Przeglądasz artykuły z kategorii "Hiszpański"

Francuski czy hiszpański. Który z tych języków wybrać do nauki.

Zastanawiasz się nad nauką nowego języka, ale nie wiesz czy postawić na francuski, czy hiszpański? Wybór między tymi dwoma pięknymi językami może być trudny, dlatego w tym artykule pomożemy Ci podjąć decyzję. Dowiesz się, jakie korzyści niesie za sobą znajomość każdego z nich, porównamy ich przydatność, zastanowimy się, gdzie każdy z nich najlepiej się sprawdza i dlaczego, oraz przeanalizujemy trudności, które mogą się pojawić podczas ich nauki.

Czytaj dalej »

Świąteczne filmy – nie tylko po angielsku

O korzyściach i przyjemnościach płynących z nauki języka obcego z filmów i seriali wspominaliśmy już nie raz. Tym razem chcielibyśmy zachęcić Was do obejrzenia świątecznych produkcji filmowych. Liczymy, że pomogą Wam one w poznaniu nowych słówek, jak i bożonarodzeniowych tradycji typowych dla danego kręgu językowego.

Czytaj dalej »

Włoski czy hiszpański – który z tych języków wybrać do nauki?

Południe Europy ma w sobie pierwiastek niezwykłości, który fascynuje wiele osób i zachęca je do nauki tamtejszych języków. Włoski czy hiszpański – przed tym dylematem staje niemal każdy, kto zachwycony bogatą kulturą, piękną pogodą, a także serdecznością i otwartością południowców postanawia rozpocząć nową lingwistyczną przygodę. Część śmiałków decyduje się na jednoczesną naukę obu języków, podczas gdy inni wolą w pełni skoncentrować się na systematycznym zgłębianiu jednego z nich. Jeśli i Ty zastanawiasz się nad tym, czy postawić na język włoski, czy hiszpański, to dalsza część tego wpisu z pewnością Cię zainteresuje. Porównamy w niej oba języki pod różnymi względami, a wnioski wyciągnięte z tego zestawienia pomogą Ci dokonać finalnego wyboru.

Czytaj dalej »

Podstawowe zwroty po hiszpańsku: jak powiedzieć dzień dobry, jak się masz i więcej!

Jak jest dzień dobry po hiszpańsku? W jaki sposób zapytać o to, ile coś kosztuje? Jak zapytać o drogę? Te pytania kłębią się w głowie osób, które nie miały wcześniej do czynienia z językiem hiszpańskim, a chciałyby wybrać się w podróż do tego kraju, aby odkrywać na miejscu jego fascynującą historię, kulturę i oczywiście apetyczną kuchnię. Doskonale rozumiemy, że niepowtarzalny klimat i magia tej perły Półwyspu Iberyjskiego przyciągają kolejnych, często także mniej doświadczonych turystów, dlatego postanowiliśmy wyciągnąć do nich pomocną dłoń. Przygotowaliśmy praktyczny przewodnik z podstawowymi zwrotami po hiszpańsku, z którego dowiesz się między innymi: jak się przywitać i pożegnać po hiszpańsku, z jakich hiszpańskich wyrażeń warto korzystać w sklepie oraz w wielu innych sytuacjach, z jakimi możesz się spotkać na miejscu.

Zapraszamy do lektury!

Czytaj dalej »

Jak wymawiać nazwy włoskich i hiszpańskich potraw?

W te wakacje zabierzemy Was w językową podróż na południe Europy i do Meksyku. Przyjrzymy się dokładniej włoskiemu i hiszpańskiemu... od kuchni. Jak wymawiać nazwy włoskich potraw? Które pozycje w hiszpańskim i meksykańskim menu są nagminnie przeinaczane? Gnocchi, paella, tortilla... Sprawdzimy, co sprawia nam najwięcej problemów w wymowie. 

Czytaj dalej »