Jakich języków warto się uczyć?

Korzyści ze znajomości języków obcych są niezliczone, dlatego wiele osób zastanawia się, jakich języków warto się uczyć. Motywacja do nauki jest rozmaita: od planów zawodowych, przez edukację za granicą po możliwość podróżowania i poznawania innej kultury z bliska. Znajomość nowego języka może otworzyć wiele możliwości i nie od dziś wiadomo, że jest cenioną umiejętnością. Trendy popularności języków obcych zmieniają się z roku na rok, ale niektóre kierunki cieszą się niezmiennym uznaniem. Jakiego języka warto się więc uczyć? W tym artykule przedstawiamy korzyści ze znajomości poszczególnych języków obcych.

Jakich języków warto się uczyć
Znajomość co najmniej jednego języka otwiera wiele nowych drzwi do rozwoju zawodowego i osobistego.

Język angielski to już standard

Język angielski towarzyszy wielu Polakom już od najmłodszych lat. Chcąc nie chcąc, otacza Cię na każdym kroku, nie tylko w szkole, ale również w pracy, przestrzeni publicznej, telewizji czy Internecie. Posługiwanie się angielskim przynajmniej na poziomie komunikatywnym to właściwie konieczność nie tylko w Europie, ale również w wielu krajach całego świata. Jest to najbardziej rozpowszechniony język obcy w Polsce – zna i używa go już ponad 19% populacji, a odsetek ten nadal wzrasta.

Nic dziwnego, ponieważ znajomość angielskiego to całe morze możliwości. Łatwość w komunikacji pozwala na odkrywanie całego świata, nie tylko krajów anglojęzycznych, bowiem jest to język powszechny praktycznie na całym świecie. Jego znajomość to gwarancja niezależności w zagranicznych podróżach, kontaktach biznesowych i nie tylko.

Sonduj się
Sprawne posługiwanie się językiem obcym to umiejętność ceniona na rynku pracy, a także otwierająca możliwości podróżowania i poznania innych kultur.

Dlaczego warto znać języki obce?

Odkrywanie świata i komfortowe podróżowanie to nie wszystkie możliwości, jakie niesie ze sobą znajomość języków. Obca mowa nie ogranicza się wyłącznie do porozumiewania się. Posługując się językiem danego kraju czy regionu, możesz poznać kulturę, nawiązać nowe znajomości, a także zrozumieć niuanse czy dowcipy. Czytając zagraniczną prasę, oglądając filmy w oryginale i słuchając słów piosenek w obcym języku, poznasz specyfikę kraju na innym poziomie niż zwykły turysta.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku kariery zawodowej. Język biznesowy może okazać się niezwykle skutecznym sposobem na rozwinięcie skrzydeł w danej branży, awans na obecnym stanowisku lub podjęcie współpracy z zagraniczną korporacją. Co więcej, pracownicy ze znajomością przynajmniej jednego języka obcego mogą liczyć na dużo wyższe wynagrodzenie niż osoby znające tylko język ojczysty. Posługując się angielskim oraz drugim dodatkowym językiem zwiększasz swoje szanse na zatrudnienie, rozwój osobisty oraz wysokie zarobki. 

Języki, których warto się uczyć

Mimo że język angielski jest najbardziej rozpowszechniony, wiele osób sięga po inne języki obce, aby poszerzyć swoje horyzonty. Jakiego języka warto się uczyć oprócz angielskiego? To oczywiście zależy od Twojej motywacji i celów. Jeden język obcy przyda się w rozwoju kariery, a inny zapewni Ci miejsce na prestiżowej uczelni. Decydując się na naukę języka, warto kierować się trendami, które nie są tylko sezonową nowinką, a stabilną prognozą specjalistów.

Bliskie relacje z krajami Zachodu sprawiają, że nauka języka niemieckiego niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem. Wielu przedsiębiorców w Polsce w relacjach handlowych posługuje się właśnie tym językiem, co oznacza, że znajomość niemieckiego jest dobrym posunięciem zawodowym. W polskich szkołach średnich młodzież chętnie wybiera również język francuski oraz hiszpański. To języki o dużych zasięgach, które pozwalają na kontakt z osobami z wielu krajów Europy i świata. To jednak nie wszystkie języki, które warto znać. Poniżej przedstawiamy, jakie jeszcze języki są przydatne oraz który z nich cieszy się niezmienną popularnością. 

Języki skandynawskie na rynku pracy 

Północ Europy to kierunek, który cieszy się rosnącą popularnością wśród Polaków. Wielu z nich wyjeżdża tam w celach zarobkowych ze względu na dobre warunki pracy i zadowalające wynagrodzenie. Nauka języka duńskiego, szwedzkiego czy norweskiego to dobry kierunek, który może diametralnie zwiększyć Twoje szanse na tamtejszym rynku pracy. Ze względu na swoją egzotykę, znajomość języków nordyckich nawet na poziomie podstawowym może okazać się atutem w CV i skutecznie przykuć uwagę rekrutera. 

Języki przyszłości – chiński

Nie od dziś mówi się, że chińska dominacja na rynku pracy jest nieunikniona w niedalekiej przyszłości. Nic dziwnego – Chiny są jednym z najlepiej i najszybciej rozwijających się krajów. Za kilka lat nauka języka angielskiego może więc nie być już wystarczająca. Gospodarka Chin może bowiem za jakiś czas przerosnąć nawet amerykańską. Ponadto to właśnie chiński, a nie angielski, jest najczęściej używanym językiem na świecie. To wszystko sprawia, że nauka języka chińskiego jest na topie, a zainteresowanie kursami rośnie z roku na rok. Warto rozważyć poznanie tego języka, ponieważ jego znajomość może niedługo okazać się niezwykle przydatna.

Język rosyjski

Chcesz rozwijać karierę w Polsce? Języki słowiańskie to dobry kierunek. Wśród nich sporą popularnością cieszy się rosyjski. Znajomość rosyjskiego ułatwia naukę kolejnych języków słowiańskich. Co więcej, ze względu na liczne podobieństwa, język rosyjski jest stosunkowo łatwy do nauczenia i intuicyjny dla Polaków

Podsumowanie

Sprawne posługiwanie się językiem obcym to umiejętność ceniona na rynku pracy, a także otwierająca możliwości podróżowania i poznania innych kultur. Obawiasz się, że samodzielna nauka języka duńskiego, chińskiego czy hiszpańskiego na własną rękę może być nieskuteczna? Dobrym rozwiązaniem są kursy online, takie jak kursy językowe ESKK. Wykwalifikowani lektorzy, edukacyjne materiały połączone ze swobodą nauki z każdego miejsca i o każdym czasie sprawiają, że jest to wygodna opcja dla każdego. Oferujemy certyfikaty, którymi możesz pochwalić się pracodawcy, zwiększając szansę na zatrudnienie lub awans – warto z tego skorzystać!

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*