Chit chat – jak przełamać strach przed rozmową z obcokrajowcem

Wiele osób rozpoczynających naukę języka odczuwa stres już na samą myśl, że będą musiały coś powiedzieć. Nawet jeśli ktoś dobrze zna zasady gramatyczne i słówka może blokować się w momencie rozmowy. Mówienie trzeba ćwiczyć, dlatego warto znać techniki, które pomogą zredukować stres podczas sytuacji kiedy musimy użyć języka.

Dwoje ludzi chce zrozumieć myśli dziewczyny

W epoce globalizacji mamy styczność nie tylko z angielskim. Języki obce wykorzystujemy najczęściej podczas wakacyjnych wyjazdów, ale wielokrotnie używamy ich także w pracy czy nawet podczas oglądania filmów. Uczy się ich dzisiaj prawie każdy, jednak nie wszyscy nabywają umiejętność swobodnej wypowiedzi. Wiele osób ma problem z przełamaniem bariery językowej i podjęciem luźnej rozmowy z obcokrajowcem, pomimo stosunkowo dobrych umiejętności czytania, pisania czy słuchania.

Nie chcę popełniać błędów…

Problem z płynnością wypowiedzi zazwyczaj jest wynikiem braku pewności siebie – często boimy się, że popełnimy błąd i zostaniemy skrytykowani. Brakuje nam odwagi ze względu na nieznajomość odpowiedniego zastosowania czasów, trybów warunkowych czy zaakcentowania poszczególnych słów. Tkwimy w przekonaniu, że nasza wypowiedź musi być bezbłędna. Ale czy mówiąc po polsku nie zdarzy nam się czasem potknięcie mimo, że uczymy się mówić w tym języku od urodzenia? Przecież nie zawsze używamy zdań wielokrotnie złożonych, gubimy końcówki, przeinaczamy słowa lub popełniamy błędy językowe i stylistyczne, jednak i tak każdy nas rozumie. Tak samo jest w przypadku używania języków obcych. Dialog z nieznajomym, rozmowa na wakacjach lub w pracy, to nie jest egzamin. Nikt nas nie ocenia, nie przyznaje punktów za poprawność językową, a błędy to naturalny element procesu nauki języka – nie można się ich bać.

Czas na konwersacje

Jak więc możemy wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce i stawić czoło przeszkodzie jaką jest strach przed mówieniem? Odpowiedź nasuwa się sama: trzeba ćwiczyć! Przede wszystkim warto spróbować zaangażować w ten proces osoby z najbliższego otoczenia – poproś znajomych żebyście co jakiś czas rozmawiali w danym języku, dzięki czemu nabierzecie wprawy i poczujecie się swobodnie w prowadzeniu spontanicznych dyskusji.

Poszukaj grup konwersacyjnych, w których znajdą się członkowie nie tylko z takim samym problemem. Takie rozwiązanie pozwoli Ci nabrać doświadczenia w rozmowie z osobami, dla których dany język jest ojczysty lub również są w trakcie nauki.

Bez umiejętności mówienia nie będziemy potrafili dogadać się z obcokrajowcem. Dlatego musisz mówić dużo i często. Możesz nagrywać swoje wypowiedzi, a następnie poddawać je ocenie, aby wiedzieć nad czym powinieneś jeszcze popracować.

Kursy i korepetycje

Rozwiązaniem, które na pewno pomoże Ci pokonać lęk przed mówieniem są lekcje języka obcego pod opieką lektora. Doświadczony nauczyciel wyjaśni problematyczne zagadnienia, zmotywuje do nauki i pozwoli nabrać pewności siebie. Taka forma przyniesie oczekiwane efekty i pozwoli na poruszanie nurtujących kwestii. Jeśli jesteś zainteresowany tym rozwiązaniem, zapraszamy do skorzystania z propozycji naszych konwersacji online z j. angielskiego i francuskiego. Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://eskk.pl/kurs-angielski-poczatkujacy/konwersacje-z-lektorem, https://eskk.pl/kurs-francuski-poczatkujacy/konwersacje-z-lektorem.

Pamiętaj, że w przypadku pokonywania strachu przed mówieniem najlepiej sprawdza się metoda „im prościej, tym lepiej”. Liczy się osiągnięcie celu - zrozumienie przez odbiorcę tego, co autor miał na myśli.      

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*