Język francuski: dlaczego warto się go uczyć i gdzie jest używany?

Dlaczego warto uczyć się francuskiego i do czego może się on przydać? Te dwa pytania pojawiają się zwykle jako pierwsze w głowach osób, które chcą zacząć uczyć się języka obcego i jedną z możliwości, jakie biorą pod uwagę, jest właśnie francuski. Argumentów przemawiających za nauką tego języka jest naprawdę wiele. Dla osób pragnących poszerzyć swoje kompetencje zawodowe znajomość francuskiego będzie atrakcyjnym sposobem na otwarcie drzwi do międzynarodowej kariery. Miłośnicy kultury i sztuki poprzez naukę francuskiego będą mogli lepiej zgłębić sekrety wiekopomnych dzieł. Wzięci lingwiści mogą natomiast zyskać w ten sposób świetną bazę do przyswajania innych języków romańskich. W dalszej części dzisiejszego artykułu opowiemy szerzej między innymi o tym: czy język francuski jest przydatny w dzisiejszym świecie, w jakich krajach się go używa oraz z jakich powodów warto się go nauczyć.

Język francuski: dlaczego warto się go uczyć i gdzie jest używany?
Zwykle francuski jest utożsamiany z językiem miłości, który można usłyszeć podczas spacerów po urokliwych uliczkach Paryża.

Język francuski – gdzie jest używany na co dzień?

Zastanawiając się nad wyborem języka obcego do nauki, pewnie zadajesz sobie pytanie, czy język francuski jest przydatny, w momencie gdy angielski już od dawna cieszy się statusem współczesnej łaciny. W takiej sytuacji znajomość dość „mainstreamowego języka obcego” może wydawać się mniej atrakcyjna niż umiejętność posługiwania się bardziej niszowym językiem, szczególnie w przypadku gdy zależy Ci na wyróżnieniu się w ten sposób na rynku pracy. Aby docenić język francuski i ostatecznie przekonać się, czy warto się go uczyć, najlepiej przyjrzeć się temu, w jak wielu częściach świata się z niego korzysta.

Gdzie używa się języka francuskiego na co dzień? Zwykle francuski jest utożsamiany z językiem miłości, który można usłyszeć podczas spacerów po urokliwych uliczkach Paryża. Jego zasięg daleko wykracza jednak poza tego rodzaju filmową scenerię. Znaczenie języka francuskiego w różnych rejonach globu jest zaskakująco duże, co sprawia, że osoby władające nim biegle mają ułatwiony dostęp do bogatej mozaiki kultur i możliwości na całym świecie. W jakich krajach i regionach może Ci się przydać znajomość francuskiego?

Francja

Zacznijmy od początku, czyli od Francji, będącej przyczółkiem, z którego język francuski rozpoczął swoją ekspansję na inne państwa. Znajomość rodzimego języka lokalsów jest narzędziem, które pozwala na autentyczne doświadczenie magii tego fascynującego ośrodka kultury i sztuki. Niezapomniane wrażenia turystyczne nie są oczywiście jedynym argumentem stanowiącym odpowiedź na pytanie o to, dlaczego warto uczyć się francuskiego. Francja jest również świetnym miejscem do rozwijania swojej kariery – kuszące perspektywy czekają tu przede wszystkim na inżynierów, ale z powodzeniem krok naprzód w zawodowym życiu mogą wykonać tu także przedstawiciele innych profesji.

Belgia, Szwajcaria, Luksemburg i Monako

Co ciekawe, aby zetknąć się z powszechnym użyciem francuskiego w innych krajach niż Francja, nie musisz przenosić się poza Europę. W Belgii, Szwajcarii, Luksemburgu oraz Monako stanowi on jeden z głównych języków urzędowych. Jeśli marzą Ci się wysokie zarobki oraz udana kariera w międzynarodowych instytucjach z siedzibą w tych krajach, to znajomość francuskiego z pewnością pomoże Ci w osiągnięciu Twojego celu.

Kanada

Z Europy wyruszamy do Ameryki Północnej, a konkretnie do Kanady. W niektórych jej prowincjach, takich jak Quebec, Ontario czy Nowy Brunszwik, francuski jest językiem dominującym. Kanadyjska kultura uchodzi za bardzo specyficzną i unikalną, ale biegły francuski pomoże Ci się w niej doskonale odnaleźć.

Kraje afrykańskie

Połączenie europejskiego biznesu z gospodarkami Czarnego Lądu jest silne, a jednym z jego fundamentów jest efektywna komunikacja. W wielu krajach Afryki, np. w Senegalu, Wybrzeżu Kości Słoniowej czy Kamerunie, francuski jest językiem urzędowym, dlatego jego znajomość okazuje się niezwykle cenna. W kontekście wartości, jaką ma język francuski i tego, gdzie jest używany, warto wspomnieć, że stanowi on drugi język w krajach Maghrebu, takich jak Maroko, Algieria czy Tunezja.

Gdzie jeszcze lokalsi korzystają z francuskiego?

Poza wcześniej wskazanymi przykładami język francuski jest również używany w krajach takich jak Haiti, Madagaskar czy Wietnam, czyli dawnych francuskich koloniach. Co oczywiste, pełni on funkcję języka urzędowego również na terytoriach zależnych Francji, takich jak m.in.:

 • Gujana Francuska,
 • Gwadelupa,
 • Martynika,
 • Reunion.

Znajomość języka francuskiego nie tylko umożliwia sprawną komunikację w wielu krajach, ale także zapewnia szeroką gamę możliwości w obszarze biznesu, nauki i kultury. W erze globalizacji umiejętność komunikacji w jednym z najważniejszych języków świata jest nieocenionym atutem.

Dlaczego warto uczyć się francuskiego i kiedy jego znajomość może się przydać?

Język francuski, będący jednym z najczęściej używanych języków na świecie, posiada bogatą historię, której wpływ można dostrzec w wielu zakątkach globu. Nauka francuskiego to nie tylko kwestia opanowania kolejnego języka, ale przede wszystkim inwestycja w przyszłość. Czy to w biznesie, kulturze, nauce czy podróżach – znajomość francuskiego staje się kluczem do świata pełnego bogatych doświadczeń i niezliczonych korzyści. Jeśli ciekawi Cię dlaczego warto uczyć się języka francuskiego, to zapoznaj się z przedstawionymi przez nas obszarami, w których znajomość tego języka okazuje się bardzo przydatna.

Znajomość języka francuskiego – mocny punkt Twojego CV

W czasach, w których płynny angielski przestał być wyróżniającym atutem na rynku pracy, a stał się w wielu przypadkach absolutnym minimum, nauka drugiego języka obcego jest jedną z najlepszych decyzji, jakie możesz podjąć w kontekście rozwoju swojej kariery zawodowej. Dlaczego warto zdecydować się akurat na francuski?

Nie musisz planować przeprowadzki do Francji, aby zrobić użytek z tego języka. Jego znajomość zwiększy Twoje szanse na zatrudnienie m.in. w:

 • filiach francuskich firm znajdujących się w Polsce,
 • polskich przedsiębiorstwach, które współpracują z partnerami funkcjonującymi na rynku francuskim,
 • organizacjach działających w obszarze dyplomacji – francuski jest oficjalnym językiem wielu organizacji międzynarodowych, takich jak np. ONZ, UNESCO czy NATO, dzięki czemu umiejętność płynnej komunikacji w tym języku pozwoli Ci zdobyć przewagę nad konkurencją aplikującą na to samo stanowisko.

Jeśli jednak jest w Tobie gotowość do emigracji, choćby tymczasowej, to znajomość języka francuskiego również może okazać się bardzo pomocna. Statystyki wskazują, że francuski jest jednym z najczęściej stosowanych języków w świecie biznesu i finansjery, a duża część wiodących firm z tych sektorów ma swoje siedziby np. w Szwajcarii. Ciekawym ruchem w Twojej karierze może być również wyjazd do krajów niefrancuskojęzycznych, w których specjalistom władającym tym językiem płaci się niejednokrotnie jeszcze lepiej niż w Polsce.

Naucz się francuskiego i rozpocznij studia na jednej z renomowanych uczelni za granicą

Jednym z największych marzeń wielu ambitnych młodych ludzi jest podjęcie zagranicznych studiów. Wiąże się to często nie tylko z większym prestiżem niż studiowanie na krajowej uczelni, ale także wyższym poziomem nauczania, który dla przyszłych absolwentów ma fundamentalne znaczenie. Studia na dobrym uniwersytecie w kraju francuskojęzycznym zwiększą Twoją szansę na zdobycie upragnionego stanowiska w wymarzonej firmie, a dodatkowo poszerzą Twoje horyzonty i pozwolą nawiązać wiele cennych międzynarodowych znajomości. 

Szansą na nawiązanie relacji z francuskojęzycznymi obcokrajowcami podczas studenckiej przygody jest także udział w Erasmusie. Pół roku spędzone za granicą w ramach tego programu wiele osób określa jako najlepszy czas w życiu. Jeżeli i Ty chcesz skorzystać z tej możliwości, a podczas pobytu we Francji, Belgii czy Szwajcarii czerpać maksimum doświadczeń, umiejętność swobodnego porozumiewania się po francusku będzie bezcenna.

Język francuski – niezawodna przepustka do krainy kultury i sztuki

Czy język francuski jest przydatny? Każdy miłośnik kultury i sztuki odpowie Ci z pełnym przekonaniem, że tak! Niezależnie od tego, czy Twoje serce skradły książki takich klasyków, jak Victor Hugo i Albert Camus, rozpływasz się przy dźwiękach muzyki Edith Piaf, czy kochasz „Leona Zawodowca” i „Amelię”, dobra znajomość języka francuskiego pozwoli Ci odkryć te dzieła na nowo i poznać ich wartość artystyczną w pełnej krasie.

Masz w sobie duszę podróżnika? Język francuski jest dla Ciebie!

Drzemie w Tobie dusza odkrywcy, który chce przemierzać świat w poszukiwaniu nowych turystycznych wrażeń? Wróć do sekcji, w której opisywaliśmy, gdzie używa się francuskiego, a przekonasz się jak wielkim atutem w kontekście Twoich ekspedycyjnych planów jest umiejętność płynnego posługiwania się tym językiem. Po francusku mówi się aż na pięciu kontynentach, więc jego znajomość ułatwi Ci poznawanie wielu fascynujących krajów oraz tamtejszych kultur.

Znajomość języka francuskiego – idealna baza do nauki innych języków romańskich

Ważnym argumentem przemawiającym za tym, dlaczego warto uczyć się francuskiego, jest to, że osobom władającym nim dużo prościej przychodzi nauka innych języków romańskich. Jeśli więc francuski stanie się Twoim drugim językiem obcym, to bardzo możliwe, że niedługo dołączą do niego kolejne, takie jak np. włoski, hiszpański czy portugalski. Marzysz o tym, żeby zostać poliglotą? Zacznij uczyć się francuskiego, a zrobisz wielki krok w stronę spełnienia swojego ambitnego planu!

Podsumowanie

Jeśli stoisz przed decyzją dotyczącą tego, jakiego drugiego języka obcego zacząć się uczyć, to francuski jest bez dwóch zdań jedną z najlepszych możliwości, na jakie możesz się zdecydować. Przede wszystkim to doskonały wybór pod kątem rozwoju kariery zawodowej. Francuski jest językiem o niekwestionowanym statusie na arenie międzynarodowej, dzięki czemu jego znajomość pozwala znaleźć wiele wartościowych ofert pracy zarówno w Polsce, jak i za granicą. Znajomość francuskiego okazuje się przydatna również na innych płaszczyznach, w tym m.in.:

 • pozwala studiować w licznych krajach francuskojęzycznych,
 • umożliwia dogłębniejsze poznawanie różnych kultur – od afrykańskich po europejskie,
 • ułatwia naukę innych języków romańskich, takich jak np. włoski czy hiszpański.

Jeśli chcesz zacząć uczyć się języka francuskiego i z czasem móc się swobodnie nim posługiwać, to doskonałym rozwiązaniem dla Ciebie będzie kurs ESKK: francuski od podstaw. W jego ramach nasza szkoła językowa online przygotowała 40 lekcji, które pozwolą Ci przejść drogę od osoby zupełnie początkującej do średnio zaawansowanej. Poza skutecznymi podręcznikami opracowanymi z myślą o polskich kursantach zapewniamy specjalny program do nauki słówek oraz opiekę wykwalifikowanego lektora języka francuskiego. Za drobną dodatkową opłatą możesz rozszerzyć swój pakiet również o:

 • kurs francuskiego online zawierający m.in. wiele angażujących ćwiczeń pozwalających na naukę słówek w praktycznej, atrakcyjnej formie,
 • kurs francuskiego w formie audiobooka, który znakomicie sprawdza się w przypadku osób pragnących wykorzystać optymalnie każdą chwilę, np. podczas jazdy samochodem.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnią naszej oferty!

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*