Jak polubić naukę języka obcego?

Jedną z największych przeszkód w efektywnej nauce języka obcego jest… niechęć do lekcji. Jeśli poznawanie słówek lub gramatyki nie sprawia przyjemności - mniej skutecznie zapamiętujesz informacje, a sam proces dłuży się w nieskończoność. Masz mniej satysfakcji z wyników, nie doceniasz właściwie swojego wysiłku, a to Cię dodatkowo demotywuje. Receptą jest polubić uczenie się. Tylko jak to zrobić?

Dziewczyna siedząca po turecku z książką, filiżanką i okularami.
Nauka nie musi być nudna i może nie wynikać z przymusu.

Zerwij ze szkolnym stereotypem wkuwania na pamięć

Jeśli nauka kojarzy Ci się z przykrym obowiązkiem, to prawdopodobnie wynika to z lat spędzonych w szkolnej ławce. Ciągłe ocenianie, nudne lekcje i konieczność siedzenia w miejscu przez kilka godzin - to może zabić ciekawość w każdym. Na szczęście podejmując decyzję o poznawaniu nowego języka możesz też określić, jak i gdzie chcesz to robić!

Warto zweryfikować swoje podejście do poznawania języka. Jego nauka nie musi być nudna i może nie wynikać z przymusu. Nowe słówka opanujesz oglądając serial albo słuchając piosenek. W obcym języku możesz czytać wciągające kryminały, a sztukę pisania doskonalić, udzielając się na obcojęzycznym forum, dotyczącym Twojego hobby. Każda metoda jest dobra, a jeśli sprawia Ci przyjemność - tym lepiej!

Małe kroczki dają duże rezultaty w nauce języków

Nie lubisz danego języka? Myśl o nauce budzi w Tobie dreszcze? Zastosuj metodę małych kroków. Poświęcaj kursowi 5 minut dziennie. Przeciwko niewielkiej ilości wiedzy Twój mózg nie będzie protestował. Po tygodniu wydłuż lekcję do 10 minut, a po kolejnym do kwadransa. Najlepiej, abyś kontynuował zajęcia o stałej porze. Dzięki temu wykształcisz w sobie nawyk. Za miesiąc 30 minut dziennie z kursem językowym nie będzie stanowiło takiego problemu.

Ciesz się ze swoich sukcesów, a polubisz naukę

Często w nauce języka na przeszkodzie stają Ci… własne, nierealistyczne oczekiwania. Wymagasz od siebie za dużo, stawiasz sobie poprzeczkę zbyt wysoko. Nic dziwnego, że potem nie możesz patrzeć na podręcznik. Lepiej odkładać naukę w nieskończoność, niż ponieść we własnych oczach porażkę lub wyjść na mniej zdolnego od Adama, który niemiecki opanował w dwa miesiące. Zamiast liczyć, ile zadań już rozwiązałeś albo słówek znasz i porównywać się z innymi, ciesz się ze swoich sukcesów. Rozwiązałeś szereg zadań bez żadnego błędu? Pokazałeś obcokrajowcowi drogę do kiosku? Twoja nauka przynosi rezultaty, brawo.

Oprócz języka poznawaj też kulturę

Jeśli nie przepadasz za daną nacją, a uczysz się jej języka, to prawdopodobnie nie sprawia Ci to wielkiej przyjemności. Uprzedzenia mogą stanowić dużą blokadę. Dla przykładu: w Polsce język niemiecki postrzegany jest często jako mało atrakcyjny przedmiot nauki (przeczytaj dlaczego jest nielubiany). Aby zmienić podejście w tym zakresie, warto dać szansę kulturze i obywatelom danego kraju. Nawet, jeśli nam się wydaje, że sporo wiemy, niejedno może nas zaskoczyć. Jednym z ciekawych aspektów każdej kultury są przysłowia i powiedzenia. Ucząc się kilku, poznasz słownictwo, a przy okazji odkryjesz nieco inne spojrzenie na świat.

Pomyśl o tym, jakie profity przyniesie Ci nauka języka

Dlaczego uczysz się języka obcego? Jak cel Ci przyświeca? Warto stworzyć listę zalet, jakie daje Ci poznawanie danego języka. Mogą na niej znaleźć się rzeczy oczywiste, jak swobodne podróżowanie za granicą albo lepsze szanse na pracę, ale też drobne korzyści, jak ćwiczenie komórek mózgowych, poprawa pamięci albo sprawne surfowanie po zagranicznych stronach internetowych. Im więcej plusów znajdziesz w uczeniu się, tym szybciej polubisz samą czynność.

Nauka języka obcego może sprawiać przyjemność, musisz jednak dać jej szansę. Mamy nadzieję, że nasze rady  będą w tym pomocne.

Komentarze

Rebeka:
01/02/2019, 09:10:40

To prawda, że bez lubienia nauki wszystko idzie jak po grudzie, miałam tak z niemieckim

Karol:
01/02/2019, 09:33:52

Dużo starać się rozmawiać w danym języku i wyjść po za schematy szkolne :)

Tomasz:
22/02/2019, 12:38:41

Trzeba przede wszystkim chcieći jeszcze raz chcieć.Dużo słuchać i oglądać programów w danym języku, przebywać wśród ludzi, którzy znają dobrze ten język i dobrze mówią w nim.

Aneta:
26/02/2019, 10:36:20

To prawda. Chęć to dobry początek i bez chęci niewiele można wskórać. Potem pozostaje wybór odpowiedniej metody, ulubionych narzędzi, pory i czasu nauki itp.

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*