20 sposobów na językową imersję

Być może słyszałeś, że najlepszym sposobem nauki języka jest zanurzenie się w danym języku, tak jak nauczyłeś się języka ojczystego. Niestety, dla większości z nas nie jest możliwe spakowanie całego swojego życia i przeprowadzka do obcego kraju…

Zestaw przedmiotów przydatnych do nauki: Laptop, książka, aparat, filiżanka.
Aby “zanurkować” w obcym języku wcale nie musisz rewolucjonizować swojego życia.

Na szczęście językowa imersja jest możliwa bez tego! Można otoczyć się danym językiem bez opuszczania swojego miejsca zamieszkania. Co więcej, takie aktywne wprowadzanie obcego języka do swojego życia może dawać lepsze rezultaty niż pasywne zanurzenie się w nim za granicą.

Aby “zanurkować” w obcym języku wcale nie musisz rewolucjonizować swojego życia i zmuszać rodziny do mówienia tylko po angielsku, niemiecku lub francusku. Nie musisz kupować drogich materiałów i pomocy naukowych. Proponujemy 20 prostych sposobów. Na pewno znajdziesz kolejne, dopasowane do Twoich potrzeb.

20 sposobów na codzienną, językową imersję

 1. Słuchaj nagrań językowych w czasie ćwiczeń i prac domowych - prawie każdy krząta się po domu albo gimnastykuje, nie zaprzątając zbytnio myśli. Bez problemu więc codziennie spędzisz na takich czynnościach z 30 minut, jednocześnie słuchając nagrań w obcym języku. Angielskie powiedzonko mówi, że warto zabijać dwa ptaki jednym kamieniem - w ten sposób możesz to zrobić ;)
 2. Wykorzystaj czas dojazdu - niemal każdy z nas musi się przemieszczać. Bez względu na to, czy jeździsz samochodem, komunikacją czy chodzisz pieszo, możesz produktywnie wykorzystać ten czas na słuchanie, czytanie albo naukę z fiszek.
 3. Zacznij słuchać zagranicznej muzyki - platformy takie, jak Spotify lub Youtube, pozwalają na nieograniczoną, muzyczną eksplorację. Bez względu na to, jaki gatunek lubisz, na pewno jesteś w stanie znaleźć ciekawych wykonawców w danym języku. Włoski rap? Rosyjska muzyka folk? Angielskie country? Nie tylko poszerzysz swoje estetyczne horyzonty, ale także przy okazji lepiej poznasz dany język.
 4. … albo włącz zagraniczne radio - w przeciwieństwie do samej muzyki, radio zapozna Cię także z naturalnym brzmieniem języka. Nawet jeśli nie rozumiesz zbyt wiele, słuchanie rytmu i akcentu jest bardzo korzystne, pozwala osłuchać się z językiem.
 5. Słuchaj audiobooków i podcastów - jak połączyć zainteresowania z nauką języka? Dobrym pomysłem jest słuchanie podcastów na interesujące nas tematy u zagranicznych twórców. Podobnie działają także audiobooki. Jeśli szukasz nagrań książek opracowanych pod kątem nauki języków obcych - zajrzyj tutaj: https://eskk.pl/landing/audiobooki/
 6. A co z filmami i serialami? - jeśli oglądasz regularnie jakiś serial, sprawdź, czy nie da się go oglądać w języku, którego się uczysz. Początkowo możesz serwować sobie wersję z polskimi napisami, następnie warto przejść na napisy w danym języku, by w końcu z nich zrezygnować. Podobnie jak z muzyką, możesz eksplorować i szukać ciekawych produkcji z danego kraju. Jeśli uczysz się języka innego niż angielski - może to być naprawdę ciekawe doświadczenie,
 7. Wykorzystaj nowe technologie - jak szybko nauczyć się nowego słownictwa z zakresu technologii? Zmień język w telefonie, komputerze i w aplikacjach, z których korzystasz. Możesz do nauki wykorzystać także wirtualnych asystentów, jak asystent Google lub Siri. Zmieniając im ustawienia językowe, możesz zacząć wydawać im komendy w obcym języku. To świetna okazja do trenowania wyraźnej wymowy. Asystent Google po angielsku jest bardziej rozbudowany, niż po polsku. Oferuje też więcej opcji, pozwalając na przykład grać w gry z użytkownikami z całego świata.
 8. Zmień stronę startową przeglądarki - poszukaj serwisu, który jest codziennie aktualizowany, ma interesującą dla Ciebie treść i prowadzony jest w języku, którego się uczysz. Dzięki temu za każdym razem, gdy ją włączysz, będziesz widzieć zajawki artykułów. Bardzo możliwe, że część z nich zainteresuje Cię na tyle, by je przeczytać. 
 9. Albo skorzystaj z wtyczek do przeglądarek tłumaczących treść - jeśli sporo czasu spędzasz przy komputerze, możesz w przeglądarce zainstalować rozszerzenie, które będzie tłumaczyć treść wszystkich odwiedzanych stron na dany język. Zwykle wystarczy jeden klik, by przywrócić je do wersji pierwotnej. Nawet jeśli nie będziesz skupiać się na obcojęzycznych treściach, to przez sam kontakt z nimi możesz szybciej opanowywać język. Przykład: szukasz nowej bluzki na portalu aukcyjnym. Masz włączoną wtyczkę i widzisz, że po włosku jest to “la camicia”.  Prawdopodobnie, po kilkunastu odwiedzanych stronach, nauczysz się rozpoznawać to słówko.
 10. Ucz się pod prysznicem - w internecie znajdziesz zasłony prysznicowe do nauki języków obcych. Poważnie. Zasłony pokryte są słówkami w wybranym języku. Według ich producenta spędzamy pod prysznicem około 90 godzin rocznie. Warto wykorzystać je kreatywnie.
 11. Mów do siebie - nie ma nic złego w rozmowach z samym sobą. A już szczególnie jeśli prowadzisz monolog wewnętrzny w języku obcym. Nawet jeśli nie idzie to zbyt płynnie, staraj się myśleć w języku, którego się uczysz. Mów do siebie jak do małego dziecka - przecież w ten sam sposób nauczyłeś się polskiego.
 12. Stwórz “strefę imersji” - wybierz jakiś punkt w swoim domu, np. sypialnię, określone krzesło, balkon i zdecyduj, że w tym miejscu możesz używać tylko języka obcego. Gdy się tam znajdziesz, zaczynasz mówić, czytać, pisać w danym języku. Zgromadź tam materiały do nauki, książki, powieś edukacyjne plakaty albo karteczki z notatkami,
 13. Graj w gry online - oczywiście, jeśli je lubisz. W wielu grach można wybrać wersję językową. Niektóre posiadają także opcje czatu lub stworzenia drużyny. Możesz poszukać wtedy zespołu, który porozumiewa się w języku, którego się uczysz. To nie tylko sposób na lepsze jego poznanie, ale także szansa na ciekawe znajomości i międzynarodowe przyjaźnie.
 14. Pisz dziennik - oczywiście w języku obcym. Jest to też pewien sposób na zaszyfrowanie swoich notatek. Jeśli nie znasz dość dobrze języka, aby prowadzić pamiętnik, możesz zacząć od drobnych notatek: list zakupów, rzeczy do zrobienia itp.
 15. Załóż bloga: jeśli pisanie pamiętnika nie stanowi dla Ciebie ciekawego wyzwania, możesz zacząć prowadzić blog w języku obcym. Być może dzięki ciekawym treściom zyskasz nie tylko lepszą umiejętność pisania w danym języku, ale także fanów?
 16. Buduj swój słownik - bez względu na to, czy wykorzystasz papierowy notatnik czy aplikację, jest to bardzo skuteczna metoda do lepszego poznawania słownictwa. Notuj nowe słówka, sprawdzaj ich znaczenie i zapisuj w swoim osobistym słowniczku.
 17. Czytaj wiadomości w obcym języku - polskie media są bardzo skupione na naszym kraju i rzadko docierają do nas wieści z zagranicy. Dzięki temu więc nie tylko poznasz nowe słówka, ale też poszerzysz swoją wiedzę o sytuacji międzynarodowej i lepiej poznasz dane państwo.
 18. Stwórz grupę wsparcia wśród znajomych - może ona mieć postać zwykłego czatu w messengerze. Poszukaj osób, które uczą się tego samego języka, co Ty i zacznijcie ze sobą pisać. Dzielcie się postępami, ciekawymi materiałami, ale też rozmawiajcie o interesujących was sprawach. Oczywiście w języku obcym.
 19. Poszukaj grupy wymiany językowej w swoim mieście - nie masz przyjaciół uczących się tego samego języka? Nie ma problemu. W większości dużych miast odbywają się spotkania wymiany językowej, promujące dany kraj albo kulturę. Często organizowane są przy wydziałach językowych uczelni, towarzystwach lub ambasadach i konsulatach. To świetne miejsce, by poznać nowych ludzi, miło spędzić czas i przy okazji nauczyć się czegoś nowego.
 20. … albo w sieci - jeśli nie masz czasu na szukanie wydarzeń albo mieszkasz w małej miejscowości i nie ma szans na takie inicjatywy, możesz skorzystać z internetu. Możesz poszukać osób, które uczą się danego języka lub native speakerów, którzy za drobną opłatą podyskutują z Tobą.

Komentarze

ewa.m:
26/11/2019, 22:49:25

Bardzo fajny artykuł .
Blog Eskk nie jest rozreklamowany, ale b fajne rady tu znalazłam. Dzięki :-)

Aneta:
04/12/2019, 08:00:12

:)

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*