Blogujemy, czyli jak stworzyć bloga językowego – cz. 1

Myślisz o stworzeniu bloga językowego? A może brak Ci wiary we własne możliwości jako blogera? W tym poradniku przekonasz Cię, że niemal każdy może z powodzeniem zająć się tematyką języków obcych na blogu. Jego tworzenie wcale nie jest trudne, a do tego generuje sporo potencjalnych korzyści.

Modnie ubrana młoda kobieta korzysta z laptopa w ogródku restauracyjnym.
Najłatwiejszym sposobem na stworzenie bloga językowego jest skorzystanie z darmowych platform.

Część 1 - tworzenie strony internetowej

Blog językowy nie tylko dla zaawansowanych

Prowadzenie bloga może być także doskonałym sposobem na uczenie się języka. Posłuży za narzędzie motywacji, jak i za miejsce do robienia notatek, zbierania i prezentowania interesujących materiałów oraz poznawania innych osób o podobnych zainteresowaniach. Przykładowo, osoba zainteresowana językiem francuskim, może stworzyć bloga, na którym będzie opowiadać o francuskiej kulturze, równocześnie dokumentując swoje postępy w nauce języka, dzieląc się z widownią najróżniejszymi poradami i spostrzeżeniami w tym zakresie. Na blogu nie może zabraknąć oryginalnych, ciekawych treści – to tutaj zamieszczaj własne tłumaczenia obcojęzycznych piosenek, twórz kompendium językowych porad, dowcipów, ciekawostek czy innych zagadnień.

Brzmi nieźle? Przejdźmy więc do „dania głównego” dzisiejszego tekstu - jak tworzyć blog językowy od strony technicznej.

Platformy blogerskie dla blogerów językowych

Najłatwiejszym sposobem na stworzenie własnego bloga językowego jest skorzystanie z jednej z popularnych, darmowych platform blogowych. Do najczęściej wybieranych należą:

Każda z nich umożliwia stworzenie bloga w domenie danej witryny (np. blogjezykowy.wordpress.com), pod warunkiem, że dana nazwa jest wciąż dostępna. Jeśli chcesz skorzystać z własnej domeny (np. mojadomena.pl), konieczny jest najpierw jej zakup u dostawcy domen.

Każda z powyższych platform udostępnia liczne motywy i opcje pozwalające na dostosowanie jej wyglądu do naszych potrzeb i preferencji. Oczywiście, możliwości te nie są nieograniczone. Jeśli zależy Ci, by blog wyglądał i działał dokładnie tak, jak tego chcesz – czytaj dalej.

Blog językowy na własnym serwerze

Kolejną możliwością jest założenie bloga na własnym serwerze. To będzie wiązało się z pewnymi wydatkami. Na sam początek wcale nie będą one jednak zbyt duże, gdyż większość dostawców hostingu oferuje znaczne rabaty za pierwszy rok korzystania z domeny. Co do samego serwera, na początek powinien Ci wystarczyć najtańszy plan, zapewniający jedynie kilka gigabajtów powierzchni – w większości przypadków możliwa jest jego rozbudowa w przyszłości.

Gdy już posiadasz serwer i domenę, możesz stworzyć swoją stronę internetową. Tu przyda Ci się pomoc eksperta, który zaprojektuje i zaprogramuje dla Ciebie Twój blog językowy. Wiele ułatwić może oprogramowanie takie jak WordPress (pochodzące z wordpress.org – w przeciwieństwie do opisanej wyżej platformy wordpress.com), Drupal czy Joomla – popularne systemy zarządzania treścią. Po ich zainstalowaniu na serwerze, możliwe jest stworzenie strony w oparciu o jeden z wielu płatnych lub darmowych szablonów dostępnych dla każdej z nich./p>

Co wybrać?

Która z powyższych alternatyw jest dla Ciebie lepsza? Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Jednak jeśli...

  • …chcesz się za ten temat wziąć na poważnie, mieć nad wszystkim kontrolę i nie przeszkadza Ci konieczność wydania pieniędzy już na starcie, a dodatkowo w przyszłości planujesz na blogu zarabiać – stwórz blog na własnym serwerze i domenie.
  • …planujesz blogować jedynie hobbystycznie i nie angażować się w to zbytnio – skorzystaj z platformy do blogowania.
  • …nie masz przekonania co do tego, czy w ogóle chcesz blogować – także skorzystaj z platformy blogowej. To nic nie kosztuje (oczywiście prócz Twojego czasu), a sprawdzisz, czy to coś dla Ciebie.

Teraz już wiesz, dlaczego blog językowy to nie tylko zajęcie dla osób już biegłych w danym języku? Masz też podstawową wiedzę, od czego zacząć, by taki blog zbudować. W kolejnych częściach tej serii opowiemy o innych aspektach bloga językowego – trosce o jego popularność, o tworzeniu treści, czy o odnoszeniu dzięki niemu korzyści, w tym zarabianiu na blogu.

Komentarze

Michalina (www):
29/08/2018, 10:48:44 (link)

Prowadzenie własnego bloga czy strony internetowej nie jest wcale takie trudne :) Dzięki takim artykułom więcej osób zobaczy, że nie jest to aż takie trudne :)

Aneta (www):
30/08/2018, 08:32:42 (link)

I do tego próbujemy zachęcić :) Korzyść może być ogromna i dla samego blogera, ale i dla jego czytelników.

Sandra (www):
11/12/2018, 11:02:15 (link)

Oczywiście, pod warunkiem, że poświęcimy dużo zaangażowania i dużo czasu - wtedy faktycznie jest to łatwe :)

Szymon Owedyk (www):
16/06/2019, 00:08:58 (link)

Blog językowy to ciekawe wyzwanie, ponieważ jeszcze nie udało mi się znaleźć takiego profesjonalnego. Czkam na taki :)

Amelka (www):
12/07/2019, 23:20:55 (link)

Bardzo pomocny artykuł! chyba wykorzystam porady i sama spróbuję założyć swój blog :))

Tomasz (www):
13/12/2019, 07:24:17 (link)

Super artykuł! Też postanowiliśmy zacząć pisać własnego bloga, inspirację czerpaliśmy od Was :) Jeden z naszych pierwszych artykułów w linku, zapraszamy do lektury! Pozdrawiamy, Verby.pl :)

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*