Blog językowy ESKK

Fiszki do nauki słówek – hit czy kit?

Fiszka to rodzaj krótkiej notatki służącej do zapamiętywania słownictwa. Nazwa pochodzi od francuskiego słowa fiche, oznaczającego kartkę papieru. Jest tradycyjną i popularną metodą nauki. Czy faktycznie fiszki są skuteczne? Może odchodzą już do lamusa?

Czytaj dalej »

Łacińskie zwroty, które warto znać

Specjalistyczne terminy medyczne, tajemnicze akty kościelne albo sentencje, których znajomością można wykazać się w teleturniejach. Z tym zwykle kojarzy nam się łacina. Ale to nie nimi będziemy się zajmować w tym artykule. Skupimy się na kilku naprawdę praktycznych i spotykanych na co dzień wyrażeniach. Oto łacińskie zwroty, które warto znać.

Czytaj dalej »

Co to jest binge-watching? Mini słowniczek dla fanów seriali

Oglądasz seriale i interesujesz się materiałami, które na ich temat powstają? Śledzisz telewizyjne nowości, czytasz recenzje? Słyszysz zapewne sporo anglojęzycznych terminów związanych z realizacją albo emisją seriali. Co to jest binge-watching? Czym różni się sequel od prequela, a plot twist od cliffhangera? Jak się w tym nie pogubić? Spokojnie, już tłumaczymy. 

Czytaj dalej »

Francuska wymowa – może zaskoczyć!

W lutym obchodzimy święto zakochanych, więc ten wpis poświęcimy językowi, uznawanemu przez wielu za język miłości. Francuski, bo o nim mowa, brzmi charakterystycznie i po prostu pięknie. Jednak za tą niepowtarzalną wymową stoi szereg naprawdę zaskakujących reguł. Sprawdźmy, jakich. 

Czytaj dalej »

Ciekawostki o języku arabskim

Arabski to piąty na świecie pod względem liczby użytkowników język świata. Jest przy tym bardzo zróżnicowany i niezwykle intrygujący. Z tego wpisu dowiemy się, jaki kształt mają arabskie litery, czy Arabowie mogą oszaleć z miłości i co wspólnego z ich językiem ma Shakira. 

Czytaj dalej »