Przeglądasz artykuły z kategorii "Niemiecki"

Francuski czy niemiecki – na naukę którego z tych języków się zdecydować?

Francuski czy niemiecki? Wiele osób chcąc poszerzać swoje horyzonty, decyduje się na naukę języków obcych. To sposób na otwarcie drzwi do bogactwa kulturowego i lingwistycznego oraz szansa na rozwój osobisty i zawodowy. Przed wyborem języka do nauki wiele osób zastanawia się, czy francuski jest trudniejszy od niemieckiego. Ten dylemat nie tylko skłania do analizy różnic gramatycznych czy fonetycznych, lecz staje się też podróżą po historii, obyczajach i możliwościach zawodowych. Sprawdź, jakie aspekty tych języków mogą determinować wybór edukacyjny i wpłynąć na Twoją przyszłość. Francuski czy niemiecki: który jest łatwiejszy? Odpowiadamy!

Czytaj dalej »

Świąteczne filmy – nie tylko po angielsku

O korzyściach i przyjemnościach płynących z nauki języka obcego z filmów i seriali wspominaliśmy już nie raz. Tym razem chcielibyśmy zachęcić Was do obejrzenia świątecznych produkcji filmowych. Liczymy, że pomogą Wam one w poznaniu nowych słówek, jak i bożonarodzeniowych tradycji typowych dla danego kręgu językowego.

Czytaj dalej »

Czy język niemiecki jest trudny do nauki? Sprawdź

Czy niemiecki jest trudny, czy za niechęć do niego odpowiadają w dużej mierze uprzedzenia? Listę dziesięciu najtrudniejszych języków na świecie otwiera język chiński. Czy znajduje się na niej język niemiecki? Nie, natomiast listę najtrudniejszych języków świata zamyka... język polski! Mimo tego to właśnie niemiecki jest jednym z języków, w stosunku do których odczuwamy głęboką niechęć i obawę, że nie będziemy w stanie się go nauczyć. Sprawdź, czy nauka niemieckiego rzeczywiście jest tak trudna, jak Ci się wydaje!

Czytaj dalej »

Idiomy niemieckie – przydatne przykłady

Idiomy niemieckie są nieodłącznym elementem codziennego języka. Ich znajomość nie tylko będzie świadczyć o poziomie Twojego zaawansowania językowego, ale również zwiększy barwność Twoich wypowiedzi. Dlaczego? Idiomy to zwroty, których nie jesteś w stanie przetłumaczyć w sposób jednoznaczny – są osadzone w lokalnej tożsamości kulturowej i odzwierciedlają specyfikę danego języka. Często mogą się więc wydawać wręcz dziwne dla osób, które języka nie znają lub dopiero się go uczą. Wystarczy jednak, że wprowadzisz idiomy niemieckie do swojego codziennego słownika, a staną się dla Ciebie tak naturalne, jak polskie zwroty, np. „Nie wywołuj wilka z lasu”, „Myśleć o niebieskich migdałach” czy „Rzucać grochem o ścianę”.

Czytaj dalej »

Jakich języków warto się uczyć?

Korzyści ze znajomości języków obcych są niezliczone, dlatego wiele osób zastanawia się, jakich języków warto się uczyć. Motywacja do nauki jest rozmaita: od planów zawodowych, przez edukację za granicą po możliwość podróżowania i poznawania innej kultury z bliska. Znajomość nowego języka może otworzyć wiele możliwości i nie od dziś wiadomo, że jest cenioną umiejętnością. Trendy popularności języków obcych zmieniają się z roku na rok, ale niektóre kierunki cieszą się niezmiennym uznaniem. Jakiego języka warto się więc uczyć? W tym artykule przedstawiamy korzyści ze znajomości poszczególnych języków obcych.

Czytaj dalej »