Narysuj sobie notatki. Sketchnoting

Od szkolnych lat nauczeni jesteśmy utrwalać nasze myśli w formie pisemnej. Jednak kiedy myślimy o jakiejś osobie, rzeczy  czy zjawisku w naszej głowie nie pojawia się rządek liter, ale jego obraz.

Widoczne ręce w trakcie zapisywania planu tygodnia za pomocą kolorowych flamastrów i kredek.
Sketchnoting łączy słowa i rysunki.

Sketchnoting godzi te dwie skłonności - wyuczoną i naturalną. Jego nazwa pochodzi od angielskich słów: sketch – szkicować oraz note – zapisywać. To forma robienia notatek, która łączy zarówno słowa, jak i rysunki.

Być może nie ma w tym nic odkrywczego, jeśli zdarzało Ci się umieszczać istotne informacje w tabelkach lub diagramach albo dekorować litery, tylko po to, by urozmaicić dużą ilość zapisywanego tekstu. Jednak umiejętność sketchnotingu jak najbardziej daje się rozwijać. 

Czemu sketchnoting staje się popularny?

Dlatego że nie jest to jedynie ciekawa forma prezentacji wiedzy, ale także świetne narzędzie nauki, które wspomaga zaangażowanie i zapamiętywanie informacji. Zapamiętujemy tylko 20% tego co przeczytamy, ale już 60% tego co zrobimy i aż 90% informacji, które są czytane, słyszane, mówione i przetwarzane w praktyczny sposób.

Sketchnoting to ćwiczenie, które angażuje kilka obszarów mózgu – łączy różne aktywności umysłowe: pisanie, rysowanie, planowanie, myślenie koncepcyjne i symboliczne. Efekt bywa bardzo atrakcyjny wizualnie. Ta metoda notowania jest polecana szczególnie wzrokowcom, którzy najłatwiej zapamiętują to, co zobaczą oraz kinestetykom ze względu na ich potrzebę urozmaiceń w procesie nauki.

To czynność angażująca i jednocześnie bardzo kreatywna. Wymaga stosowania różnych narzędzi (kolorowe przybory piśmiennicze) i stylów (np. kreski różnej grubości dla podkreślenia hierarchii ważności informacji, różne kroje pisma). Brzmi jak zabawa, prawda? A jest to jak najbardziej skuteczna forma nauki.

Sketchnoting ułatwia także naukę szybkiego czytania, o czym pisaliśmy tutaj

Rysunek mózgu. Nad nim komiksowy dymek z napisem: Work smart, not hard.
Work smart, not hard.

Czy sketchnoting jest dla każdego?

Co jeśli nie jesteś uzdolniony plastycznie? Spokojnie – talent nie jest tu wcale najważniejszy. Notatki to nie prace zaliczeniowe ani dzieła sztuki – służą przede wszystkim Tobie. Nie muszą być ocenianie, ich głównym zadaniem jest podanie wiedzy w przystępny i zrozumiały dla autora sposób, zgodny z jego tokiem myślenia i preferencjami nauki. Rysunki mają uproszczoną, symboliczną formę.

Mając w pamięci niepodważalną zasadę „trening czyni mistrza” z pewnością nabierzesz wprawy w rysowaniu prostych kształtów, strzałek, ramek, komiksowych dymków czy ozdabianiu liter. W efekcie wypracujesz własny, niepowtarzalny styl. Pomysły na praktyczne wykorzystanie sketchnotingu są nieograniczone – przyda się przy wizualizacji procesów i definicji, listowaniu słówek czy budowaniu map myśli.

Przeczytaj też:

Komentarze

Indiapac.Org:
06/09/2016, 08:33:49

Quality content is the crucial to interest the users to pay a quick visit the
website, that's what this site is providing.

Kasia:
03/06/2019, 16:05:40

To prawda. Poza tym sketchnoting relaksuje i sprawia, że bardziej się angażujemy w naukę, nawet tego, czego nie lubimy, a musimy się nauczyć :)

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*