Czy nauka norweskiego może być prosta? Sprawdź praktyczne porady i wskazówki

W ostatnich latach możemy zaobserwować wzrost zainteresowania Polaków urokami Skandynawii. Rozważania dotyczące tego, jak nauczyć się norweskiego, szwedzkiego czy duńskiego, są naturalnym następstwem tej fascynacji. Dochodzi do tego fakt, że znajomość dowolnego ze wspomnianych języków stanowi istotny atut na rynku pracy. Współpraca biznesowa polskich firm z tamtejszymi przedsiębiorstwami kwitnie, a osób posługujących się płynnie którymś z języków skandynawskich wciąż brakuje. Jeśli chcesz stać się jednym z beneficjentów tej rynkowej luki, musisz zastanowić się nad tym, na naukę którego języka postawić. Jako doświadczeni praktycy możemy podpowiedzieć Ci, że w bardzo wielu przypadkach optymalnym wyborem będzie norweski, który uchodzi za najłatwiejszy do nauczenia się spośród języków używanych w tamtym regionie Europy. Jak nauczyć się norweskiego możliwie szybko, prosto i skutecznie? Z jakich metod nauki warto skorzystać? Dlaczego w ogóle warto podjąć się tego wyzwania? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w dalszej części naszego artykułu!

Czy nauka norweskiego może być prosta? Sprawdź praktyczne porady i wskazówki
Wiele osób, które interesuje język norweski, zastanawia się nad tym, jak się go uczyć samodzielnie, aby notować rzeczywiste postępy i po niedługim czasie być w stanie się komunikować z lokalsami.

Dlaczego nauka norweskiego może okazać się strzałem w dziesiątkę?

Posiadanie wyznaczonego celu i odpowiedniej motywacji to warunek konieczny, który należy spełnić, aby efektywna nauka języka norweskiego była możliwa. Nie sposób jednak wyzwolić w sobie właściwego poziomu chęci do systematycznej pracy nad rozwojem umiejętności językowych, jeśli nie wiemy, dlaczego warto ją podjąć. Co sprawia, że nauka norweskiego ma sens i może się opłacić?

  • Jednym z podstawowych powodów przemawiających za tym, aby zacząć się zastanawiać nad tym, jak nauczyć się norweskiego, jest to, że w porównaniu z innymi skandynawskimi językami uczy się go stosunkowo łatwo. Zwolennicy nauki norweskiego wskazują jego przystępniejszą wymowę niż w języku duńskim oraz prostszą gramatykę od szwedzkiej. Jednocześnie skandynawskie języki są na tyle zbliżone, że władając biegle norweskim, będziesz w stanie komunikować się zarówno ze Szwedami, jak i Duńczykami. To naprawdę ogromny kapitał, który może przynieść Ci wiele korzyści nie tylko na niwie prywatnej, ale i zawodowej.
  • Kolejnym argumentem na korzyść nauki norweskiego jest możliwość wzbogacenia swojego CV o język obcy, któryyrego z jednej strony charakteryzuje duża przydatność w świecie nowoczesnego biznesu, a z drugiej niszowość sprawiająca, że osoba posługująca się tym językiem staje się atrakcyjnym kandydatem na wiele dobrze opłacanych stanowisk.
  • Nauka norweskiego jest oczywiście bardzo dobrym pomysłem także wtedy, kiedy planujesz wyemigrować do Norwegii. Mimo że znajomość angielskiego wśród obywateli tego kraju jest na wysokim poziomie, to umiejętność posługiwania się ich rodzimą mową jest niezwykle doceniana, o czym możesz przekonać się w różnych codziennych sytuacjach.
  • Nad tym, jak uczyć się norweskiego, aby możliwie szybko go opanować, powinni zastanowić się także przedsiębiorcy, którzy planują podbić ze swoim produktem lub usługą norweski rynek.
  • Znajomość języka norweskiego stanowi również przydatną umiejętność dla osób zakochanych w Skandynawii. Dzięki temu, że tamtejsze języki są dość podobne, posługując się norweskim będziesz w stanie lepiej poznać kulturę i historię nie tylko Norwegii, ale także Szwecji oraz Danii.

Jak widać, istnieje wiele argumentów przemawiających za tym, aby zacząć uczyć się norweskiego. Jeśli i Ty masz taki ambitny plan, to zapoznaj się z naszymi praktycznymi poradami, dzięki którym będziesz w stanie nauczyć się norweskiego bez wychodzenia z domu.

Jak nauczyć się norweskiego w domu? Praktyczne porady i wskazówki

Wiele osób, które interesuje język norweski, zastanawia się nad tym, jak się go uczyć samodzielnie, aby notować rzeczywiste postępy i po niedługim czasie być w stanie się komunikować z lokalsami. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że może Ci wydawać się to z początku niemal niemożliwe, dlatego postanowiliśmy Ci przedstawić szereg sprawdzonych metod, spośród których możesz wybrać jedną lub kilka tych najbardziej dopasowanych do Twoich preferencji.

Jak szybko nauczyć się języka norweskiego w stopniu komunikatywnym? Postaw na rozmówki polsko-norweskie

Kiedy na horyzoncie pojawia się życiowa okazja, czasem warto rzucić się na głęboką wodę, żeby później nie żałować. Taką „głęboką wodą” może być propozycja nie do odrzucenia: intratna posada w Norwegii, która wiąże się z wyjazdem na stałe do tego kraju w perspektywie kilku miesięcy, podczas gdy Ty nie potrafisz zupełnie nic powiedzieć po norwesku. W takiej sytuacji często sama nauka od podstaw nie wystarczy i trzeba sięgnąć po metodę, która znacznie szybciej zwiększy Twoje zdolności komunikacyjne. W tej roli doskonale sprawdzą się rozmówki polsko-norweskie. Znajdziesz w nich różne scenariusze konwersacyjne i przydatne wyrażenia, dzięki znajomości których pierwsze tygodnie po przyjeździe do Norwegii mogą okazać się znacznie mniej stresujące.

Jak uczyć się norweskiego samodzielnie? Znajduj podobieństwa między nim a angielskim i niemieckim

Z uwagi na to, że norweski należy do rodziny języków germańskich ma wiele wspólnego zarówno z angielskim, jak i niemieckim. Jeśli znasz, któryś z tych dwóch języków, to nauka norweskiego powinna pójść Ci znacznie łatwiej. Gdzie należy szukać analogii między norweskim a niemieckim i angielskim?

Obszarem, w którym bez trudu znajdziesz wiele podobieństw między tymi językami, jest słownictwo. Część słów jest wręcz niemal identyczna, co dobrze obrazują przykłady angielskiego określenia to date oraz norweskiego å date (spotykać się z kimś), a także niemieckiego wyrażenia die Arbeit oraz norweskiego et arbeid (praca). Duże podobieństwa, szczególnie między norweskim a niemieckim, można dostrzec pod względem gramatycznym, np. stosowanie rodzajników czy zbliżone reguły dotyczące czasów gramatycznych. Ku pokrzepieniu serc powiemy, że gramatyka norweska uchodzi za prostszą od angielskiej, którą wiele osób już dobrze zna.

Język norweski – jak się uczyć? Wykorzystaj znane i lubiane fiszki

Kompleksowa nauka norweskiego powinna obejmować rozwój umiejętności z różnych obszarów językowych. Jednym z nich jest słownictwo – sprawdzonym sposobem na jego naukę są fiszki, cenione szczególnie przez uczniów i studentów. Mogą one mieć klasyczną formę niewielkich karteczek w pudełku lub intuicyjną formę elektroniczną. Niezależnie od typu fiszek, które wybierzesz, satysfakcja z kolejnych zapamiętanych słówek i przełożenia związanych z nimi fiszek do innej przegródki jest idealną nagrodą za cierpliwość i systematyczną naukę.

Jak nauczyć się norweskiego? Odpowiedź masz w kieszeni!

Co mamy na myśli? Oczywiście smartfon, który współcześnie towarzyszy nam prawie na każdym kroku. Często pełni on destrukcyjną funkcję rozpraszacza, ale umiejętnie wykorzystany może przynieść wiele korzyści. Zainstaluj na nim aplikacje językowe, które swoim przemyślanym designem i interesującymi ćwiczeniami zachęcą Cię do regularnej nauki. Pozwolą Ci one nie tylko ćwiczyć nowo poznane słownictwo poprzez praktyczne ćwiczenia, ale także uczyć się prawidłowej wymowy. Co więcej, dzięki regularnym przypomnieniom przesyłanym na Twój smartfon z pewnością nie zapomnisz odrobić przewidzianej na dany dzień lekcji. Z czasem te powiadomienia nie będą Ci już potrzebne, ponieważ codzienna nauka norweskiego stanie się przyjemną rutyną.

Żyj po „norwesku” – chłoń tamtejszą kulturę na co dzień

Spokojnie, nie musisz od razu mierzyć się z arcydziełami Henrika Ibsena – bestsellery Jo Nesbø idealnie połączą proporcje między rozwojem językowym a rozrywką wynikającą z wartkiej akcji w powieści. Jeśli od książek wolisz filmy i seriale, a do tego masz smykałkę do rozwikływania zagadek, to norweskie kryminały będą świetną metodą na to, aby co wieczór móc zanurzyć się w tamtejszym klimacie.

Jeśli chcesz jeszcze pełniej poznawać język norweski poprzez obcowanie z kulturą oraz codziennością kraju, w którym się go używa, do książek lub filmów dołącz inne elementy. Świetnie w tej roli sprawdzą się podcasty, które nie dość, że mogą Ci przekazać sporo ciekawych treści o tamtejszych realiach, to jeszcze pozwolą Ci osłuchiwać się z „żywym” norweskim. Zachęcamy również do surfowania po norweskim internecie i czytania artykułów napisanych w tym języku. Na start dobrze sprawdzi się portal Klar Tale, na którym spotkasz się z przystępnym norweskim, ułatwiającym lekturę początkującym użytkownikom tego języka.

Jak się uczyć norweskiego, aby przejść sprawnie drogę od początkującego do średnio zaawansowanego? Sięgnij po kurs norweskiego od ESKK!

Pragnąc nauczyć się norweskiego, możesz skorzystać z naprawdę wielu różnych metod. W roli pomocy dydaktycznych możesz obsadzić nie tylko fiszki czy aplikacje językowe, ale także seriale, książki czy podcasty. Aby jednak notować regularny i rzeczywisty postęp w samodzielnej nauce języka norweskiego, będzie Ci potrzebna pewna baza, która wyznaczy kierunek, jaki należy obrać i sprawi, że Twoja wiedza i umiejętności z każdym tygodniem będą bardziej okazałe. Świetnie funkcję takiej bazy spełnia opracowany przez naszych doświadczonych ekspertów kurs norweskiego ESKK. Przeprowadzi Cię on skutecznie od absolutnych podstaw do momentu, w którym będziesz mógł lub mogła pochwalić się znajomością norweskiego na poziomie średnio zaawansowanym.

Jak wygląda i z czego składa się kurs norweskiego, który przygotowała nasza szkoła językowa online ESKK? Jego podstawowymi elementami są:

  • podręczniki i nagrania do lekcji – w ramach kursu otrzymasz 20 podręczników oraz 17 godzin nagrań (przygotowywanych z udziałem profesjonalnego lektora i rodowitych Norwegów) na platformie online, dzięki którym krok po kroku będziesz zwiększać swój poziom zaawansowania w obszarze języka norweskiego,
  • program do nauki słówek, z którego można korzystać zarówno w formie mobilnej, jak i desktopowej – znajdziesz w nim gotową bazę słówek z opcją dodawania kolejnych, a także m.in. wiele materiałów audio oraz testów służących sprawdzeniu Twojego poziomu rozumienia ze słuchu,
  • opieka wykwalifikowanego nauczyciela – ważną składową naszego kursu języka norweskiego jest wsparcie doświadczonego lektora, z którym na bieżąco możesz wyjaśniać swoje wątpliwości oraz rozwiązywać napotkane w trakcie nauki problemy.

Warto dodać, że za niewielką dopłatą możesz zapewnić sobie nasz kurs norweskiego online, dzięki któremu proces nauki języka stanie się jeszcze skuteczniejszy i przyjemniejszy. Oferuje on możliwość nauki przez zabawę i jest pełen praktycznych przykładów oraz atrakcyjnych grafik. Inną dodatkową opcją, jaką warto rozważyć, jest audiobook, czyli kurs norweskiego w wersji audio. W jego ramach zapewniamy ponad 21 godzin nagrań na platformie online, które pozwalają słuchać i powtarzać słówka kiedykolwiek tylko znajdziesz na to czas, nawet podczas wykonywania innych, codziennych czynności.

Podsumowanie

Mimo że norweski nie wygrywa plebiscytów na język obcy, którego najczęściej uczą się Polacy, to jego znajomość może okazać się wyjątkowo przydatna. Szczególnie docenią jego możliwości miłośnicy Skandynawii, którzy poprzez naukę języka norweskiego zyskują umiejętność umożliwiającą im komunikację zarówno z Norwegami, jak i Szwedami czy Duńczykami. Jeśli w Twoim sercu również gra skandynawska nuta i zastanawiasz się, jak nauczyć się norweskiego, to zaprezentowane przez nas metody i wskazówki mogą Ci w tym skutecznie pomóc. Pamiętaj o tym, że w przypadku samodzielnej nauki wyjątkowo ważne stają się jej kompleksowość i zróżnicowanie, dlatego do codziennego chłonięcia tamtejszej kultury poprzez seriale, książki, podcasty czy lekturę norweskich serwisów internetowych dodaj systematyczną pracę ze sprawdzonym kursem norweskiego od ESKK.

Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty!

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*