„Kim będziesz, jak dorośniesz?” – to pytanie słyszy chyba każde dziecko. Jeśli nie umiałeś na nie jednoznacznie odpowiedzieć, bo interesowało Cię zbyt wiele rzeczy albo za każdym razem Twoja odpowiedź brzmiała inaczej, prawdopodobnie „cierpisz” na multipotencjalność.
Zajmująca się coachingiem kariery Emilie Wapnick, w trakcie wystąpienia dla TED Talk, poruszyła temat posiadania wielu życiowych powołań. Stworzyła pojęcie „mulitpotencjalności” (mulitpotencialities) bazując na swoich prywatnych doświadczeniach. Zatem jaki jest człowiek „multipotencjalny”?
Niezdecydowany i lubiący wiele pasji na raz
Wapnick od dziecka interesowała się wieloma rzeczami. Często były to dziedziny zupełnie ze sobą niezwiązane. We wszystkich chętnie i z powodzeniem się realizowała, jednak ciągle nie było jej dość nowych doświadczeń. Jako nastolatka lubiła angielski i matematykę, grała też na gitarze.
Była postrzegana jako osoba niezdecydowana i „rozbita” i z wiekiem coraz bardziej czuła społeczną presję wyboru. Jak zauważyła, pewne ramy kulturowe wymuszają na nas ukierunkowanie na jeden rodzaj aktywności. Wszyscy wokół oczekują od nas sprecyzowanych życiowych decyzji – i tylko takie odbierane są jako dojrzałe.
Zbuntowany
Być może i Ty nie miałeś, w przeciwieństwie do niektórych kolegów ze szkoły, konkretnego planu na przyszłość. Prawdopodobnie towarzyszyła Ci obawa, że nie zdołasz konsekwentnie rozwinąć swojej kariery w oparciu o jedno zajęcie. Ale jeśli wynikało to z posiadania wielu pasji, a nie z jej braku w ogóle, wcale nie musiało to być niczym złym. Obecnie pojęcie „człowiek renesansu”, choć dumnie brzmiące, zdążyło zardzewieć.
Emilie Wapnick doszła do wniosku, że poczucie winy, które jej ciążyło, nie miało sensu. Z posiadania różnorodnych zainteresowań zrobiła swój atut i sposób na życie. Postanowiła przełamać kulturowy schemat i żyć zgodnie ze swoimi licznymi powołaniami odnosząc w nich sukcesy. Jednocześnie zachęca wszystkich do podążania tą samą drogą.
A może… znany z różnorodności zainteresowań?
Przykłady ludzi, którzy nie bali się rozwijać wielotorowo, można znaleźć wśród znanych osobistości. Gwiazdor kina akcji – Dolph Lundgren oprócz pracy na planie, poświęcił się także pasjom sportowym – był europejskim mistrzem karate i kapitanem olimpijskiej drużyny pięcioboju. Co więcej, uzyskał dyplom z inżynierii chemicznej.
Popularna aktorka Natalie Portman ukończyła psychologię na Harvardzie i rozwija karierę naukową. Trenowała taniec, została także producentką filmową. Niedawno wyreżyserowała swój pierwszy film.
Geena Davis, choć znana jest przede wszystkim jako aktorka i modelka, w młodości grała na organach i była członkinią olimpijskiej drużyny łuczniczek. Mówi biegle po szwedzku.
Były premier Wielkiej Brytanii – Tony Blair, jest z wykształcenia prawnikiem, a zanim zajął się polityką, próbował swoich sił jako rockman oraz promotor muzyczny.
Rowan Atkinson, znany przede wszystkim jako Jaś Fasola, to nie tylko aktor i komik. Brytyjczyk jest wielkim miłośnikiem samochodów i kocha prowadzić ciężarówki. Udziela się społecznie. Ma dyplom z elektrotechniki.
Przede wszystkim szczęśliwy, czyli polub multipotencjalność
Czy właśnie dochodzisz do wniosku, że masz jednak tylko jedną życiową pasję i myślisz, że w związku z tym coś jest z Tobą nie tak? Otóż nie. Najważniejsze to realizować się bez poczucia winy, czerpiąc z tego radość i satysfakcję. Istotne jest, by nie stać w miejscu.
Szukaj dla siebie nowych wyzwań – na polu jednej albo wielu dziedzin – tak jak czujesz. Emilie Wapnick zachęca do pójścia śladami Alicji i nieustannego eksplorowania zakamarków króliczej nory.
Na podstawie:
Emilie Wapnick Why some of us don’t have one true calling
Dodaj komentarz