Jak lepiej zapamiętywać słowa i wyrażenia?

Każdy uczeń języków obcych poznaje codziennie mnóstwo nowych słów i wyrażeń. Znaczna część z nich jednak mu umyka. Konieczne są powtórzenia, by w końcu pozostały one w głowie na dłużej. Jak sprawić, by nauka i zapamiętywanie słówek były bardziej efektywne i nie wiązały się z nudnym wkuwaniem na pamięć?

Jak lepiej zapamiętywać słówka

Dziś przedstawimy Ci kilka porad, które pomogą Ci bardziej kreatywnie, a przede wszystkim efektywnie uczyć się nowych słów i wyrażeń.

1. Słownik w drugiej kolejności

Mówimy „nauka słów”, myślimy – „słownik”. Błąd! Pomyśl o tym, co robisz, jeśli zapomnisz słowa w swoim ojczystym języku. Bardzo prawdopodobne jest to, że po prostu je opiszesz lub użyjesz synonimu. Nie tracisz czasu, by korzystać ze słownika, gdy nie jest to absolutnie konieczne. To bardzo dobra metoda.

Jeśli więc brakuje Ci słowa w języku obcym, zamiast używać słownika, pomyśl chwilę i postaraj się zastąpić dane słowo jakimś innym. Albo próbuj opisać daną czynność czy przedmiot. Dzięki temu Twój mózg będzie biegły w szukaniu słownictwa, którego potrzebujesz i w opisywaniu rzeczy, o których myślisz. Tym samym łatwiej utrzymasz przepływ rozmowy. Co więcej, gdy później zajrzysz do słownika, łatwiej będzie Ci zapamiętać dane wyrażenie. Znasz już przecież jego definicję.

2. Korzystaj ze słowników jednojęzycznych

Ustaliliśmy już, że lepiej uczyć się całych definicji niż jedynie znaczeń słów. Pomoże Ci w tym słownik jednojęzyczny. Pomyśl tylko – możesz starać się zapamiętać, że słowo bridge oznacza most, albo że jest to konstrukcja przenosząca drogę lub linię kolejową nad rzeką. W tym drugim przypadku Twoja inteligencja językowa bez problemu pozwoli Ci się domyślić, o jakie słowo chodzi, a dodatkowo poznasz wiele nowych słów i oswoisz się z językiem.

3. Zanurz się w języku

Dlaczego wyjazd za granicę to gwarancja błyskawicznej nauki słówek? Dzieje się tak dlatego, że cały czas otaczasz się brzmieniem języka obcego. Słuchasz rozmów innych ludzi, musisz zadawać pytania i odpowiadać na nie. Im bogatszy kontekst językowy, tym szybciej się uczysz. Nie musisz jednak wyjeżdżać za granicę, żeby stosować tę metodę. Spróbuj po prostu przenieść ją do codziennego życia.

Otocz się językiem obcym tak bardzo, jak to możliwe. Zmień menu w telefonie, a filmy i seriale oglądaj w języku, którego się uczysz. Staraj się osłuchać z językiem: cokolwiek robisz, niech w tle rozbrzmiewa telewizja, radio, kanał YouTube, podcasty w języku, którego się uczysz. Nie musisz wcale koncentrować się na tym, czego słuchasz.

4. Ustal priorytety

W trakcie codziennej nauki, słuchając nagrania lub czytając artykuł, poznajesz bardzo wiele nowych słów i zapewne masz ochotę zapisać i zapamiętać je wszystkie. To dość częsty błąd, który prowadzi do nieefektywnej nauki. Lepszym rozwiązaniem jest podzielenie słów na trzy kategorie:

• bardzo ważne i przydatne,
• ciekawe, które warto znać,
• niekoniecznie ważne w danym momencie.

Po przeczytaniu tekstu, zdecyduj o wypisaniu konkretnej ilości słówek, np. 8 słów z grupy pierwszej, 4 słowa z grupy drugiej i 2 słowa z grupy trzeciej. Dzięki temu poświęcisz więcej czasu i uwagi na te słowa, które rzeczywiście mogą Ci się przydać.

5. Skoncentruj się na jednym temacie przez dany okres

Trudno jest opanować słownictwo, jeśli podczas jednego dnia skaczesz z tematu na temat, od polityki, przez gotowanie, na podróżach kończąc. Zdecyduj, że przez tydzień lub dwa zajmujesz się wyczerpująco jedną tematyką, czytasz artykuły i słuchasz nagrań na jeden temat i zyskujesz różne punkty widzenia.

Dobrą propozycją na początek jest Twoje hobby. Interesujesz się piłką nożną? Dowiedz się jak nazywają się poszczególne pozycje na boisku, obejrzyj cały mecz z obcojęzycznym komentarzem, przeczytaj analizy pomeczowe. Po jakimś czasie rozmowa na ten temat nie sprawi Ci żadnych problemów, a nawet więcej – stanie się przyjemnością.

Komentarze

Ania:
31/01/2018, 22:20:37

Dziękuję za porady:)
Czy ktoś może polecić dobry słownik jednojęzyczny - francuski? Najlepiej taki online? Zależy mi na klarownych definicjach, możliwości odtworzenia wymowy oraz przykładach użycia słówek, kolokacjach itd. Z góry dziękuję za pomoc.

Aneta:
01/02/2018, 13:03:06

Dziękujemy za lekturę artykułu :)
Co do Pani pytania - może przydatne okażą się słowniki: www.le-dictionnaire.com/ albo Larousse online: www.larousse.fr/dictionnaires/francais

Zosia:
23/08/2018, 11:16:12

Jestem nauczycielem języka obcego. Artykuł jest ciekawy i bardzo merytoryczny. Ciężko jest jednak zachęcić młodzież do nauki języka obcego. Rozumieją jego potrzebę dopiero wtedy, gdy w życiu pojawia się szansa na wyjazd lub pracę.

Aneta:
30/08/2018, 08:42:24

Z drugiej strony to w takich właśnie przypadkach, jak wyjazd czy zatrudnienie za granicą, język staje się naprawdę potrzebnym, praktycznym narzędziem. Więc to jedne z lepszych motywacji :) Szkoda jedynie straconego czasu, w trakcie którego można było nad umiejętnościami językowymi mocniej i z większą werwą popracować. Nawet największy zapał po stronie nauczyciela nie wystarczy, uczniowie też muszą coś z siebie dać. Ale jak to się mówi - lepiej późno niż wcale :)
PS Pani Zosiu, dziękuję za lekturę artykułu i życzę dużo satysfakcji z pracy z młodzieżą!

Mieczysław:
27/01/2020, 22:31:48

ja wzmocniłem sobie naukę przez wykorzystywanie notatek graficznych, kupiłem sobie taką książkę z inlabi.com o sketchnotingu i to zupełnie wystarczyło, aby wejść na nowy poziom ;), polecam

Aneta:
07/02/2020, 11:19:53

Super!

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*