Od czego zacząć naukę języka?

Wizja porozumienia się w obcym języku wygląda pięknie i obiecująco, ale od czego zacząć naukę języka? Być może od dawna chcesz nauczyć się włoskiego, chińskiego lub niemieckiego, ale wciąż odkładasz to w czasie. Wiele osób nie wie, jak skutecznie uczyć się języków obcych. Wynika to często z nierealistycznych oczekiwań, złej motywacji oraz braku systematyczności. W tym artykule podpowiadamy, jak wreszcie zacząć mówić w języku obcym bez odwlekania.

Od czego zacząć naukę języka? Para przegląda w sieci możliwości nauki.
Samodzielną warto sobie wcześniej zaplanować.

Od czego zacząć naukę języka?

To, jak uczyć się języków jest kwestią bardzo indywidualną. Dużo zależy od poziomu trudności, specyfiki danego języka, a także Twoich predyspozycji do przyswajania wiedzy. Prawda jest jednak taka, że nawet najtrudniejszy język jest możliwy do opanowania, jeśli będziesz przestrzegać kilku ważnych zasad.

Warto odpowiedzieć sobie też na pytanie, dlaczego chcesz poznać nowy język. Jeśli robisz to, ponieważ tak wypada, będzie dobrze wyglądać w CV lub uważasz, że znajomość tego języka może kiedyś się przydać, to powodzenie tej misji może skończyć się fiaskiem. Jak więc zacząć uczyć się języka obcego i przestać odkładać naukę w nieskończoność? Oto kilka sposobów:

Dobrze zaplanuj naukę języka

Pewnie wiesz już, jak ważną rolę odgrywa planowanie. Umiejętnie skonstruowany plan pozwala zachować kontrolę nad codziennymi obowiązkami i zadaniami. Pomaga także motywować w osiągnięciu postawionego sobie celu, dając poczucie sprawczości. Aby planowanie miało sens, trzeba wiedzieć, jak robić to z głową. Warto postawić na konkrety – zamiast planować sobie naukę przez pół godziny w poniedziałek po południu, lepiej wyznaczyć konkretny dział i określić cel, jaki chcesz osiągnąć. Jeśli po skończeniu zadania czujesz, że rzeczywiście wiesz więcej, to znaczy, że zadanie zostało dobrze zaplanowane. 

Od czego warto zacząć naukę języka obcego? Dobrze sporządzony plan powinien uwzględniać zarówno dalekie cele, jak i mniejsze oczekiwania, możliwe do zrealizowania w krótkim terminie. Odległe plany mogą zniechęcać do podjęcia starań, dlatego warto podzielić swój plan na mniejsze zadania. W ten sposób możesz systematycznie monitorować postępy nauki, a to zmotywuje Cię do dalszej pracy.

Dwie kobiety jedzą popcorn i oglądają wspólnie telewizję.
Staraj się uatrakcyjniać sobie język, którego się uczysz. Słuchaj ulubionej muzyki lub oglądaj filmy o tematyce, która Cię interesuje.

Ćwicz umiejętności językowe w praktyce

To, od czego należy zacząć naukę angielskiego, hiszpańskiego czy innego języka powinno być mocno związane z praktycznym zastosowaniem. Gramatyka, słownictwo, odmiany czasowników, fiszki, listy słówek – od tego zazwyczaj zaczyna się nauka nowego języka. Wiele osób czuje się przytłoczona i może mieć wrażenie, że tak naprawdę nie poznaje języka.

Dlatego nie należy zaniedbywać czytania, słuchania oraz mówienia i starać się używać języka już od początku nauki. Możesz mówić nawet do siebie! Powtarzaj całe zdania, tak długo, aż zaczną brzmieć płynnie i naturalnie. Pozbądź się strachu przed słuchaniem, nawet jeśli nie rozumiesz większości słów. Otoczenie się językiem i używanie go w praktyce pozwala na oswojenie nieznanych dotąd dźwięków, tonacji i akcentów. Nie martw się, jeśli z początku nie będziesz widzieć rezultatów – w końcu je zauważysz. 

Samodzielna nauka połączona z kursem językowym

Oczekiwanie, iż samo uczestniczenie w kursie magicznie sprawi, że będziesz biegle rozmawiać w języku obcym, jest nierealistyczne i może przynieść wiele szkody. Kursy językowe mają za zadanie motywować, pomagać w nauce, a także objaśniać niuanse gramatyczne i problematyczne tematy, które byłyby trudne do opanowania samodzielnie. To także dostęp do materiałów edukacyjnych dopasowanych do Twoich możliwości i potrzeb, co z pewnością jest pomocne na każdym etapie nauki.

Nie możesz jednak zapomnieć, że własna praca ma ogromną wartość. Bez samodzielnej nauki trudno będzie osiągnąć sukces, dlatego nie ograniczaj się tylko do zadań kursowych. Warto wykazać się proaktywnością, otoczyć się językiem każdego dnia i starać się stawiać przed sobą małe cele. Powtarzaj i ćwicz tematy realizowane na kursie tak długo, aż w pełni przyswoisz materiał.

Weź pod uwagę nastawienie, motywację i przyjemność

Kolejny sposób, jak skutecznie nauczyć się języka obcego dotyczy Twojego podejścia. Dla osiągnięcia celu niezwykle ważne są motywacja i nastawienie, które będą popychać Cię do pokonywania kolejnych trudności. Nie zapomnij też o własnej frajdzie! Jeśli nauka stanie się przykrym i uciążliwym obowiązkiem, ucierpi Twoja motywacja i zwyczajnie stracisz zapał oraz chęci do wykonywania kolejnych zadań.

Staraj się uatrakcyjniać sobie język, którego się uczysz. Korzystaj z materiałów, które sprawiają Ci najwięcej przyjemności. Słuchaj ulubionej muzyki lub oglądaj filmy o tematyce, która Cię interesuje. Postaw na naukę w kontekście, który jest dla Ciebie ciekawy. Znajdź gry, aplikacje, podcasty czy kursy online, które pozwolą Ci cieszyć się językiem. Jeśli jesteś wzrokowcem, to możesz także korzystać z estetycznych segregatorów, karteczek i notatek, których otwieranie będzie przyjemnością samą w sobie.

Jak zacząć naukę języka i gramatyki?

Gramatyka może zniechęcać do podjęcia wyzwania nauki nowego języka, szczególnie na początku. Nie musisz jednak rzucać się na głęboką wodę, odmieniając czasowniki przez wszystkie osoby. Jak więc nauczyć się języka obcego bez pomijania gramatyki? Zacznij od opowiadania o sobie – to powinno wystarczyć Ci na początek. Unikaj uczenia się wielu konstrukcji każdego dnia na pamięć. Wkuwanie ma to do siebie, że szybko zapamiętany materiał równie prędko jest zapominany. Każdą nowo poznaną zasadę warto od razu zastosować w praktyce. W ten sposób nie tylko porządnie przyswoisz temat, ale również nie nabawisz się zaległości. 

Nie odkładaj nauki

Ta zasada łączy się nieco z poprzednią. Za klucz do sukcesu w nauce nowych rzeczy uznaje się nie tylko motywację, ale również systematyczność. Nawarstwione zadania i tematy do opanowania będą zniechęcać Cię do dalszej pracy. Wyznacz sobie więc realistyczne cele, biorąc pod uwagę swoje zasoby i możliwości, a następnie przejdź do działania.Przyswojenie przynajmniej kilku słówek dziennie sprawi, że po roku będziesz dysponować słownictwem na poziomie tysiąca słów! Dopasuj czas spędzony na nauce do swojego planu dnia, regularnie powtarzaj poznany materiał i nie odkładaj nauki w nieskończoność. Przekładanie zadań jest bezcelowe, ponieważ w życiu zawsze "coś" może wypaść. Podczas gorszych lub zabieganych dni postaw na absolutne minimum, ale nie rezygnuj całkowicie z nauki. Systematyczność i umiejętne planowania zadań pozwolą Ci osiągnąć sukces i cieszyć się nową umiejętnością!

Podsumowanie

Językowe kursy online to dobre rozwiązanie, jeśli poważnie podchodzisz do opanowania nowego języka. Nie zapomnij jednak o dobrze ugruntowanej motywacji, regularnych powtórkach materiału, planowaniu zadań i własnej przyjemności z poznawania języka obcego. Zastanów się też, po co właściwie uczysz się języków obcych i określ swój cel. Pamiętając o tych kilku zasadach, znacząco zwiększysz swoje szanse na powodzenie. Chcesz podjąć się nauki wymarzonego języka obcego? Zachęcamy do przeczytania innych artykułów na naszej stronie, z których dowiesz się np. jak nauczyć się angielskiego i poznasz skuteczne porady.

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*