10 sposobów na naukę języka, gdy… nie masz czasu

Niemal każdy z nas czuje potrzebę nauki języka obcego. Czasami wygrywa z nią lenistwo, a czasami po prostu nadmiar obowiązków. Ale istnieją sposoby, dzięki którym można regularnie szlifować swoje językowe umiejętności nawet wtedy, gdy nie mamy na to zbyt wiele czasu. Poznaj 10 z nich. 10 sposobów na naukę języka Co łączy opisywane przez nas tutaj sposoby na naukę języka? To, że zdecydowanie różnią się od tradycyjnego sposobu uczenia – w ławce i pod ciągłym nadzorem nauczyciela. Wiele z nich może także stać się częścią Twojego życia codziennego. Gdy uda Ci się uczynić z nich swego rodzaju zwyczaj, zawsze znajdziesz na nie choć chwilę.

1. Połącz nauką języka z Twoimi codziennymi zwyczajami

Czy codziennie zdarza Ci się sprawdzać coś na swoim telefonie? A może kilka razy dziennie przeglądasz Facebooka? Jeśli nauczysz się nowego słowa lub wyrażenia za każdym razem, gdy wykonujesz taką czynność, w krótkim czasie Twoje słownictwo stanie się niezwykle bogate. Listy takich słów i wyrażeń możesz pobierać z Internetu. Naucz się kolejnego z nich jako „zapłatę” za każde zerknięcie na smartfona, wizytę na Facebooka lub inną czynność, którą masz w zwyczaju.

2. Otocz się językiem ze wszystkich stron

Języka uczymy się najefektywniej, gdy otaczamy się nim z każdej strony. Dlatego właśnie szybko uczymy się po wyjeździe do obcojęzycznego kraju. Jednak częściowo możemy tego dokonać także na miejscu. Na początek, możesz zmienić język programów i stron, które często odwiedzasz, a także przeglądać aktualności na obcojęzycznych portalach. Czy przychodzą Ci do głowy inne sposoby?

3. Myśl w języku obcym

Podobny cel ma także myślenie w języku obcym. Jest to czynność, którą możesz wykonywać nawet wtedy, gdy masz ledwie kilka minut przerwy. Rozejrzyj się dookoła i sformułuj myśli na temat czegokolwiek, co Cię zainteresuje. Staraj się używać bogatych opisów. Skup się jednak przede wszystkim na wyrażaniu emocji, nie na perfekcyjnej gramatyce.

4. Skup się na płynności mówienia – nie gramatyce

Jest to kolejna podpowiedź, która zdecydowanie przydaje się tym, którzy nie mają wiele czasu na naukę. Skupiając się na płynności, a nie na idealnej gramatyce, szybko zyskasz zdolność wyrażania swoich myśli. Zyskasz pewność siebie, dzięki której będziesz mógł rozmawiać z innymi ludźmi, ucząc się tym samym jeszcze szybciej. Gramatyka przyjdzie z czasem.

5. Ucz się przed pójściem spać…

Warto uczynić zwyczaj z kilkuminutowej sesji językowej zaraz przed pójściem spać. Wiedza, którą w tym czasie zdobędziesz, na pewno zostanie z Tobą na dłużej.

6. … i zaraz po przebudzeniu

Choć zaraz po przebudzeniu efektywna nauka często nie jest możliwa, istnieje łatwy sposób na włączenie jej do naszego harmonogramu. Wystarczy pozostawić materiały do nauki blisko łóżka tak, by można było po niej sięgnąć bez wychodzenia z niego. Wtedy nawet największy leń da im choć kilka minut.

7. Skorzystaj z fiszek

Nie wszyscy uczniowie lubią korzystać z fiszek. Nie da się jednak ukryć, że jest to dobra metoda na naukę, gdy nie mamy na to zbyt wiele czasu. Zawsze możesz przecież spojrzeć na kartę z nowym słówkiem, czy wyrażeniem.

8. Ucz się w drodze do pracy lub szkoły

W drodze do pracy, szkoły, bądź w trakcie jakiejkolwiek innej podróży, możesz uczyć się dzięki aplikacjom mobilnym i słuchawkom.

9. Poznaj kogoś

Poznając w Internecie osobę z zagranicy, możesz zawrzeć ciekawą znajomość, a równocześnie uczyć się języków obcych. Szerokie grono znajomych, w którym są także osoby obcojęzyczne, jest bardzo pomocne w nauce języków.

10. A przede wszystkim – zapisz się na kurs na odległość!

Kursy na odległość, takie jak kursy językowe od ESKK, to także świetny sposób na naukę w przypadku braku czasu. Z takich kursów można uczyć się z domu, dostosować czas wykonywania zadań do swojego planu, a do tego wciąż korzystać ze zdalnej pomocy nauczycieli. W szerokiej ofercie kursów ESKK na pewno czeka taki stworzony dla Ciebie.

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*