Jak powrócić do nauki po dłuższej przerwie?

Lato za nami, baterie naładowane, czas wystartować z nową energią i nowymi wyzwaniami! Ale jak powrócić do nauki, która przez wakacje spokojnie odpoczywała sobie na półce? To wcale nie musi być trudne, wystarczy pozytywne nastawienie oraz dobry plan.

Wyobraź sobie siebie i Twój cel językowy, zawodowy czy hobbystyczny. Co widzisz?

Zadaj sobie pytanie: „po co chcesz się uczyć?”

Perspektywa awansu, podwyżki w pracy, ciekawej podróży czy rozwinięcia swojej pasji to tylko jedne z licznych argumentów, które pomogą Ci w mobilizacji. Ważne, aby mieć cel i konsekwentnie dążyć do jego realizacji. Na początku nie narzucaj sobie zbyt wielu zadań. Pamiętaj, że przez dłuższy czas Twój umysł odpoczywał od nauki i potrzebuje chwili na oswojenie się z nową sytuacją. Z nauką jest jak z treningiem. Jeśli narzucisz sobie zbyt szybkie tempo, nie dość, że nabawisz się zakwasów, to jeszcze się zniechęcisz i nie będziesz chciał wrócić do ćwiczeń. Daj sobie czas na rozkręcenie ciała i umysłu.

Na dobry początek… test sprawnościowy

Zanim przejdziesz do kontynuacji przerwanych lekcji, dobrze jest sprawdzić poziom, na którym obecnie się znajdujesz. W przypadku powrotu do nauki języka obcego świetnie sprawdzi się bezpłatny test wiedzy dostępny w ESKK. Składa się on z 3 poziomów, a każdy z nich zawiera po 15 pytań. Wynik wskaże, na jakim poziomie jest Twoja znajomość języka obcego, dzięki czemu będziesz mógł dopasować kolejne lekcje indywidualnie do swoich potrzeb.

A teraz posłuchaj!

Aby rozkręcić swój umysł, zacznij od czegoś, co jest łatwe i przyjemne. Decydując się na kontynuacje kursu językowego, polecamy słuchanie audiobooków. Dzięki nim wiedza będzie „sama” wpadać Ci do głowy. Za pomocą audiobooków na nowo oswoisz się nie tylko z brzmieniem języka, jego melodią oraz dźwiękami, ale też z zapomnianymi słówkami czy gramatyką. Niewątpliwą zaletą audiobooków jest to, że można z nich korzystać w dowolnym miejscu i o dogodnej porze.
Dobrym pomysłem jest również słuchanie muzyki zagranicznej czy włączenie kanału informacyjnego w języku, który Cię interesuje. Nie zapomnij również o serialach oraz filmach, które możesz oglądać w wersji oryginalnej z napisami. Jest to nie tylko świetny sposób na naukę, ale i doskonały pomysł na miłe spędzenie wieczoru ;)

Wybierz formę nauki

Lubisz pracę z książką, a może bardziej zależy Ci na nauce w wersji online? Istnieje wiele możliwości przyswajania wiedzy. Ważne, aby Twój kurs był „szyty” na miarę i dopasowany do Twoich preferencji oraz możliwości. W ESKK znajdziesz zarówno kursy drukowane, jak i w formie interaktywnej. Zapewniona jest również opieka nauczyciela, który odpowie na Twoje pytania i rozwieje wątpliwości. Idealnym dopełnieniem całości będą wspomniane wcześniej audiobooki, które bez wątpienia przyspieszą naukę w przypadku wyboru kursu językowego. Bez względu na to, jaką formę nauki wybierzesz, efekty pojawią się tylko wtedy, jeżeli wykażesz się systematycznością oraz wytrwałością w działaniach.

Łatwo się przyswaja w dobrym towarzystwie

Planujesz powrót do nauki, ale obawiasz się, że w pojedynkę może być ciężko? Być może potrzebne jest Ci odpowiednie towarzystwo, ponieważ samodzielna nauka nie służy każdemu. Poszukaj w swoim otoczeniu osoby, która będzie Cię wspierać lub uczyć się z Tobą. W mediach społecznościowych istnieją grupy wsparcia dla osób, które podejmują tego typu wyzwania. O wiele przyjemniej przyswaja się wiedzę w duecie – można wzajemnie się odpytać z przerobionego materiału, rozmawiać w danym języku czy wspólnie słuchać audiobooków. Jeśli trafisz na dobrego kompana, razem łatwiej Wam będzie osiągnąć zamierzony cel.

Wyobraź sobie siebie i Twój cel językowy, zawodowy czy hobbystyczny. Co widzisz? Co zyskasz? Przygotuj sobie bilans zysków i strat. Warto wrócić do przerwanej nauki, by nie stracić tego, co już wiesz i potrafisz, a przy okazji zyskać o wiele więcej.
Trzymamy kciuki za wszystkich walczących o powrót do nauki po dłuższej przerwie. Mamy nadzieję, że nasze porady oraz wskazówki będą dla Was przydatne na placu boju.

Powodzenia!

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*