5 szybkich ćwiczeń pisemnych dla każdego ucznia języków obcych – cz. 2

Kilka tygodni temu przedstawiliśmy kilka ćwiczeń pisemnych, których wykonywanie jest nie tylko sporą frajdą, ale także doskonałym sposobem na szlifowanie językowych umiejętności. Takich ciekawych, a jednocześnie pożytecznych ćwiczeń jest jednak znacznie więcej. Jeśli uporałeś się już z poprzednim zestawem, zapraszamy do dalszej nauki i zabawy.

5 szybkich ćwiczeń pisemnych cz.2

Wykonywanie ćwiczeń pisemnych to znakomity sposób na naukę dla uczniów każdego języka i na każdym poziomie językowym. Ćwiczenia można odpowiednio dobrać pod względem trudności i tematyki, by szlifować różne aspekty.

Zachęcamy do zapoznania się z pierwszym artykułem z tej serii. Jeśli jego lekturę masz już za sobą, oto kolejna porcja ćwiczeń.

Zamiana strony biernej na czynną

Zdania w stronie biernej (np. „Książka została przeczytana przez Basię”) są przejrzyste, ale równocześnie dość nudne. O ile sprawdzają się w pracach naukowych, o tyle w opowiadaniach i większości innych rodzajów tekstów są raczej niepożądane. Spowalniają tempo i szybko nużą czytającego.

Napisz więc zdania, długie i krótkie, w stronie biernej, a następnie przepisz je na zdania w stronie czynnej. By nieco utrudnić zadanie, możesz wykorzystać zdania w stronie biernej znalezione w Internecie lub napisane dla Ciebie przez kogoś innego.

Nauczysz się: Pisać w ciekawy sposób. Wyrobisz w sobie nawyk pisania w formie czynnej. Popracujesz też nad gramatyką i strukturą zdań w języku, którego się uczysz.

Instrukcje, przepisy, poradniki, czyli how-to

Wszelkiego rodzaju instrukcje i poradniki to doskonały sposób na poćwiczenie wypowiadania się w zorganizowany sposób („krok po kroku”). Przekazywanie instrukcji w sposób prosty i przejrzysty to bardzo wartościowa umiejętność, która przydaje się niemal przy każdej rozmowie.

By zacząć od czegoś prostego, napisz poradnik „krok po kroku” dotyczący czynności, którą sam regularnie wykonujesz. Może być to poradnik na temat gotowania potrawy albo opisujący Twoją drogę z domu do szkoły/pracy od momentu wstania z łóżka, do rozpoczęcia zajęć.

Nauczysz się: Wypowiadać się w zorganizowany sposób, udzielać porad/instrukcji opartych o ciąg logiczny.

Najszybsze opowiadanie świata

Opowiadania to jeden z najlepszych sposobów na ćwiczenie słownictwa i budowania zdań – wspominaliśmy o tym już w pierwszej części tekstu. Jednak pisząc opowiadanie od podstaw, poświęcamy dużą ilość czasu na opracowanie fabuły, postaci itp., co odwraca nieco naszą uwagę od kwestii czysto językowych. Dobrym sposobem jest opracowanie najpierw zestawu pytań, odpowiedzi do których będą podstawą Twojego opowiadania.

Przykładowo – głównym bohaterem jest dziewczyna o imieniu Marta. Co Marta chciała zrobić? Co stało na przeszkodzie? Co zrobiła, by poradzić sobie z przeciwnościami? Kto jej pomógł? Czy udało jej się osiągnąć swój cel? Napisz odpowiedzi na poniższe pytania, a następnie stwórz opowiadanie na ich podstawie. Możesz też uwzględnić w opowiadaniu dodatkowe informacje.

Nauczysz się: Szybkiego budowania zdań o różnym stopniu skomplikowania.

„To była ciemna, burzowa noc”

Czy zdarzyło Ci się już kiedyś usłyszeć tę frazę? Podobne zdania bardzo często rozpoczynają przeróżne książki fabularne. Jednak „To była ciemna, burzowa noc.” to jedynie najkrótsza wersja tej klasycznej, otwierającej frazy. Spróbuj ją rozbudować tak bardzo, jak tylko możesz lub napisz inne, niezwykle długie, pełne wtrąceń zdanie, które mogłoby się znaleźć w książce.

Dokładnie o taką zasadę opiera się słynny konkurs, którego uczestnicy tworzą pokraczne zdania upamiętniając pisarza Edwarda George’a Bulwera-Lyttona

Nauczysz się: Konstruowania skomplikowanych zdań, co na pewno pomoże Ci w poprawieniu płynności wypowiadania się i myślenia w języku obcym.

Przetłumacz piosenkę!

Piosenki (z reguły) posiadają dość proste teksty. Do tego w Internecie możesz znaleźć oryginalne teksty właściwie każdej piosenki (polecamy serwis azlyrics.com). Po zakończeniu tłumaczenia, porównaj swoją wersję z już gotowymi tłumaczeniami, jeśli są dostępne. Czy jesteś w stanie napisać taki tekst, który można będzie zaśpiewać?

Nauczysz się:To doskonałe ćwiczenie do wzbogacenia słownictwa i poćwiczenia budowy zdań. W dodatku słuchanie piosenek to także dobry sposób na szlifowanie języka.

A może dodasz efekt jednego z powyższych ćwiczeń w komentarzu poniżej? Każdy język obcy dozwolony!

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*