Język niemiecki – dlaczego jest nielubiany?

Język niemiecki wygrywa w rankingach najmniej lubianych języków, których uczą się Polacy. Nie tylko my zresztą mamy z nim problemy. Słynny jest cytat, mówiący, że życie jest za krótkie, aby uczyć się języka niemieckiego.

Para korzysta z laptopa w zaciszu domowym.
Język niemiecki wcale nie brzmi tak strasznie, zwłaszcza w poezji lub muzyce!

Powyższe stwierdzenie przypisuje się Oscarowi Wilde’owi, Markowi Twainowi lub Susan Bayley. Oddaje ono jednak dobrze ogólną niechęć do języka niemieckiego. Skąd ona może wynikać?

Winnych należy szukać w historii Niemiec

Niemcy w swojej historii mają sporo ciemnych kart, które do dziś rzucają cień na ich wizerunek. Swój udział mają w tym także twory kultury. Wiele osób z językiem niemieckim styka się głównie w filmach o II wojnie światowej lub grach komputerowych nawiązujących do tego okresu w historii. Stąd język ten kojarzy im się jedynie z wydawaniem rozkazów i okrzykami zagrzewającymi do boju.

Nie chcę się uczyć niemieckiego, bo ma nieprzyjemną wymowę

Na niechęć do nauki niemieckiego wpływa także powszechne przekonanie, że język ten ma nieprzyjemne brzmienie. Często żartuje się o tym, że po niemiecku nie można wyznać miłości albo śpiewać radosnych piosenek. Warto jednak poszperać w internecie i samodzielnie przekonać się, że język niemiecki wcale nie brzmi tak strasznie, zwłaszcza w poezji lub muzyce.

Skomplikowana gramatyka i trudna wymowa w języku niemieckim?

Ocena stopnia trudności danego języka jest kwestią bardzo subiektywną. W przypadku języka niemieckiego powszechnie uważa się, że bardzo wymagającym jego elementem jest nauka odpowiednich rodzajników. Dla nas jest to szczególnie kłopotliwe, ponieważ nie ma ich w języku polskim.

Rodzajniki pojawiają się jednak także w języku angielskim, hiszpańskim czy włoskim, a te z kolei uznawane są łatwiejsze do przyswojenia. Wystarczy trochę praktyki, aby nauczyć się poprawnie stosować te na pozór kłopotliwe części mowy. W przypadku czasów mamy do czynienia z dużo prostszą formułą niż w przypadku języka angielskiego. Także wymowa w tym języku jest zdecydowanie bardziej przewidywalna niż w języku angielskim, wystarczy opanować podstawowe zasady.

Język niemiecki natomiast wymusza na użytkownikach dużo większą precyzję w konstruowaniu zdań. Jest to dla nas dość nieprzyjemne zjawisko, ponieważ w języku polskim kolejność podmiotu i orzeczenia często nie ma dużego znaczenia dla zachowania sensu wypowiedzi. Przez wiele osób odbierane jest to jako nadmierna sztywność językowa, nie pozwalająca na swobodę wypowiedzi. W przypadku nauki języka jednak upraszcza cały proces, ponieważ intuicyjnie jesteśmy w stanie wskazać poszczególne części zdania.

Nauka niemieckiego ma swoje zalety

Jeśli należysz do osób, które uważają język niemiecki za niezbyt atrakcyjny, może przekonają Cię poniższe argumenty:

  • dobra znajomość języka niemieckiego to duży atut w CV; nasi zachodni sąsiedzi ciągle pozostają jednym z największych partnerów dla polskich firm, co generuje duży popyt na pracowników z komunikatywnym niemieckim,
  • dzięki otwartym granicom możesz podjąć pracę na terenie Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Liechtensteinu oraz Belgii (gmina Eupen),
  • język niemiecki ma swój urok, który odkrywa się wraz z kontynuacją jego nauki. Pochodzą z niego terminy, które nie mają swoich odpowiedników w innych językach: Weltschmerz, Schadenfreude, Sippenhaft, Sonderweg, Scheissfreundlichkeit, Vergangenheitsbewältigung, które pozwalają lepiej poznać niemiecką mentalność,
  • dzięki znajomości tego języka będziesz mógł w oryginale zapoznać się z dziełami Goethego, Rilkego, Kafki ale też uznanych filozofów i naukowców.

Zwłaszcza dwa pierwsze kryteria bardzo często stanowią motywację dla osób, które planują kurs języka niemieckiego. Nie warto odkładać go na ostatnią chwilę. Ze swojej strony możemy zapewnić, że wraz z postępami przyjdzie także większa sympatia do tego języka. Nauka niemieckiego może sprawić wiele przyjemności, należy jednak najpierw dać mu szansę.

Komentarze

Jarek:
26/09/2019, 11:55:31

a ja bardzo lubie ten język i ten kraj. Fajni usmiechnieci ludzie,czysto,przyjemnie. Język bardzo ładny,powoli się go uczę.

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*