Kiedy używamy since, a kiedy for w języku angielskim?

Wątpliwości dotyczące tego, kiedy since, a kiedy for będzie odpowiednim wyborem w wypowiedzi po angielsku, towarzyszą wielu osobom próbującym opanować gramatykę tego języka. Obie konstrukcje są często stosowane i niemal równie nagminnie ze sobą mylone. Z tego powodu znajomość różnic między since a for oraz umiejętność prawidłowego używania tych słówek jest bardzo przydatna, jeśli pragniesz postawić kolejny krok w swoim rozwoju językowym. Chcemy ułatwić Ci zrozumienie tego zagadnienia, dlatego w dalszej części niniejszego wpisu w prosty sposób wyjaśnimy, kiedy używamy since, a kiedy for, przedstawimy przykłady ich zastosowania w konkretnych wyrażeniach, a także wskażemy, z jakimi czasami gramatycznymi się je łączy. Zachęcamy do lektury!

Sinse or for

Since i for – co oznaczają oba te słowa?

Aby zrozumieć, kiedy stosujemy for i since, należy zapoznać się ze znaczeniem tych wyrazów w języku angielskim. Uwzględniając kontekst, w którym będziemy dzisiaj rozpatrywać oba te słowa, mamy do czynienia z tzw. określnikami czasu. Polskimi odpowiednikami tych dwóch wyrazów są:

 • od / odkąd – w przypadku słowa since,
 • od / przez – w przypadku słowa for.

Kiedy używamy for i since? Wykorzystujemy je, aby wyrazić informację na temat tego, jak długo trwa określony stan bądź czynność. Mechanizm stosowania obu określników czasu różni się od siebie, dlatego przyjrzyjmy się temu, jak prawidłowo używać każdego z nich w zdaniach.

Kiedy since, a kiedy for? Reguły stosowania since w języku angielskim

Nasze rozważania na temat since i for zacznijmy od zapoznania się z regułami stosowania since w angielskim. Kiedy możemy wykorzystać to słowo w roli określnika czasu? Since używamy wtedy, gdy chcemy przekazać informację na temat konkretnego momentu, w którym dana czynność bądź stan się rozpoczęły (lub dopiero rozpoczną). Nie wskazujemy w tym przypadku przedziału czasowego, a informujemy wyłącznie o precyzyjnie określonym punkcie na osi czasu – jego rolę może odgrywać data, wydarzenie lub inna czynność wyrażona przy pomocy czasu Present Simple. Dzięki since odbiorca komunikatu może więc dokładnie ustalić, od kiedy trwa (lub będzie trwać) dany stan bądź czynność.

Zastosowanie since dobrze obrazują przykłady, które zaprezentowaliśmy poniżej.

 • I have not eaten anything since 7 a.m. – Nic nie jadłem od 7 rano.
 • She has been studying biology since yesterday. – Ona uczy się biologii od wczoraj.
 • Adrian has become happier since he got the new job. – Adrian stał się szczęśliwszy, odkąd dostał nową pracę.

Charakterystyczne dla zdań z since jest więc użycie konkretnych dat, wydarzeń lub czynności zapoczątkowujących określony stan lub działanie. Co ciekawe, istnieją również wyrażenia, w których stosuje się since, mimo że brak w nich precyzyjnych danych na temat punktu granicznego na osi czasu. Pojawia się w nich natomiast informacja o ramach czasowych, która to – jak zaraz się dowiesz – jest zazwyczaj łączona z for. Mowa o zdaniach rozpoczynających się od It’s been, czyli It has been. Spójrz na poniższy przykład.

It’s been five years since I last heard your voice. – Minęło pięć lat odkąd ostatni raz słyszałem Twój głos.

Kiedy używamy since, a kiedy for? Zasady stosowania for w języku angielskim

W jakich sytuacjach sięgniemy po określnik czasu for? Najprościej rzecz ujmując, sprawdzi się on wtedy, gdy będziemy chcieli powiedzieć o konkretnym przedziale czasowym, który:

 • rozpoczął i zakończył się w przeszłości,
 • rozpoczął się w przeszłości i trwa do chwili obecnej,
 • rozpocznie się w przyszłości.

Co istotne, for używamy w zdaniach pozbawionych szczegółowych informacji na temat momentu rozpoczęcia trwania określonej czynności lub stanu. Do sprecyzowania przedziału czasowego możemy wykorzystać natomiast np. godziny, miesiące czy lata. Oznacza to, że nie informujemy odbiorcy o punkcie na osi czasu, który stanowi początek danej czynności lub stanu, a wskazujemy jedynie na długość okresu, jaki od tamtej chwili upłynął.

Praktyczne rozpoznanie tego, kiedy używamy since, a kiedy for, jest częstym zadaniem, z jakim muszą zmierzyć się osoby uczące się języka angielskiego przy rozwiązywaniu ćwiczeń gramatycznych. Jeśli tego rodzaju zadania sprawiają Ci problem, to mamy prostą podpowiedź – pamiętaj, żeby for stosować w zdaniach zawierających określone ramy czasowe, np.:

 • three hours,
 • six months,
 • seven years.

Jak wiadomo, najlepiej uczyć się przez praktykę, dlatego przyjrzyjmy się teraz kilku przykładom zastosowania słowa for w roli określnika czasu.

 • Jerry has been working in this company for two years. – Jerry pracuje w tej firmie od dwóch lat.
 • She has not seen him for three weeks. – Ona nie widziała go przez trzy tygodnie.
 • I have known Jacob for nine months. – Znam Jakuba od 9 miesięcy.

W kontekście poprawnego stosowania for warto pamiętać o pewnym wyjątku. Otóż nie używamy for w zdaniach, w których pada wyraz all odnoszący się do przedziału czasu. Zerknij na poniższy przykład.

 • He has liked her all his life. – On przez całe życie ją lubił.

Z jakimi czasami gramatycznymi łączymy since i for?

Wielu adeptów języka angielskiego na pytanie dotyczące tego, kiedy używamy for i since, odpowiedziałoby, że wtedy, gdy mamy do czynienia z czasem Present Perfect lub Present Perfect Continuous. Trudno się temu dziwić, ponieważ zdecydowanie najczęściej łączy się je właśnie z tymi dwoma czasami. Co jednak istotne, z for i since możemy skorzystać również w przypadku innych czasów gramatycznych, w tym m.in.:

 • Past Perfect, np. Michał had lived in Warsaw for ten years before he moved to Poznań. (Michał mieszkał w Warszawie przez 10 lat, zanim przeprowadził się do Poznania.),
 • Past Perfect Continuous, np. My dad had been thinking about the funeral since yesterday and was upset when I saw him this morning. (Mój tata myślał o pogrzebie od wczoraj i był bardzo smutny, kiedy go zobaczyłem dziś rano.).

Podsumowanie

Wiedza na temat tego, kiedy dajemy since, a kiedy for w zdaniu, jest niezbędnym elementem przybliżającym Cię do opanowania angielskiej gramatyki. Podstawowe rozróżnienie między since a for można przedstawić następująco:

 • since – najczęściej wykorzystujemy w zdaniach, w których chcemy przekazać informację o konkretnym momencie rozpoczęcia trwania danego stanu lub czynności,
 • for – zazwyczaj stosujemy w zdaniach, w których informujemy o okresie, jaki minął (lub minie) od rozpoczęcia trwania określonej czynności bądź stanu.

Mamy nadzieję, że od teraz określenie, kiedy since, a kiedy for stanowi właściwy wybór, nie sprawi Ci więcej problemu i z jeszcze większym entuzjazmem będziesz uczyć się angielskiego. Jeśli zależy Ci na systematycznej skutecznej nauce tego języka, to serdecznie polecamy różnorodne kursy językowe, które są dostępne w naszej ofercie. Proponujemy profesjonalne kursy online, dzięki którym bez wychodzenia z domu będziesz mieć możliwość stale podnosić swoje umiejętności językowe.

Wybierz interesujący Cię pakiet językowy i przekonaj się, że nauka angielskiego może być zarówno efektywna, jak i przyjemna!

Komentarze

Jean:
13/01/2024, 16:52:45

En Français svp merci

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*