Nauka języków a czytanie książek, czyli dlaczego warto

Czytanie książek fabularnych w obcym języku to jedna z najstarszych i najbardziej oczywistych, a równocześnie najbardziej niedocenianych dziś metod nauki języka obcego. Dowiedz się, jak czytanie może pomóc Ci znacznie poprawić Twoje językowe zdolności – bez względu na to, na jakim poziomie jesteś obecnie.

Nauka języków a czytanie książek, czyli dlaczego warto

Obecnie, gdy znajomość co najmniej jednego języka obcego jest niezbędna, by być konkurencyjnym na rynku pracy, jesteśmy wręcz zasypywani coraz to nowszymi metodami na szybką i efektywną naukę języka. Nauka podczas snu, interaktywne okulary czy aplikacje mobilne to tylko niektóre ze sposobów, które kuszą obietnicą szybkich efektów.

Jednak podążając za pędem szybkiej nauki, często zapominamy o metodzie, która na początku może wydawać się nam przestarzała i wręcz niepasująca do naszych czasów, lecz pozwala osiągnąć świetne rezultaty. Mówimy tu o czytaniu książek w języku obcym. Poznaj powody, dlaczego nie warto z niej rezygnować.

Połącz kropki

Czytanie zagranicznej książki może brzmieć dla Ciebie jak strata czasu. To zbyt akademickie, zbyt nudne, a Ty chcesz się tylko nauczyć mówić w języku obcym. Ćwiczysz więc mówienie, naśladujesz native speakerów i poznajesz słówka. Znasz to, prawda? Musisz jednak zrozumieć, że jeśli chcesz mówić dobrze, będziesz musiał dużo czytać w swoim języku docelowym. Opanowanie języka wymaga połączenia wielu kropek.

Słuchanie to tylko jedna z kropek, odpowiedni zasób słownictwa to kolejna z kropek, podobnie jak naśladowanie native speakerów. Czytanie, oczywiście, jest także jednym z punktów. Jeśli naprawdę chcesz nauczyć się języka, musisz połączyć wszystkie kropki. Musisz czytać, rozmawiać z „tubylcami”, doświadczać języka we wszystkich jego aspektach.

Poznaj bogactwo języka

Podejście do nauki języka skoncentrowane tylko na mowie jest ograniczające. Skupiając się na jednym źródle nauki, nie będziesz w stanie połączyć wspominanych kropek i osiągnąć biegłości. Dobrym przykładem są różnice w słownictwie wykorzystywanym typowo w mowie i w piśmie. Podejście skoncentrowane tylko na nauce mówienia nigdy nie zapewni Ci takiego zasobu słów jak słowo pisane.

Książki zawierają bogatszy język, bo przeciętny mówca nie poświęca tyle czasu na dobór słów jak pisarz. Język mówiony eliminuje wiele niuansów językowych, na przykład wiele rzeczy jest w nim “złych” - mówimy: “to był zły dzień” czy “zła decyzja”. Tymczasem w formie pisemnej dzień może być fatalny, szary lub nieprzyjemny, a decyzja tragiczna w skutkach albo nieprzemyślana.

Czytanie ułatwia naukę słówek

Nauka słów będzie boleśnie powolna bez pomocy dobrej książki, która sprawia, że słowa ożywają. Większość z nas jest wzrokowcami. Oznacza to, że nasz mózg jest w stanie zapamiętać więcej, gdy widzi rzeczy. Wizualne wskazówki ułatwiają uczenie się, a czytanie wspomaga mózg, pokazując mu słowa i obrazy, które reprezentuje dane słowo.

Czytanie angażuje zmysł wzroku w proces uczenia się i sprawia, że lekcje są lepiej zapamiętywane. Więc, zamiast słuchać włoskiego słowa saltare (skok), lepiej jest zobaczyć, jak słowo jest napisane i użyte w prostym zdaniu. Najlepiej, jeśli przy słowie jest również ilustracja skaczącego człowieka. To zdecydowanie bardziej zapadnie w pamięć, niż proste słuchanie słowa wypowiedzianego lub zobaczenie go na białej tablicy wraz z setką innych słów.

Zdobywaj wiedzę i czerp z tego przyjemność

To proste – czytaj o tym, co Cię interesuje. Lubisz gotować? Czytaj przepisy kulinarne i książki kucharskie w swoim języku docelowym. A może interesujesz się motoryzacją i ciekawi Cię, jaki samochód wygrał najwięcej razy wyścig Le Mans? Z pewnością istnieje gotowa publikacja, która zaspokoi Twoją ciekawość. Czytanie o swoim hobby sprawi, że na pewno nie będzie nudno.

Prawdę mówiąc, czytanie w obcym języku to nie spacerek. Zasady pisowni, interpunkcji i gramatyki mogą Cię na początku przytłoczyć. Czytanie o tym, co w naturalny sposób Cię angażuje, pomoże złagodzić te trudności. Możesz też dobrać książkę do swojego poziomu zaawansowania – dobrym rozwiązaniem dla początkujących (także dorosłych) są książki dla dzieci w języku obcym.

Bez względu na to, jaką książkę wybierzesz, na pewno pomoże Ci ona wejść na nowy, językowy poziom!

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*