5 szybkich ćwiczeń pisemnych dla każdego ucznia języków obcych

Bez względu na to, jakiego języka się uczysz, pisanie i czytanie należą najważniejszych umiejętności. Na ich zgłębianiu skorzysta także płynność, z jaką mówisz, gdyż w ten sposób rozwijasz rozumienie budowy zdań w danym języku oraz poszerzasz słownictwo. Poznaj szereg prostych i przyjemnych sposobów na ćwiczenie pisania, idealnych dla osób na różnych poziomach zaawansowania.
5 szybkich ćwiczeń pisemnych dla każdego ucznia języków obcych

5 szybkich ćwiczeń pisemnych dla każdego ucznia języków obcych

By poprawić płynność mówienia w języku obcym, niezbędne jest ciągłe ćwiczenie budowania różnorakich zdań, zwłaszcza w formie pisemnej. Zapisując zdania, łatwiej nam zrozumieć ich strukturę, a także zapamiętać liczne, nowe słowa i zwroty. Dla wielu uczniów, pisanie samo w sobie  jest ważną umiejętnością – choćby w biznesowym angielskim, który pełen jest bardzo praktycznych i często wykorzystywanych w różnych celach form pisemnych.

My proponujemy dziś dla Ciebie pięć rodzajów ćwiczeń pisemnych, które nie tylko rozwijają, ale także dostarczają sporo frajdy.

 
 1. Opisywanie obrazka
 

Podczas mówienia, czy to w języku ojczystym, czy obcym, ciągle opisujemy najróżniejsze rzeczy. Uczucia i związane z nimi przymiotniki to niezwykle ważna część słownictwa, która pozwala wyrażać się w bardziej naturalny i precyzyjny sposób. Dobrze rozwija to ćwiczenie „opisywanie obrazka”.

 
 • Wybierz obrazek. Do ćwiczenia sprawdzi się niemal każdy, ale im więcej szczegółów, tym lepiej.
 • Opisz obrazek tak szczegółowo, jak to tylko możliwe. Wyobraź sobie, że to Ty znajdujesz się na obrazku, opisując sytuację z obrazka wszystkimi zmysłami.
 • Zachowaj swój opis na przyszłość.
 
 1. Podsumowanie książki/filmu/serialu
 

Formuła: „[Ktoś] chciał… ale… więc… „ jest jednym z najpopularniejszych sposobów streszczania każdej niemal sytuacji, czy utworu. Trudno wymyśleć fabułę, której nie da się streścić, korzystając z tego wzoru. Streszczanie skomplikowanych historii w jeden, prosty akapit, to także bardzo praktyczna umiejętność.

 

Przykładowo:

 

Smerfy chciały żyć w spokoju, ale zły Gargamel postanowił je wszystkie złapać, więc Smerfy musiały być zawsze gotowe do obrony swojej wioski. 5 szybkich ćwiczeń pisemnych dla każdego ucznia języków obcych[/caption]p>  

 • Wybierz historię. Może być to prawdziwa opowieść z dzisiejszej gazety. Może być to także film, czy książka, którą zdarzyło Ci się ostatnio poznać.
 • Streść ją w wybranym języku obcym, korzystając ze wzoru [Ktoś] chciał… ale… więc… ”.
 
 1. Adwokat diabła
 

Adwokatem diabła potocznie nazywamy osobę, która decyduje się stanąć przeciwko sprawie, której jest zwolennikiem, zwykle celem zrozumienia drugiej strony oraz zachęcenia do szerszej dyskusji nad tą sprawą. W taką rolę warto wcielić się także po to, by popracować nad językiem obcym:

 
 • Pomyśl o sprawie, w której Twoje poglądy stoją zdecydowanie po jednej ze stron. Może być to np. debata o prawie o dostępie do broni w Polsce.
 • Następnie, napisz krótkie wypracowanie, w którym wyliczasz argumenty za stanowiskiem przeciwnym do tego, w które wierzysz.
 
 1. Opowiadanie wypełnione słówkami
 

Jeśli uczysz się języka obcego, na pewno poznajesz mnóstwo nowych słówek. Jednak powtarzanie słówek zapisanych w notatkach wcale nie jest zbyt efektywne. Lepsze efekty daje np. wizualizacja powtarzanych słówek. Można tego dokonać za pomocą opowiadania ze słówkami.

 
 • Stwórz listę słów lub wyrażeń, które chcesz powtórzyć.
 • Napisz opowiadanie, w których wykorzystasz jak najwięcej z tych słów – najlepiej wszystkie.
 • Jak w Twojej głowie przedstawiają się teraz wybrane słowa i wyrażenia? Czy masz gotowe skojarzenia z nimi związane?
 
 1. Opowiadanie… idiomatyczne
 

Idiomy to wyrażenia, których prawdziwe znaczenie jest inne, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Przykładem może być chociaż angielskie beat around the bush, co dosłownie można by przetłumaczyć jako „bicie dookoła krzaków”. Nie brzmi zbyt sensownie, prawda? Jednak docelowe znaczenie, tzn. unikanie tematu lub mówienia o czymś bezpośrednio, jest zrozumiałe dla każdego native speakera! Takich idiomów w każdym języku jest mnóstwo. Stwórz więc opowiadanie podobne do tego z poprzedniego punktu, ale wypełnione jak największą ilością idiomów. Możesz np. wybrać wszystkie idiomy z Twoich ostatnich lekcji językowych lub znaleźć listę idiomów w internecie.

Co sądzisz o polecanych formach pisemnych? Brzmi ciekawie? Może spróbujesz więc napisać jedną w dowolnym języku obcym w komentarzu do tego artykułu?

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*