Przeglądasz artykuły z kategorii "Ciekawostki"

Świąteczne filmy – nie tylko po angielsku

O korzyściach i przyjemnościach z nauki języka obcego z filmów i seriali wspominaliśmy już nie raz. Tym razem chcielibyśmy zachęcić Was do obejrzenia świątecznych produkcji filmowych. Liczymy, że pomogą Wam one w poznaniu nowych słówek, jak i bożenarodzeniowych tradycji typowych dla danego kręgu językowego.

Czytaj dalej »

Kiedy używamy since, a kiedy for w języku angielskim?

Wątpliwości dotyczące tego, kiedy since, a kiedy for będzie odpowiednim wyborem w wypowiedzi po angielsku, towarzyszą wielu osobom próbującym opanować gramatykę tego języka. Obie konstrukcje są często stosowane i niemal równie nagminnie ze sobą mylone. Z tego powodu znajomość różnic między since a for oraz umiejętność prawidłowego używania tych słówek jest bardzo przydatna, jeśli pragniesz postawić kolejny krok w swoim rozwoju językowym. Chcemy ułatwić Ci zrozumienie tego zagadnienia, dlatego w dalszej części niniejszego wpisu w prosty sposób wyjaśnimy, kiedy używamy since, a kiedy for, przedstawimy przykłady ich zastosowania w konkretnych wyrażeniach, a także wskażemy, z jakimi czasami gramatycznymi się je łączy. Zachęcamy do lektury!

Czytaj dalej »

Szwedzki czy norweski – którego języka zacząć się uczyć?

Chcesz wreszcie zrealizować swoje marzenie o wyjeździe do Skandynawii, ale nie wiesz jaki język Ci się bardziej przyda: szwedzki czy norweski? Liczne podobieństwa występujące między nimi są dużym ułatwieniem, ponieważ znając któryś z tych języków, skutecznie porozumiesz się zarówno z Norwegami, jak i ze Szwedami, a w dalszej kolejności także z Duńczykami. Istnieje jednak druga strona tego medalu: częste analogie między szwedzkim a norweskim sprawiają, że możesz mieć wątpliwości, na naukę którego z tych języków warto postawić.

Czytaj dalej »

Jak stopniować przymiotniki po angielsku? Praktyczne porady

Zmagania z gramatyką przed testem językowym spędzają Ci sen z powiek i szukasz artykułu, który wytłumaczy Ci stopniowanie przymiotnika po angielsku w przystępny sposób? Jesteś w dobrym miejscu! W dalszej części tego wpisu w prostych słowach dokładnie wyjaśnimy, jak stopniować przymiotniki po angielsku, żeby więcej nie sprawiało Ci to najmniejszego problemu.

Czytaj dalej »

Poznaj wyjątkowe japońskie słowa

Egzotyczna, fascynująca, zadziwiająca... Japońska kultura jest wciąż trudna do zrozumienia dla zachodniego świata. Jeden z jej najważniejszych składowych, czyli język, wyraża zupełnie inne postrzeganie i opisywanie rzeczywistości. Oto przykłady niepowtarzalnych japońskich wyrażeń, których próżno szukać w innych językach.

Czytaj dalej »