Podwórkowe zabawy dla dzieci z różnych krajów

Berek, klasy, chłopek, gęsi do domu, gra w gumę czy w pomidora. Pamiętacie te zabawy? Z pewnością tak. Grało się w nie zarówno na przerwie w szkole, jak i na podwórku. A w co bawią się dzieci w innych krajach? Może w podobne gry? Zobacz sam. Może znajdziesz tu propozycje, jak spędzić czas z własnym dzieckiem.

Dziecięce zabawy z innych krajów

Pies i kość – Szwecja

Zabawa polega na tym, że dzieci siadają na podłodze, tworząc krąg, i zakrywają oczy. Jeden uczestnik udaje psa i cichutko zostawia kość za plecami kolegi. Ten, kto odgadnie, że kość jest za nim, bierze ją i biegnie dookoła kręgu, wracając na swoje miejsce. Pies natomiast pędzi w drugą stronę. Ten, który zostanie bez miejsca, przegrywa. I gra rozpoczyna się od nowa! Jako „kości” często używa się bananów lub patyków.

Trigon – Włochy

Dzieci rysują na ziemi trójkąt o długości 4 kroków, następnie ustawiają się w każdym z rogów i rzucają do siebie jedną, dwie lub trzy piłki, w zależności od wieku dziecka. Zabawa polega na tym, aby piłka jak najdłużej nie dotknęła ziemi. Brzmi prosto, ale w rzeczywistości wygrana w tej grze to nie łatwa sztuka.

Kulki – Francja

Do gry potrzebne są kulki. Każdy z graczy ma przygotowanych kilka z nich. Zawodnik rzuca kulką, natomiast jego przeciwnik próbuje w nią trafić. Ten, kto ma celne oko i trafi w kulkę, zabiera ją. Wygrywa osoba, która nazbiera najwięcej kulek.

Rangoli - Pakistan

Zabawa ta polega na narysowaniu na ziemi dużego kształtu: domu, kwiatu, zwierzęcia, a potem wypełnieniu go kolorami. Zamiast kredek używa się materiałów, które można znaleźć w najbliższej okolicy: płatków kwiatów, trawy, kamyków, skruszonej cegły itp. Taki obrazek bardzo ładnie prezentuje się na zdjęciach. Bawić się można także w domu, wypełniając obrazek kolorowymi ścinkami z papieru, watą, plasteliną itp.

Król kwadratów - Australia

Do gry potrzebnych jest czterech zawodników oraz pomoc osoby dorosłej. Opiekun rysuje na płaskiej powierzchni 4 kwadraty o wielkości co najmniej 2 x 2 metry. Dzieci zajmują po jednym z nich - jest to ich królestwo, którego muszą bronić. Gra polega na podawaniu sobie piłki: można ją odbijać ręką lub nogą, ale nie można łapać. Piłka maksymalnie raz na turę może dotknąć ziemi na terenie danego królestwa, inaczej odpada się z gry. Zwycięzca zostaje królem kwadratów.

Widzicie pewne podobieństwa do Waszych zabaw w dzieciństwie? Bo my tak. Ciekawe, czy myślimy o tym samym :) A może zainteresowały Was odmienne obyczaje? Polecamy nasz wpis o najciekawszych świętach.

Źródło:
http://www.dzieckaswiat.vel.pl/?p=118
http://www.swedenabroad.com/pl-PL/Embassies/Warsaw/O-Szwecji/Szwedzkie-zabawy/

Komentarze

Ryszard:
24/09/2012, 01:57:59

Dziękujje moge tylko wspomniec Szkoda że nie znalazłem zabawy dla dziatka.
emeryt

janina:
08/01/2013, 17:44:35

Pamietam tylko zabawy"państworzeka itd" w "zielone" i

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*