10 porad od znanych poliglotów

Na pewno zdarzyło Ci się słyszeć o wielkich poliglotach, którzy zdołali opanować wiele różnych języków obcych. Jak tego dokonali? Czy w ich sposobach poznawania nowych języków jest coś, co każdy może wykorzystać, by lepiej uczyć się języków obcych? My także zadaliśmy sobie te pytania. I stworzyliśmy listę 10 porad dla uczących się języków na podstawie opinii znanych poliglotów. Rady poliglotów

Historia zna wielu poliglotów, czyli ludzi potrafiących posługiwać się wieloma językami obcymi. Część z nich posiadała ogromny talent (niektórych z nich posądzano nawet o nadprzyrodzone moce!). Są jednak wśród nich także zwykli miłośnicy języków, którzy osiągnęli sukces dzięki zaangażowaniu, pasji i efektywnemu procesowi uczenia. Spróbujmy poznać choć część ich sekretów.

1. „Ucz się gramatyki z języka, nie języka z gramatyki” – Kató Lomb

Węgierska tłumaczka Kató Lomb sama nauczyła się aż 16 języków obcych. Swoimi sposobami na naukę chętnie dzieliła się z innymi. Często powtarzała między innymi, że to przez obcowanie z językiem należy poznawać zasady gramatyki – nie odwrotnie. Czytaj więc i słuchaj języka i próbuj dostrzec sposób, w jaki budowane są zdania i odmieniane słowa na „żywych” przykładach. Nie ograniczaj się do suchych reguł gramatycznych.

2. Czytaj, dyskutuj i zakochaj się w języku - John R.R. Tolkien

Autor "Hobbita" i "Władcy Pierścieni" znał 30 języków, w tym języki wymarłe takie jak np. gocki czy staronordycki. Poświęcał dużo czasu na czytaniu oryginalnych tekstów i chętnie brał udział w debatach. Lingwistyczna pasja pisarza była imponująca - Tolkien nie tylko uczył się języków, ale i tworzył nowe na potrzeby swoich książek.

3. Otocz się językiem ze wszystkich stron – Steve Kaufmann

W wieku 17 lat Steve Kaufmann znał jedynie język angielski. Dziś posługuje się kilkunastoma językami. Jednym z jego sekretów było całkowite otoczenie się językiem obcym. Kaufmann konwersował z native speakerami, czytał książki fabularne i newsy w tym języku, korzystał z fiszek i wiele, wiele więcej. Nauczanie języka jest dla niego ciągłym procesem i przygodą, a nie czynnością, którą wykonuje o ustalonej godzinie.

4. Zmień priorytety – Benny Lewis

Często uczymy się języków z bardzo prozaicznych powodów – by znaleźć lepszą pracę, zrobić dobre wrażenie, bądź po prostu dlatego, że niemal wszyscy już się uczą. Benny Lewis, popularny bloger i poliglota, uważa, że to błąd. Skuteczna nauka możliwa jest tylko wtedy, gdy szczerze cieszy nas sam proces uczenia się języka. Konieczna jest więc zmiana priorytetów i wykształcenie w sobie pasji do języka obcego.

5. Nagradzaj siebie samego – Luca Lampariello

W tym pomóc może z kolei Włoch Luca Lampariello, który zna 10 języków obcych. W osiągnięciu tego sukcesu pomogła mu metoda polegająca na ciągłym nagradzaniu samego siebie za postępy w nauce. Możesz np. wyznaczyć sobie cele – np. nauczenie się 1000 słów, zdanie egzaminu, bądź przeczytanie książki, a jednocześnie wybranie nagród, którymi obdarujemy siebie tylko wtedy, gdy dany cel osiągniemy.

6. Dialogi, dialogi, dialogi – Olly Richards

Olly Richards zna co najmniej 8 języków obcych, w tym hiszpański, portugalski, czy standardowy kantoński. Uczy się tradycyjnie – m.in. korzystając z podręczników. Szczególną uwagę zwraca jednak na dialogi – zarówno w formie pisemnej, do odsłuchu, a także w formie ćwiczeń z partnerem. Dialogi pomagają w zbudowaniu pewności siebie potrzebnej do mówienia w danym języku oraz zawierają bardzo praktyczne słownictwo.

7. Korzystaj z materiałów… które rozumiesz – Aaron Myers

Ta porada może się wydawać dość oczywista. Zwraca ona jednak uwagę na wbrew pozorom bardzo częsty błąd zarówno uczniów, jak i nauczycieli – proponowanie zbyt trudnych materiałów do nauki. Wg blogera Aarona Myera, zbyt trudne teksty lub materiały do słuchania wcale nie pomagają uczniom w nauce języka, a kluczem do postępu jest pełne zrozumienie przez ucznia każdego fragmentu materiału.

8. „Zasady gramatyki to coś, co znający język rozumieją instynktownie” – Donovan Nagel

Donovan Nagel, poliglota z Australii, uważa, że język zrozumieć należy poprzez ciągłą praktykę – czytanie, słuchanie i pisanie, które wyrobi w nas odpowiednie nawyki i pozwoli naturalnie wchłonąć gramatykę. W ten sposób nawet nie zauważymy momentu, w którym odpowiednie rozwiązania zaczną nam przychodzić do głowy same.

9. Do każdej nowej informacji potrzebny jest kontekst – John Fotheringham

Amerykanin John Fotheringham poznał już wiele języków. Każdy kolejny utwierdzał go w przekonaniu, że przyswojenie każdego, kolejnego kawałka informacji o języku wymaga poznania kontekstu. Nie należy uczyć się np. słów i fraz bez poznawania ich praktycznego zastosowania w zdaniach. To samo tyczy się reguł gramatyki.

10. Ucz się… regularnie – Simon Ager

To kolejna prosta, lecz bardzo niedoceniana porada, o której często przypomina znany bloger i poliglota Simon Ager. Według niego, nawet kilka minut dziennie, spędzone na nauce języka, może mieć niezwykle pozytywny wpływ na nasze umiejętności. Jeśli nie mamy zbyt wiele czasu, warto podzielić naszą naukę na takie krótkie, codzienne sesje. Spędzenie na nauce zbyt wielu godzin naraz może szybko ostudzić na entuzjazm. Krótkie sesje sprawią, że ciągle będziemy głodni wiedzy.

Komentarze

janka:
09/11/2021, 09:08:44

"Można mówić wszystkimi językami świata i nie wypowiedzieć słowa po ludzku." - Wojciech Pyszczek

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*