Wyjazd za granicę – jak przygotować się do podróży?

Za granicę wyjeżdżamy z różnych powodów - na wakacje, do pracy, w celach edukacyjnych etc. Każda taka podróż powinna wiązać się z dokładnym przygotowaniem. Ich natura będzie zależeć zarówno od celu wyjazdu, jak i od kraju, do którego wyjeżdżamy. W dzisiejszym artykule garść porad nt. przygotowywania się do wyjazdu za granicę, w tym związane z nauką języka przed wyjazdem za granicę.

Jak przygotować się do podróży?
Jak przygotować się do podróży?

Po pierwsze – poznaj osobliwości kraju

Dowiedz się więcej o kraju, do którego się udajesz – kup przewodnik, poszukaj informacji w Internecie. Pozwoli Ci to uniknąć wielu niepotrzebnych „wpadek”. Warto na przykład wiedzieć, że mieszkańcy Wielkiej Brytanii grzecznie czekają w kolejce na przyjazd autobusu i po kolei do niego wchodzą (wyłącznie przez przednie drzwi).

Zorientuj się także, czy w kraju będącym celem Twojej podróży wymagane są wizy (i ewentualnie w jakich wypadkach) oraz czy kraj ten znajduje się w innej strefie czasowej niż nasza. Pamiętaj też o tym, że godzina odlotu samolotu jest podawana w czasie obowiązującym w kraju wylotu, a lądowania – w czasie kraju, do którego przylatujesz (stąd mogą wynikać nieścisłości dotyczące rzeczywistej długości podróży).

Po drugie – poznaj zwyczaje religijne

O ile w krajach europejskich nie powinniśmy mieć większych problemów w związku ze zwyczajami religijnymi, o tyle np. w krajach arabskich już sam nasz strój może wywołać konsternację. Przed wyjazdem dowiedz się, czy w czasie Twojego pobytu za granicą nie będą się tam odbywały święta religijne i jak powinieneś się w takich wypadkach zachować. Pamiętaj, że również w Europie są państwa, w których panują inne religijne obyczaje niż w Polsce – na przykład we Włoszech nie można zwiedzać kościołów w zbyt wiele odkrywającej odzieży.

Po trzecie – zwróć uwagę na zasady ruchu drogowego

Pamiętaj o tym, że ruch lewostronny obowiązuje nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także np. w Irlandii, na Cyprze i Malcie, w Australii, Nowej Zelandii itd. Jeśli zamierzasz poruszać się samochodem, zwróć uwagę na przepisy o ruchu drogowym, zwłaszcza na dozwolone prędkości. Jeszcze w Polsce warto zapoznać się z formami komunikacji publicznej funkcjonującymi w kraju, do którego się udajesz. W Internecie można np. znaleźć nie tylko plan londyńskiego metra, ale również informacje na temat tego, jaką opcję opłaty najkorzystniej wybrać.

Po czwarte – kwestie językowe

Przed wyjazdem koniecznie przećwicz podstawowe zwroty w języku, którym będziesz się posługiwać za granicą. Warto też poznać kilka podstawowych zwrotów w języku obowiązującym w kraju, do którego wyjeżdżasz. To zawsze robi dobre wrażenie i pozwala przełamać lody. Pomocne mogą się okazać także minirozmówki czy słownik.

Po piąte – strój

Co prawda w Europie można ubierać się w dowolny sposób, warto jednak pamiętać – w przypadku pań – o gorącym temperamencie południowców. Jeśli wybierasz się do egzotycznego kraju, sprawdź, czy nie obowiązują tam restrykcyjne zasady ubioru i odpowiednio wcześniej skompletuj garderobę. Sprawdź też, jaka pogoda zwykle panuje w miejscu planowanego pobytu – w lipcu w Londynie możesz częściej potrzebować kaloszy niż sandałów.

Po szóste – dokumenty

Sprawdź ważność dokumentów: paszportu, wizy, dowodu osobistego. Pobierz z NFZ Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która uprawnia do podstawowej, bezpłatnej opieki zdrowotnej na terenie krajów członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii.

Po siódme – leki i środki opatrunkowe

Jeśli stale zażywasz jakieś leki, sprawdź, czy masz odpowiedni zapas. Spakuj leki przeciwbólowe, na przeziębienie itp. oraz podstawowe środki opatrunkowe: plastry, woda utleniona, jałowa gaza, maść na ukąszenia itp.

Po ósme – urządzenia elektryczne

W niektórych krajach (np. w Wielkiej Brytanii, Irlandii i na Malcie) możesz potrzebować specjalnego adaptera do gniazdek elektrycznych. Jeśli wybierasz się do USA, Japonii, Kolumbii, Dominikany czy na Jamajkę, powinieneś zabrać ze sobą również transformator, który zmieni napięcie prądu na odpowiednie dla naszych urządzeń.

Po dziewiąte – kontakty

Poinformuj rodzinę i znajomych o swoim wyjeździe. Zostaw im dane teleadresowe miejsca, w którym będziesz przebywać (np. szkoły językowej) oraz numer telefonu do organizatora wyjazdu. Pamiętaj, aby uruchomić roaming w telefonie lub – jeśli wybierasz się na dłużej – kupić miejscową kartę prepaid (wówczas musisz wziąć ze sobą odpowiedni dla takiego rozwiązania aparat telefoniczny bez simlocka).

Po dziesiąte – dobry humor

Tak przygotowany możesz spokojnie wyruszać na podbój świata. I niech dobry humor Cię nie opuszcza. Udanych wakacji!

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*