Fiszki do nauki słówek – hit czy kit?

Fiszka to rodzaj krótkiej notatki służącej do zapamiętywania słownictwa. Nazwa pochodzi od francuskiego słowa fiche, oznaczającego kartkę papieru. Jest tradycyjną i popularną metodą nauki. Czy faktycznie fiszki są skuteczne? Może odchodzą już do lamusa?

Karteczki typu memo nadają się do wykorzystania jako fiszki językowe.

Co to jest fiszka?

Na typowej fiszce - karteczce, znajdziemy obcojęzyczne słowo i jego tłumaczenie (często na drugiej stronie). Ale niekiedy jest wpisane ono np. do góry nogami. Wtedy trudniej podejrzeć jego znaczenie. Fiszki mogą zawierać słówka z różnorodnych dziedzin albo być tworzone tematycznie. Wraz z rozwojem technologii ich forma ewoluowała - obecnie możemy z nich korzystać także poprzez urządzenia mobilne.

Fiszki do nauki słówek - zalety

Poręczność. Główną zaletą fiszek jest to, że w przeciwieństwie do podręczników, są po prostu lekkie. Można zabrać je ze sobą wszędzie, zarówno w formie papierowej, jak i online.
Edytowalność. O ile korzystamy z własnoręcznie przygotowanych fiszek, mamy możliwość poszerzania słownictwa, zapisywania przykładów użycia oraz skojarzeń, dodawania rysunków czy symboli pozwalających urozmaicić materiał i poprawić zapamiętywanie słów. Ta cecha pozwala mocno spersonalizować naukę. Walory własnoręcznie tworzonych notek opisywaliśmy też tutaj.
Porcjowanie materiału. W zależności od naszych możliwości, fiszki do nauki słówek dają się podzielić na porcję słownictwa przeznaczoną do zapamiętania na dany czas. Dla zabieganych osób - bezcenne, prawda?

Fiszki do nauki słówek - wady

Nietrwałość. Papierowe fiszki łatwo zgubić lub zniszczyć. Co prawda, jeśli korzystamy z fiszek online, taka sytuacja raczej nam nie grozi (chyba, że stracimy telefon). Z drugiej strony, jesteśmy uzależnieni od sprawności urządzenia.
Prostota. Takie notki przydają się do nauki pojedynczych słów i prostszych wyrażeń. Nie umożliwiają budowania bardziej złożonych struktur językowych. To może być niewystarczające, jeśli chcemy osiągnąć lepszą płynność w mówieniu. Nie oszukujmy się - raczej trudno opierać skuteczną komunikację na rzucanych pojedynczo słowach.
Ograniczenia. Wadą gotowych zestawów jest ograniczenie słownictwa tylko do tego, które zaproponował ich wydawca. W pewnym momencie najprawdopodobniej nam to nie wystarczy. W przypadku "gotowców" ich forma może nam nie odpowiadać (rozmiar fiszki, zastosowane zapisy, skróty, zakres tematyczny słów itd.) i nie bardzo da się to zmienić.

Hit czy kit?

Fiszki to bardzo przydatny sposób nauki słówek, ale nie jest wolny od ograniczeń. Przede wszystkim należy traktować go jako jedno z narzędzi, a nie wyłączną metodę nauki. Nie zastąpią pełnowartościowych kursów (np. takich). Nie rozwijają wszystkich umiejętności językowych. Z pewnością najbardziej użyteczną wersją fiszek, są te, które przygotowujemy sami. Już sam proces szykowania notatek jest pracą ze słownictwem. Z drugiej - własny materiał daje się najłatwiej edytować i dopasować do naszych zdolności poznawczych. Internet pełen jest inspiracji, wzorów czy tricków na przygotowanie oryginalnych i ciekawych fiszek. Zatem szukajmy i eksperymentujmy z ich formami.

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*