5 najstarszych i nadal używanych języków

Języki obce od wieków są nieodłączną częścią ludzkiej komunikacji. Niektóre z nich mają korzenie sięgające tysięcy lat, a mimo upływu czasu wciąż są używane na całym świecie. Prześledźmy historię 5 z najstarszych języków obcych, które nadal cieszą się popularnością.

W niektórych, używanych do dziś językach, mówiono już kilka tysięcy lat temu.

Chiński

Jego korzenie sięgają starożytnych czasów. Najstarsze pisma w tym języku pochodzą sprzed około 3 tysięcy lat. Język chiński przeszedł wiele zmian i reform. Jego unikalny system pisma stanowi fascynujący element chińskiej kultury i historii. Dziś jest najczęściej używanym językiem na świecie pod względem liczby użytkowników. Z uwagi na jego rosnącą popularność zachęcamy do nauki na kursie języka chińskiego.

Farsi

To inna nazwa języka perskiego, którego używa się dzisiaj w Iranie, Afganistanie oraz Tadżykistanie. Farsi i nowożytny perski to właściwie synonimy: farsi to bezpośredni następca języka staroperskiego, czyli języka urzędowego imperium perskiego, nowożytny język perski przybrał natomiast obecną formę ok. 800 roku n.e. i od tamtego czasu uległ tylko nieznacznym modyfikacjom, znacznie mniejszym niż większość nowożytnych języków.

Hebrajski

Język starożytnego Izraela sięga nawet 3,5 tysiąca lat wstecz. Po hebrajsku zostało spisanych większość ksiąg Starego Testamentu. Pomimo że hebrajski był nieco zapomniany przez wieki, odrodził się w XIX wieku i stał się językiem ożywczym dla narodu izraelskiego. Obecnie jest to oficjalny język państwowy Izraela i ma swoich użytkowników na całym świecie. O hebrajskim pisaliśmy też w tym artykule.

Islandzki

To najmłodszy, ale ciekawy przypadek w tym zestawieniu. Jest językiem Wikingów, którzy w IX wieku zasiedlili Islandię. Wspominamy o nim, bo od tamtych czasów praktycznie się nie zmienił! Oczywiście dodano do niego nowe słowa, ale Islandczycy bez problemów poradzą sobie z lekturą sag i eposów staroislandzkich.

Tamilski

Tym językiem posługuje się ok. 75 milionów ludzi w Sri Lance, Singapurze oraz indyjskim stanie Tamilnadu – wszędzie tam ma status języka oficjalnego. Najstarsze znane inskrypcje w języku tamilskim sięgają III stulecia przed Chrystusem. W mowie język ten jest od tamtych czasów wciąż żywy, w przeciwieństwie do innego języka z tamtych stron – sanskrytu (klasycznego języka z rodziny indoeuropejskiej), który wyszedł z powszechnego użycia ok. roku 600 i przetrwał tylko jako język ceremonii religijnych w hinduizmie. Tamilski jest obecnie 20. językiem świata pod względem liczby użytkowników.

Ciągła obecność wspomnianych języków przypomina nam o bogactwie i złożoności ludzkiego dziedzictwa językowego.

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*