Nie ma się co oszukiwać – nauka nowego języka zajmuje znacznie więcej niż kilka dni. Są jednak metody, które pomogą Ci ją znacznie przyspieszyć. Poznaj siedem sposobów, które umożliwiają zrobienie szybszych postępów.
W ostatnim artykule pisaliśmy o tym, w jaki sposób uczyć się optymalnie, tzn. jak najlepiej dopasować metody do Twoich indywidualnych predyspozycji. Co ciekawe, możesz jeszcze bardziej zwiększyć swoją efektywność dzięki poniższym wskazówkom.
1. Ciągle słuchaj nowego języka… nawet jeśli jeszcze go nie rozumiesz
Dopiero rozpoczynasz naukę? Jeśli tak, spróbuj znaleźć materiały do słuchania w wybranym języku i pozwól swojemu umysłowi (i uszom) „wchłaniać” ich brzmienie i melodię. Na tym etapie nie jest istotne to, że nie jesteś w stanie zrozumieć słuchanego materiału. Osłuchanie się i przyzwyczajenie do języka będzie miało niezwykle pozytywny wpływ na Twoją zdolność rozumienia go po tym, jak poznasz już jego reguły gramatyczne. Doskonałym miejscem do znalezienia takich materiałów jest Radio Locator – wyszukiwarka stacji radiowych. Wykorzystaj ją, by znaleźć audycje radiowe w języku, którego się uczysz.
2. Wykorzystaj siłę wizualizacji
Ciężko przychodzi Ci nauka słówek? Wielu uczniów ma z tym problem. Z pomocą przychodzą im wizualizacje. Gdy jesteś w stanie skojarzyć słowo z obrazem, zapamiętanie jego znaczenia staje się znacznie łatwiejsze. Z pomocą Internetu bez problemu znajdziesz grafiki dla nowych słów, wyrażeń czy idiomów.
3. Obudź w sobie… pisarza
Istotne jest, by przyswajać język w każdej możliwej postaci – także pisemnej. Ciężko jednak tworzyć złożone teksty na początku swojej przygody z językiem. Rozwiązanie tego problemu jest banalne – pisz… proste teksty! Doskonale nadają się do tego bajki dla dzieci. Spróbuj napisać krótką historyjkę w języku obcym. Przy okazji, na pewno wpadniesz na wiele pomysłów na wizualizację poznawanych przez Ciebie właśnie słówek. Tutaj znajdziesz inne pomysły na opowiadanie w języku obcym.
4. Zagraj w… języki obce
Grywalizacja to sposób na to, by języki towarzyszyły Ci także wtedy, gdy nie masz ochoty na ślęczenie z nosem w książce. Za pomocą ciekawych gier, możesz uczyć się wyrażeń, a nawet znacznie bardziej skomplikowanych zagadnień. Ciekawe, proste gry do nauki angielskiego znajdziesz tutaj.
5. Myśl w języku obcym
Robienie szybkich postępów w nauce języka wymaga poświęcania mu dużo czasu. Wcale nie oznacza to jednak konieczności zamknięcia się w pokoju i codziennej, wielogodzinnej nauki. Każda interakcja z językiem to kolejny krok do osiągnięcia wymarzonego poziomu. Gdziekolwiek jesteś, możesz pracować nad płynnością, formułując zdania w myślach. Możesz nawet spróbować, choć na chwilę, kompletnie „przestawić się” z języka ojczystego na język obcy. Szybko przekonasz się, jak skuteczna jest to metoda, gdy zaczniesz mówić na głos.
6. Nie bój się błędów
Na wczesnym etapie nauki najważniejszym celem jest osiągnięcie swobody w komunikowaniu swoich myśli – tak długo jak to, co mówisz, jest zrozumiałe, nie masz się czego obawiać. Gdy skoncentrujesz się właśnie na tym, a nie na konstruowaniu idealnych zdań, osiągnięcie płynności w mówieniu stanie się tylko kwestią czasu. Wzrośnie także Twoja pewność siebie.
7. Ucz się wtedy, kiedy naprawdę tego chcesz
Nie zmuszaj się też do nauki, gdy nie masz na nią ochoty. Bez względu na to, jak bardzo chcesz ją przyspieszyć, poznawanie języka obcego to proces stopniowy. Nie pozwól, by Twój entuzjazm kompletnie Cię opuścił. Wybieraj kursy, które pozwalają Ci elastycznie zarządzać czasem nauki – takie jak przygotowane przez nas kursy językowe. Dzięki nim, w swoim własnym tempie i na swoich własnych warunkach zapoznasz się z praktycznymi lekcjami, które pozwolą Ci na zrealizowanie wszystkich celów, z jakimi wiążesz naukę języków obcych.
Dodaj komentarz