Jak język francuski wpłynął na kulinaria

Kiedy myślimy o Francji, jedzenie jest często pierwszą rzeczą, która przychodzi nam na myśl. Francuska kuchnia słynie ze swojej elegancji i różnorodności. Ale poza pysznymi daniami, francuskie jedzenie oferuje unikalną perspektywę, poprzez którą można zrozumieć język i kulturę francuską.

Croissant to jeden z najlepiej kojarzonych wypieków kuchni francuskiej.

Słynne francuskie jedzenie

Francuska kuchnia ma bogate słownictwo kulinarne. Oczywiście wiele francuskich dań jest zyskało sławę międzynarodową. Wśród popularnych wytrawnych potraw są to np. coq au vin, croque madame, ratatouille, ragoût. Słodcy przedstawiciele tej grupy to m.in. clafoutis, crêpes suzette, crème brûlée, croissant. Francuskie pochodzenia mają także dobrze nam znane: bagietka, beszamel, brioszka, bulion, ekler, magdalenka, majonez, omlet, suflet, tarta, winegret. Co ciekawe, francuskie korzenie ma nawet ptyś! Francuzi mogą się pochwalić imponującym nazewnictwem związanym z serowarstwem i winiarstwem.

Francuska kuchnia

Oprócz nazw wielu potraw, francuska kuchnia dała światu mnóstwo terminów kulinarnych używanych na całym świecie. Słowa takie jak á la carte, aperitif i digestif, chef, menu czy café stały się powszechne w wielu językach. To świadczy o wpływie Francji na światową gastronomię. Gdy pójdziemy dalej, okaże się, że hierarchia zawodowych kucharzy opisana jest właśnie po francusku. W profesjonalnej kuchni spotkamy osoby na stanowiskach o nazwach takich jak: cuisinier (samodzielny kucharz), poissonnier (kucharz rybny), rótisseur (spec od pieczenia i smażenia), saucier (specjalista od sosów i gorących przekąsek), patissier (cukiernik) i wiele innych. Z języka francuskiego pochodzą nazwy niektórych czynności związanych z gotowaniem. Należą do nich blanszowanie, deglasowanie, faszerowanie, flambirowanie, poszetowanie.

Inne określenia związane z kulinariami

Są też takie kulinarne określenia, które wyszły z kuchni i zagościły w codziennym języku. Wyrażenie la crème de la crème oznacza "najlepszy z najlepszych," podkreślając wartość przypisywaną jakości i doskonałości. Sauté w mowie potocznej znaczy tyle co bez makijażu.

Dla osób uczących się języka na kursie, odkrywanie francuskiej kuchni może być przyjemnym sposobem na poszerzanie słownictwa i wiedzy o kulturze. Próbowanie przepisów, czytanie francuskich książek kucharskich czy oglądanie francuskich programów kulinarnych to wciągające doświadczenia, które łączą naukę języka z kulinarną przygodą. Więc chwyć bagietkę i trochę sera - czas zanurzyć się w francuski język i kulturę.

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*