że był pochodzącym z Galilei Żydem, który żył w czasach Imperium Rzymskiego i wychowywał w multikulturowym tyglu na Bliskim Wschodzie. Zastanówmy się zatem, w jakim języku mówił Jezus Chrystus? Czy był to hebrajski albo łacina? A może był on poliglotą? 

Czytaj dalej »

Z jakich seriali uczyć się włoskiego?

Oglądanie seriali to obecnie jedna z popularniejszych i łatwo dostępnych rozrywek. Co więcej, można ją potraktować jako dobrą lekcję języka obcego. Tutaj doradzimy, jakie produkcje włoskojęzyczne wybrać, aby się nie zniechęcić do tej formy nauki. Ba! Podpowiemy, z oglądania jakich tytułów mieć całkiem sporo frajdy.

Czytaj dalej »

Gdzie się uczyć portugalskiego?

Zawsze nieco w cieniu swojego kuzyna – języka hiszpańskiego, choć mówi nim ponad 250 milionów ludzi na całym świecie. Z portugalskim spotkamy się nie tylko w żółtych lizbońskich tramwajach i w brazylijskich serialach. W tym artykule zastanowimy się, czy warto oraz jak i gdzie uczyć się portugalskiego.

Czytaj dalej »