Jak nauczyć się angielskiego? Skuteczne porady

Jak nauczyć się angielskiego? Pytanie, które pewnie nie raz pojawiło się w Twojej głowie. Wiele nieudanych prób, porzucone kursy, nudne szkolne podręczniki, pudełka fiszek ze słówkami… Brzmi znajomo? Wszystko to sprawiło, że zamiast umieć więcej, wiesz mniej, a dodatkowo brak efektów odbiera Ci motywację. Czas na zmiany! Jeśli chcesz mówić płynnie i bezbłędnie niczym native speaker, zapomnij o wypróbowanych dotychczas metodach. Przygotowaliśmy dla Ciebie solidny poradnik, jak nauczyć się języka angielskiego.

Warto więc pamiętać, że nauka języka to proces indywidualny
Warto więc pamiętać, że nauka języka to proces indywidualny

Ile czasu trzeba by nauczyć się angielskiego?

Najczęstsze problemy związane z brakiem efektów w nauce nie wynikają z “braku talentu do języków”, ale nieskutecznych metod. Nieodpowiednio dostosowany do Twojego poziomu materiał oraz brak systematyczności i powtórek sprawia, że nie zauważasz rezultatów. To natomiast szybko doprowadza do spadku motywacji. Jeśli więc zastanawiasz się, jak się nauczyć języka angielskiego, musisz pamiętać, że jest to proces, który wymaga czasu. Czasu i regularności! To, ile przyswojenie języka zajmie Tobie, zależy od:

 • Twojego aktualnego poziomu – zaczynasz od podstaw czy może chcesz się tylko doszkolić?
 • poziomu, do którego zmierzasz – chcesz dogadywać się po angielsku w restauracji na zagranicznych wakacjach, czy przekładać Shakespeare‛a na polski?
 • czasu, który na naukę poświęcasz – dziennie przeznaczysz na przerabianie gramatyki i zapamiętywanie słówek tylko 10 minut, czy może godzinę, po której obejrzysz po angielsku film i wysłuchasz podcastu?

Warto więc pamiętać, że nauka języka to proces indywidualny. Powyższe czynniki powodują, że dla każdego będzie on wyglądać nieco inaczej, a i sposobów na to, jak nauczyć się angielskiego, aby efekty były zadowalające, może być tyle, co samych uczniów. Najważniejsze jednak jest, aby się nie zniechęcać. Daj sobie czas! Nawet jeśli nauka języka angielskiego potrwa dłużej niż zakładałeś, w końcu przyniesie efekty. 

Pierwszy krok: ustal cel! 

Jeśli masz motywację do działania, ale nadal nie wiesz, jak zacząć uczyć się angielskiego, mamy dla Ciebie podpowiedź. Świetny początek to ustalenie celu. Chcesz być w stanie prowadzić biznesowe spotkania w obcym języku? Wyjechać na studencką wymianę zagraniczną? A może zależy Ci na znalezieniu przyjaciół z innych krajów, więc chcesz nauczyć się rozmawiać potocznie? Różne intencje powodują, że każdemu będzie zależało na innych aspektach języka. Dla jednych lepiej sprawdzi się angielski biznesowy, a dla innych angielski dla początkujących. Dlatego też zanim przystąpisz do nauki, warto jest jasno określić swój cel. Wtedy łatwiej będzie Ci zdecydować, jak uczyć się angielskiego. Cel przyda Ci się także, gdy za jakiś czas zauważysz u siebie spadek motywacji. Szybka przypominajka o tym, na co właściwie poświęcasz swój czas i co chcesz osiągnąć, z pewnością pomoże Ci w znalezieniu energii do działania.

Od czego zacząć naukę angielskiego?

Jak więc zabrać się do tego, aby najlepiej nauczyć się angielskiego? Zacznij od prostej rzeczy. Przeznacz chwilę czasu na przygotowanie i wypisanie najważniejszych aspektów. Na początek:

 • przygotuj dowolną kartkę papieru oraz coś do pisania,
 • jasno wyznacz swój cel i zapisz na kartce, dlaczego chcesz się uczyć,
 • określ swój obecny poziom języka,
 • zestaw swój cel oraz poziom zaawansowania i wyznacz aspekty, które chcesz poprawić. 

Brawo! Pierwszy etap za Tobą. Nie było tak trudno, prawda? Teraz jesteś gotowy, by podjąć konkretne kroki. Wiesz już dlaczego będziesz się uczyć i jakie efekty chcesz osiągnąć. Możesz więc dopasować konkretne metody oraz materiały, rozpisać plan działania i zacząć go wykonywać. Pamiętaj, że zaczynając już dziś, będziesz o jeden dzień bliżej do osiągnięcia celu. Nie warto więc odkładać nauki na później.

Co zrobić by szybciej nauczyć się angielskiego? 

Bez względu na to, co jest Twoim celem, mamy dla Ciebie kilka wskazówek na to, jak się uczyć angielskiego. Sprawdzone przez nas metody dadzą Ci gwarancję uzyskania pożądanych efektów. 

 1. Systematyczność – regularne powtarzanie i utrwalanie wiadomości pozwala na zapisanie się ich w pamięci trwałej. Warto więc poświęcać chociaż 15-20 minut każdego dnia na naukę.
 2. Różnorodność – znajdź różne sposoby na zapamiętywanie słówek, czy przyswajanie gramatyki. Może to być słuchanie muzyki, czy oglądanie filmu po angielsku, czytanie ulubionej książki w oryginale albo gotowanie z tutorialem po angielsku. 
 3. Balans – choć nauka to nie tylko przyjemności, warto znaleźć równowagę pomiędzy przyswajaniem “suchych informacji” oraz aktywnościami, które bawią i uczą.
 4. Pochwały – błędy zdarzają się każdemu! Nie pozwól więc, by Cię zniechęciły i zawsze pamiętaj, by nagrodzić się dobrym słowem za małe sukcesy.
 5. Kontrola – znajdź sobie nauczyciela lub native speakera do pomocy. Nie musisz uczestniczyć w kursie lub lekcjach. Warto jednak, by ktoś sprawdzał Twoje postępy, a przede wszystkim korygował pomyłki.

Najczęstsze błędy popełniane przy nauce angielskiego

Często nie wiemy, jak najlepiej uczyć się angielskiego. Liczba materiałów dostępnych w internecie, reklamujące się wszędzie szkoły językowe oraz złe nawyki wyrobione w czasach szkolnych sprawiają, że popełniamy wiele błędów. Najczęstsze z nich to:

 • odkładanie rozpoczęcia nauki “na później”,
 • zauważanie błędów zamiast sukcesów,
 • odpuszczanie po pierwszym potknięciu,
 • korzystanie z nieefektywnych metod i przestarzałych materiałów,
 • brak systematyczności i powtórek.

Czynniki te, choć mogą z pozoru wydawać się nieznaczące, prowadzą często do porzucenia nauki lub utraty motywacji. Warto więc starać się od początku ich unikać. Z pewnością pomoże to w dotarciu do wyznaczonego celu. Zastanawiając się, jak się nauczyć angielskiego, aby efekty były satysfakcjonujące, pamiętaj o tej liście błędów.

Nauka angielskiego – samemu, z korepetytorem, czy w grupie?

Aby zacząć, musisz zdecydować się na sposób. Metod na to, jak skutecznie uczyć się angielskiego, jest co najmniej kilka. 

Zdecydowanie do najpopularniejszych należą kursy językowe. Wybierasz wówczas odpowiadającą Ci szkołę i zapisujesz się na zajęcia. Po przeprowadzeniu testu zostaniesz przypisany do danego poziomu jak np. angielski dla średnio zaawansowanych czy angielski dla zaawansowanych. Kurs może odbywać się raz lub dwa razy w tygodniu w niewielkich grupach, najczęściej do 10 osób. Czy metoda ta jest skuteczna? Wszystko zależy od Ciebie oraz… szczęścia. Jeśli trafisz na dobrego lektora, odpowiednią poziomem grupę oraz solidne materiały, może okazać się to jak najbardziej efektywne. Na czynniki te nie masz jednak wpływu, więc musisz liczyć się z możliwością kompletnego niedostosowania. 

Dlatego też obecnie cieszącą się większym zainteresowaniem opcją są kursy online. Ich główną zaletą jest nauka w dowolnym momencie oraz nietracenie czasu na dojazdy. Udostępnione materiały dostępne są na platformach online lub do pobrania. To zajęcia indywidualne, więc możesz uczyć się w swoim tempie. Dlatego też dużo łatwiej jest dopasować poziom kursu. Ponadto taka forma nauki jest zdecydowanie tańsza niż kurs w stacjonarnej szkole językowej. Z drugiej jednak strony nie masz nad sobą żadnego przymusu uczestnictwa, więc do nauki musisz zmotywować się samodzielnie.

Wśród sposobów na to, jak uczyć się języka angielskiego, są także zajęcia indywidualne z korepetytorem. Z pewnością jest to skuteczna opcja – jeśli oczywiście trafisz na dobrego nauczyciela. Jednocześnie jednak nauka z korepetytorem jest bardzo kosztowna. Zapłacisz za nią zdecydowanie więcej niż za kurs grupowy czy kurs online. 

Ostatnia z dostępnych możliwości to nauka samodzielna. Jeśli jesteś mocno zmotywowany, możesz spróbować swoich sił. Niestety jednak w takiej formule nikt nie poprawi Twoich błędów, ani nie sprawdzi postępów. Dlatego też może okazać się, że metoda ta nie przyniesie efektów. Jeśli jednak to Twoja jedyna opcja i wiesz już, jak uczyć się angielskiego, warto sprawdzić się i samemu przekonać o rezultatach. 

Jak wygląda nauka dziecka języka angielskiego?

Przyswajanie języków przez dzieci zdecydowanie odbiega od tego, jak uczą się dorośli. Dlatego też, jeśli chcesz, aby Twoja pociecha poznała angielski, nie warto wymuszać na nim procesu nauki. Dzieci uczą się przez zabawę, naśladowanie dźwięków, powtarzanie słów, czy śpiewanie piosenek. Wszystko to jest dla nich łatwe i przyjemne, a proces zapamiętywanie odbywa się samoistnie. Warto więc wybrać formę zabawek edukacyjnych, obrazków, czy specjalne opracowanych zabaw. Oczywiście wszystko należy dostosować do wieku dziecka. 

Podsumowanie

Choć bardzo chcielibyśmy mieć złoty środek lub działającą pigułkę, nie istnieje żaden skrótowy sposób na to, jak skutecznie nauczyć się języka angielskiego. Warto jednak skorzystać z naszych wskazówek. Systematyczność, balans oraz różnorodność w połączeniu z profesjonalnie przygotowanymi materiałami, mogą przynieść świetne efekty. Wszystko zależy od Ciebie! Jeśli jesteś zmotywowany, aby zrobić coś w kierunku opanowania języka, idź w tym kierunku. Najlepszy czas to zawsze obecna chwila. Teraz z pewnością już wiesz, jak najlepiej nauczyć się angielskiego. Nie zwlekaj i zacznij już dziś!

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*