10 kreatywnych sposobów na naukę języka obcego

Uczysz się języka obcego i zaczyna brakować Ci motywacji? Niemal każdego ucznia od czasu do czasu dopada znużenie. W wielu przypadkach jest to efekt monotonnego trybu nauki. W dzisiejszym artykule przedstawiamy 10 kreatywnych sposobów na sprawienie, by nauka jakiegokolwiek języka obcego stała się o wiele bardziej ekscytująca.

10 Kreatywnych sposób na naukę języka3

Gdy utożsamiasz naukę języka z przykrym obowiązkiem, szybko tracisz energię do nauki – bez względu na to, jak ważne są cele, które chcesz osiągnąć dzięki zdobyciu nowej umiejętności.

Jednak nauka języka obcego nie musi być przykrym obowiązkiem. Nauka każdego języka może stać się fascynującą przygodą. Wystarczy jedynie dobrze się rozejrzeć, by znaleźć mnóstwo ciekawych pomysłów na jej uatrakcyjnienie. Na dobry początek, skorzystaj z naszych 10 propozycji.

Przygotuj fiszki samodzielnie

Fiszki do bardzo atrakcyjna forma pomocy naukowej w nauce języków obcych. Ich przygotowanie jest bardzo proste. Wszystko, czego potrzebujesz, to plik małych karteczek i długopis. Na każdej karteczce wpisujesz słowo/wyrażenie, a na jej odwrocie definicję. Twórz fiszki dla każdego nowego zwrotu, jaki napotkasz w zeszycie, czy podręczniku. Zaglądaj do nich regularnie. Gdy już dobrze opanujesz dane wyrażenie, możesz odstawić fiszkę na osobny stos, do którego będziesz zaglądał rzadziej.

Skorzystaj z kursów internetowych

Dziś Internet należy do największych sprzymierzeńców każdego adepta języków obcych. Kursy internetowe wyróżniają się atrakcyjnymi cenami, praktycznym podejściem oraz możliwością korzystania z nich zawsze i wszędzie. Właśnie dlatego wprowadziliśmy je także w ESKK. Znajdź interesujący Cię język i sprawdź, czy już posiadamy powiązany z nim kurs internetowy.

Ucz się w drodze

Każdy moment jest dobry, by uczyć się języka! W drodze do pracy, czy szkoły możesz uczyć się z zainstalowanej w smartfonie aplikacji, fiszek, albo czytając interesującą książkę fabularną w języku obcym – także w postaci e-booka.

Rysuj obrazki do słów i wyrażeń

Skojarzenia to jeden z najlepszych (i najbardziej interesujących) sposobów na zapamiętywanie słów i wyrażeń. Twórz rysunki dla wszystkich, które sprawiają Ci problem. Możesz połączyć ten pomysł z fiszkami, uzupełniając definicję o obrazek.

Szukaj ciekawych artykułów w języku obcym

Internet pełen jest ciekawych artykułów na najróżniejsze tematy. Jeśli chcesz uczyć się języka, czytając o rzeczach, które Cię interesują (bez względu na to, czy są to nowe technologie, filmy, sport czy muzyka), zajrzyj do miejsc takich jak Reddit, czy Wykop, gdzie użytkownicy publikują linki do ciekawych, posegregowanych tematycznie treści.

Czatuj w Internecie

Rozmawianie z native speakerem, bądź innym uczniem to idealny sposób na przyjemną i wartością naukę. Stopniuj poziom trudności – zacznij od chatu, a następnie spróbuj rozmów głosowych.

Ugotuj coś, korzystając wyłącznie z obcojęzycznych przepisów

Lubisz gotować? Może warto się nauczyć, gotując potrawę popularną w kraju, w którym używany jest szlifowany przez Ciebie język? Oczywiście, korzystając wyłącznie z przepisów w oryginalnym języku :) Takie znajdziesz bez problemu w Internecie.

Korzystaj z interfejsów w języku obcym

Staraj się otaczać językiem ze wszystkich stron. Dobrym na to sposobem jest zmienianie interfejsów na obcojęzyczne tam, gdzie jest to możliwe – na komputerze, smartfonie, ulubionych stronach internetowych, aplikacjach itp.

Ucz się jednej frazy dziennie

Bez względu na to, czy korzystasz z fiszek, czy nie, codziennie naucz się jednego nowego słowa lub frazy. Zapisuj je. Jest to zobowiązanie na tyle małe, że bezproblemowo mu sprostasz. Nim się zorientujesz, lista poznanych w ten sposób słów i wyrażeń stanie się naprawdę długa.

Układaj historyjki i dialogi z informacji w podręczniku

Nawet najmniej ciekawe ćwiczenie może się przerodzić w coś interesującego – wystarczy odrobina chęci. Otwórz podręcznik na losowej stronie i wypisz 10-15 słów i wyrażeń. Teraz ułóż dialog lub historyjkę, która zawiera wszystkie te słowa. A jeśli chcesz pisać w języku obcym jeszcze więcej, zapoznaj się z naszym artykułem o pisaniu opowiadań w języku obcym.

Co sądzisz o naszych pomysłach? Masz swoje własne, podobne sposoby na uatrakcyjnienie nauki języków? Podziel się nimi w komentarzach!

Komentarze

Łukasz LukLev:
05/07/2018, 19:54:39

Według mnie najważniejsze podczas nauki języków jest uczenie się tego co jest statystycznie najbardziej potrzebne, czyli najważniejszych słówek, całych zwrotów oraz opanowanie podstawowych czasowników w danym języku. Po opanowaniu tych podstaw warto zanurzy się w języku czyli otaczać nim z każdej strony.

Aneta:
11/07/2018, 09:29:49

Ciekawe podejście.

kamil:
20/08/2018, 12:49:54

Bardzo przydatny artykuł, na pewno skorzystam z podanych rad. Chodzę na zajęcia do szkoły językowej Berlitz 3 razy w tygodniu i bardzo jestem zadowolony, dużo się tam uczę i już swobodnie rozmawiam. Jednak te rady też mi się przydadzą, aby mieć na co dzień styczność z tym językiem. :)))

Ala:
29/06/2020, 11:11:06

Przydatne:)

Maja:
17/08/2021, 12:25:06

Ja bym dodała jeszcze zeby czytać ksiązki dla dzieci w danym języku i słuchać podkastów

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*