Nauka ze słuchu. Naucz się języka obcego podczas wakacji!

Nauka języka ze słuchu - brzmi przyjemnie, nieprawdaż? Wyobraź sobie, że leżysz wygodnie i słuchasz, a wiedza sama trafia do głowy. No, nie do końca. Niemniej jednak jest to interesująca i potencjalnie skuteczna metoda nauki, którą możesz znacznie poprawić Twoje rozumienie języka. Do tego można ją stosować na wiele różnych sposobów, w dowolnym miejscu i czasie. Jak? Sprawdź nasze porady.

Wakacje to dobry moment, by utrwalić sobie przyswojoną już wiedzę oraz wzbogacić się o nowe słownictwo czy zwroty.

Kontakt z językiem poprzez takie media, jak telewizja czy radio szybko przynosi efekty. Spróbuj przez dwa tygodnie przez godzinę oglądać obcojęzyczne kanały telewizyjne. Nagle okaże się, że nie tylko wiele rozumiesz, także z kontekstu, ale także – choć nie masz takiej świadomości, znasz i potrafisz zastosować wiele słów i wyrażeń zasłyszanych w radiu, w filmie czy w ulubionym programie (polecamy serwisy informacyjne – gwarantują, że prezenterzy mówią poprawnie). A może chciałbyś przyswoić nowe słownictwo podczas letniego joggingu, czy wakacyjnej wyprawy w nieznane? W tym przypadku idealnie sprawdzi się kurs na audiobookach.

Nauka języka w czasie wakacji - jak się do tego zabrać?

Na początek proponujemy miły wieczór z filmem (np. pod namiotem, przy blasku księżyca). Nie musisz zaczynać od propozycji ambitnych. Osłuchiwanie się z językiem warto rozpocząć od tego, co się zna – możesz na przykład obejrzeć ulubioną produkcję w wersji oryginalnej (filmy – z racji dominacji produkcji hollywoodzkich to propozycja raczej dla osób uczących się angielskiego, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać film wyprodukowany w języku, którego się uczysz). Ponieważ już go widziałeś, nie musisz aż tak bardzo skupiać się na zrozumieniu treści, a na osłuchiwaniu się z językiem. Potem łatwiej Ci pójdzie z nowym materiałem. Poliglota, Arkadiusz Sala poleca telenowele – „Wielu osobom może się to wydawać śmieszne, ale telenowele są bardzo dobrym narzędziem do ćwiczenia słuchania ze zrozumieniem – akcja w nich zazwyczaj płynie wolno, aktorzy mówią wyraźnie i w miarę wolno i – co chyba najważniejsze – operują prostym językiem. Zresztą nieważne, czego zdecydujemy się słuchać, ważne, abyśmy słuchali – ale słuchali aktywnie. I oczywiście codziennie”Nie zapominaj o radiu – tu do zrozumienia tekstu musisz włożyć trochę więcej wysiłku, ale tylko trochę. Generalna zasada wspierania się audycjami radiowymi polega na słuchaniu biernym, mimochodem. Na początku będziesz słyszeć tylko niezrozumiały bełkot, ale z dnia na dzień coraz łatwiej będzie Ci wyłapać znane słowa i wyrażenia, potem będziesz coraz więcej rozumieć, także z kontekstu, a w końcu – zapamiętywać nowe frazy. Radia możesz słuchać wszędzie – podczas podróży, gotując, czy ćwicząc w domu. Dobrą metodą jest też nauka słówek z wykorzystaniem piosenek. Ten zabieg stosują także nauczyciele w czasie lekcji. Piosenki są rewelacyjną pomocą naukową – wzbudzają emocje i najczęściej pozytywnie się kojarzą. Warto pracować jednocześnie i z dźwiękiem, i tekstem piosenki. Można na przykład spróbować uzupełniać tekst piosenki wybranymi słowami lub frazami. Osoby uczące się samodzielnie mogą poprosić kogoś znajomego o usunięcie niektórych wyrazów z tekstu. W Internecie można znaleźć piosenki przygotowane tak, że równolegle z dźwiękiem na obrazie pojawia się tekst – to też dobry sposób na sprawdzenie tego, w jakim stopniu opanowałeś rozumienie ze słuchu!

Audiobooki do nauki języka

Audiobooki to coraz powszechniejsza forma przyswajania nowego języka. W ofercie szkoły ESKK znajduje się szeroka gama kursów językowych stworzonych do nauki ze słuchu. Jest to świetne uzupełnienie nauki z materiałów drukowanych czy kursów online, ponieważ można z nich korzystać praktycznie wszędzie, odtwarzając kolejne lekcje chociażby z telefonu. Materiał do nauki z audiobooka przygotowany jest w bardzo przystępny sposób, lektor poprowadzi cię przez kolejne zagadnienia, ułatwiając naukę, a ponadto nagrania przygotowane przez native speakera gwarantują świetny akcent i wymowę. Oczywiście z kursu można korzystać samodzielnie, ale fajnym pomysłem jest zaproponowanie znajomym wspólnej nauki języka np. podczas wypadu samochodem za miasto.
Kursy na audiobookach to niewątpliwie najwygodniejsza forma przyswajania nowego słownictwa oraz osłuchania się z wymową. Jeśli planujesz urlop poza granicami naszego kraju, niewątpliwie przyda Ci się porcja nowych słówek oraz zwrotów – dzięki audiobookom będziesz je mieć na wyciągniecie… słuchawki :) Poza tym, podczas nauki nowego języka liczy się przede wszystkim systematyczność. Audiobooki pomogą Ci nie wypaść z rytmu, dzięki nim będziesz mieć stały kontakt z językiem obcym.

Latem postaw na rozwój!

Jeśli w trakcie roku nie miałeś wystarczająco dużo czasu ani możliwości na naukę nowego języka, okres wakacyjny to idealny moment na nadrobienie zaległości. Dzięki temu po powrocie z urlopu będzie Ci łatwiej kontynuować naukę nie schodząc z osiągniętego już poziomu. Wakacje to dobry moment, by utrwalić sobie przyswojoną już wiedzę oraz wzbogacić się o nowe słownictwo czy zwroty. Grunt to nie wypaść z rytmu i na stałe pozostać w kontakcie z językiem obcym. Możesz to robić na wiele przyjemnych sposobów wykorzystując przy tym letnią aurę. Pamiętaj! Niezależnie od tego, jaką formę wakacyjnej nauki wybierzesz, efekty na pewno się pojawią i pozytywnie Cię zaskoczą!

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*