How much i how many – kiedy i jak korzystać z tych zwrotów. Poradnik

Zastanawiasz się czasem, w jakich przypadkach używać zwrotów „how much” i „how many”? W naszym najnowszym wpisie rozwiewamy wszelkie wątpliwości i tłumaczymy, jak poprawnie korzystać z tych wyrażeń w różnych kontekstach. Zdradzimy Ci przy okazji prostą zasadę, która zakończy dylemat „how much czy how many”, dzięki czemu Twoja angielszczyzna będzie bardziej naturalna. Przeczytaj nasz poradnik, a te dotychczas kłopotliwe wyrażenia nie będą już dla Ciebie żadnym problemem!

How much – jak policzyć niepoliczalne?

Zastanawiasz się czasem, w jakich przypadkach używać zwrotów „how much” i „how many”? W naszym najnowszym wpisie rozwiewamy wszelkie wątpliwości i tłumaczymy, jak poprawnie korzystać z tych wyrażeń w różnych kontekstach. Zdradzimy Ci przy okazji prostą zasadę, która zakończy dylemat „how much czy how many”, dzięki czemu Twoja angielszczyzna będzie bardziej naturalna. Przeczytaj nasz poradnik, a te dotychczas kłopotliwe wyrażenia nie będą już dla Ciebie żadnym problemem!

How much – jak policzyć niepoliczalne?

„How much” – co to znaczy w języku angielskim? Ten element zdania jest stosowany do zadawania pytań dotyczących ilości lub ceny, ale uwaga: tylko w odniesieniu do rzeczy niepoliczalnych. Słowo "much" sugeruje, że nie możemy łatwo policzyć danej rzeczy, ponieważ jest ona traktowana jako na przykład: masa, ciecz lub po prostu jako substancja, której nie da się podzielić na pojedyncze elementy. Ba, te słowa nawet nie mają liczby mnogiej. Poniżej przykłady użycia "how much" w kontekście pytań o ilość, cenę czy wartość.

  • There isn't much water in the bottle. (W butelce nie ma dużo wody)
  • How much money do you want? (Ile chcesz pieniędzy?)

Podsumujmy: How much - co to znaczy? Ile, za ile, jak dużo. A kiedy używamy how much? W zdaniach pytających i przeczących dotyczących rzeczowników niepoliczalnych. W wyrażeniach oznajmujących słowo „much” łączy się często ze słowami „so” i „too” Bywa też całkiem samodzielne – „I know exactly how much this means to you”

How many – masz na co liczyć

Kolejna rzecz do wyjaśnienia – co to znaczy „how many”? Również ile, jak dużo, ale tym razem w odniesieniu do rzeczowników policzalnych, posiadających liczbę mnogą. To pytanie pojawia się wszędzie tam, gdzie mówimy o określonej liczbie przedmiotów, osób czy zjawisk. Jeśli można coś policzyć – użyjemy właśnie „how many”, by zapytać o ilość elementów. Do you want an example? Bardzo proszę!

  • How many apples are in the basket? (Ile jabłek jest w koszyku?)
  • How many students passed the exam? (Ilu studentów zdało egzamin?)

Podsumujmy: wyrażenia „how many” używamy do pytań o rzeczy, których liczbę można precyzyjnie określić. Istnieją pewne przypadki, w których „how many" może pojawić się również w zdaniu twierdzącym, ale zazwyczaj są to sytuacje, w których cytujemy czyjeś pytanie lub wyrażamy niepewność co do ilości. Na przykład:

  • He asked how many people would come to the meeting (Zapytał ile osób przyjdzie na spotkanie)
  • I wonder how many books she has read this year. (Zastanawiam się, ile książek przeczytała w tym roku)

Czy już wiesz kiedy how many, a kiedy how much? Mamy nadzieję, że od teraz będzie to dla Ciebie piece of cake.

How many czy how much – wątpliwości przy rzeczownikach niepoliczalnych.

Czasem możesz spotkać how many czy how much występujące razem przy niektórych rzeczownikach niepoliczalnych. Nie daj się jednak zwieść, tylko dokładnie przyjrzyj się strukturze wyrażenia. Spójrz na poniższe zdania:

  • How much sand is on the beach? (Ile piasku jest na plaży?) W tym pytaniu "sand" jest traktowany jako substancja niepoliczalna, dlatego używamy "how much". Pytamy o ogólną ilość piasku, nie określając go w jednostkach miar.
  • How many liters of water are in the lake? (Ile litrów wody jest w jeziorze) Tutaj sytuacja jest inna. Choć "water" sama w sobie jest niepoliczalna, dodając jednostkę miary (liters), przekształcamy pytanie tak, aby dotyczyło czegoś policzalnego. Nie pytamy już o abstrakcyjną ilość wody, lecz o konkretną liczbę jednostek – litrów, więc stosujemy „how many". Easy, right?

Prawidłowe użycie how much czy how many – które rzeczowniki są niepoliczalne?

Przy rozważaniach kiedy używać „how many czy how much”, warto pamiętać o tym, że istnieje grupa rzeczowników, które w języku polskim są traktowane jako policzalne, natomiast w języku angielskim uznaje się je za niepoliczalne. To właśnie znajomość tych wyjątków pozwala na właściwe stosowanie konstrukcji "how much" i "how many". Przykłady takich słów to "advice" (porada), "information" (informacja), czy "bread" (chleb) – i tak, trzeba się ich po prostu nauczyć. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu nie masz już wątpliwości kiedy piszemy how many, a kiedy how much? Jeśli chcesz dalej rozwijać swoje umiejętności językowe i poszerzać wiedzę, zapraszamy na kursy ESKK. Stworzone przez wysokiej klasy metodyków, oferują one nie tylko nagrania z native speakerami, ale i różnorodne ćwiczenia, które doskonale kształtują cztery główne sprawności językowe: mówienie, słuchanie, czytanie i pisanie. Nauka angielskiego z ESKK w zaciszu własnego domu jest efektywna i przyjemna. Wybierając kursy językowe z naszej oferty, decydujesz się na materiały dydaktyczne wysokiej jakości, które są wynikiem naszych wieloletnich doświadczeń w prowadzeniu kursów. Dzięki temu możesz mieć pewność, że wybierasz sprawdzoną ścieżkę nauki, która pomogła już wielu osobom osiągnąć płynność w posługiwaniu się językiem angielskim.

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*