Czy język niemiecki jest trudny do nauki? Sprawdź

Czy niemiecki jest trudny, czy za niechęć do niego odpowiadają w dużej mierze uprzedzenia? Listę dziesięciu najtrudniejszych języków na świecie otwiera język chiński. Czy znajduje się na niej język niemiecki? Nie, natomiast listę najtrudniejszych języków świata zamyka... język polski! Mimo tego to właśnie niemiecki jest jednym z języków, w stosunku do których odczuwamy głęboką niechęć i obawę, że nie będziemy w stanie się go nauczyć. Sprawdź, czy nauka niemieckiego rzeczywiście jest tak trudna, jak Ci się wydaje!

Co sprawia, że uznajemy język niemiecki za trudny do nauki?

Wiele osób nie zastanawia się, czy język niemiecki jest trudny – po prostu uznają to za fakt. Z czego wynika ta głęboka niechęć i uprzedzenie do języka naszych zachodnich sąsiadów? W dużej mierze odpowiadają za to niemiecka gramatyka i wymowa, ale nie bez znaczenia jest też kontekst historyczny, w tym doświadczenie II wojny światowej. Język niemiecki nie budzi pozytywnych skojarzeń – przywołuje natomiast bolesne wspomnienia, historyczne zależności i tworzące się latami kompleksy wobec narodu niemieckiego. Czy to jednak obiektywnie sprawia, że język niemiecki jest trudny do nauki?

Nie! Dobra szkoła językowa online pomoże Ci rozpracować niemieckie rodzajniki, przypadki i fonetykę, czyli poprawną wymowę m.in. najbardziej nielubianych głosek – ä, ü oraz ö. Jeśli odłożysz na bok uprzedzenia do niemieckiego, które uruchamiają się w Tobie podczas seansu Dunkierki, Bękartów wojny lub innego filmu osadzonego w kontekście II wojny światowej, będzie Ci dużo łatwiej opanować podstawy tego języka. Chcemy Ci też pokazać, że to, co najbardziej zniechęca do niemieckiego, nie jest takie straszne, na jakie wygląda – wiele zależy od Twojego nastawienia, a to możemy zmienić, jeśli rozprawimy się z mitami na temat niemieckiego.

Rodzajniki

Niechętnie podchodzisz do niemieckich rodzajników, których nie ma w języku polskim i wydaje Ci się, że nie będziesz w stanie odnaleźć się w der, die, das? Na szczęście niemiecki jest logiczny, więc rodzajniki są powiązane z rodzajami – męskim, żeńskim i nijakim. Oczywiście początkowo będzie wymagało to od Ciebie nauki na pamięć, ale kursy językowe online zawsze częściowo właśnie na tym polegają. Przewagą niemieckiego jest to, że możesz się uczyć wielu rzeczy, bazując na schematach, które obowiązują w tym języku.

  • Rodzaj męski określony – rodzajnik der
  • Rodzaj żeński określony – rodzajnik die
  • Rodzaj nijaki określony – rodzajnik das
  • Liczba mnoga – rodzajnik die

Rodzajniki nieokreślone (ein, eine) podczas odmiany przyjmują końcówki rodzajników określonych, np. w Genitivie (czyj?) rodzaj żeński określony to der, a rodzaj żeński nieokreślony to einer. Poniżej znajdziesz tabelkę z odmianą wszystkich rodzajników.

Rodzaj męskiRodzaj żeńskiRodzaj nijakiLiczba mnoga
Nominativder / eindie / einedas / eindie / -
Genitivdes / einesder / einerdas / einesder / -
Dativdem / einemder / einerdem / einemden / -
Akkusativden / einendie / einedas / eindie / -

Przypadki

Jednym z największych mitów na temat języka niemieckiego jest przytłaczająca liczba przypadków, którymi trzeba się posługiwać. Być może takie przekonanie wzięło się z niechęci do rodzajników, które w połączeniu z przypadkami wydają się obecne w dużej ilości. Czy tak jest rzeczywiście? Nie!

Czy wiesz, że w języku polskim mamy siedem przypadków, a w języku niemieckim tylko cztery? Mimo tego wiele osób uważa, że to język niemiecki jest zbyt trudny, by się go nauczyć. Tymczasem wszystkie niemieckie przypadki znajdują swój odpowiednik w języku polskim, co powinno Ci ułatwić naukę.

  • Nominativ (mianownik) – wer? was? (kto?, co?)
  • Genitiv (dopełniacz) – wessen? (czyj?)
  • Dativ (celownik) – wem? (komu?, czemu?)
  • Akkusativ (biernik) – wen? was? (kogo?, co?)

Wymowa

Są też osoby, które nie zastanawiają się nawet, czy język niemiecki jest trudny do nauczenia, ale czy da się go w ogóle wymówić – wydaje im się twardy, szorstki, wręcz straszny (to właśnie między innymi przez te skojarzenia z historią!). Okazuje się jednak, że po osłuchaniu się z niemieckim, tak jak z angielskim, który jest podstawowym językiem większości filmów i seriali, o poprawną wymowę jest dużo łatwiej.

Pamiętaj też, że wymowa ä, ü oraz ö, czy niemieckiego r nie jest czymś, czego musisz się nauczyć pierwszego dnia przygody z tym językiem. Co więcej, w języku angielskim wymowa poszczególnych liter nie zawsze jest taka sama – i nie kryje się za tym żadne logiczne wyjaśnienie. Niemiecki pod tym względem nie jest trudny, bo wszystko jest uporządkowane i logiczne. Dzięki temu jeśli raz nauczysz się wymowy niemieckiego alfabetu, to będziesz w stanie poprawnie się wypowiadać.

Słownictwo

Czy Tobie też język niemiecki kojarzy się z długimi, niekończącymi się wręcz wyrazami, których nie da się wymówić? Rzeczywiście w języku naszych sąsiadów regularnie łączy się dwa rzeczowniki lub więcej w jedno słowo, które ma inne znaczenie. Takich złożeń jest w słowniku wiele, natomiast duża część z nich to słownictwo specjalistyczne, z którego raczej nie będziesz korzystać na co dzień – nawet jeśli pracujesz w wymagającej branży technologicznej. Możesz też po prostu spojrzeć na te dłuuugaśne wyrazy przychylnym okiem. W końcu składają się z kilku słów, które już być może znasz, a dzięki temu powstają nowe znaczenia. To mimo wszystko dużo mniej nowych wyrazów, które musisz zapamiętać.

Czy niemiecki jest trudny – podsumowanie

Angielski czy niemiecki? Wiele osób zastanawia się nad tym, który język jest łatwiejszy, tymczasem największe korzyści przyniesie Ci znajomość obu tych języków. Pod wieloma względami niemiecki jest prostszy, ponieważ jest bardziej logiczny – wyjątki zdarzają się w każdym z języków, ale niemiecki jest mniej zaskakujący niż angielski. Inwestycja w naukę niemieckiego jest też zwyczajnie opłacalna, ponieważ wiele firm działających w Polsce współpracuje z naszymi sąsiadami lub w Niemczech ma swoją siedzibę. Angielski natomiast jest standardem w większości ogłoszeń o pracę – znajomość drugiego języka tylko zwiększy Twoje szanse na przejście do kolejnego etapu rekrutacji.

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*