Dlaczego tak ciężko przychodzi mi nauka języków?

Są tacy, którzy już po kilku miesiącach od rozpoczęcia nauki potrafią płynnie mówić w języku obcym. Inni nawet po wielu godzinach spędzonych z nosem w książkach nie czują się pewni swoich umiejętności. Jeśli tu jesteś to pewnie należysz do drugiej grupy. Z czego to wynika? Czy jest to kwestia talentu? A może po prostu odpowiedniego podejścia i doboru skutecznych metod?

Młoda kobieta oklejona karteczkami zastanawia się, czemu trudno jest jej się uczyć języka.
Najlepszą metodę nauki powinno się dobierać indywidualnie.

Na początek pragniemy szybko rozwiać Twoje wątpliwości i Cię uspokoić – najprawdopodobniej postęp w nauce języka obcego nie ma nic wspólnego z talentem. Owszem – niektórzy ludzie są w tym kierunku bardziej uzdolnieni, ale tylko garstka osób faktycznie nie jest w stanie opanować nowego języka. Większość osób, które mają problem z uzyskaniem satysfakcjonujących rezultatów, po prostu nigdy nie miała okazji uczyć się w sposób dla siebie optymalny. Skorzystaj z poniższych porad i zacznij uczyć się efektywnie jeszcze dziś.

Dobierz odpowiednie ćwiczenia

Każdy wie, że istnieje wiele sposobów przyswajania informacji. Za to znacznie mniej osób jest świadoma, że najlepszą metodę powinno się dobierać indywidualnie. Mimo tego, szkolne podręczniki oferują ten sam zestaw ćwiczeń dla wszystkich uczniów. Nie powinno więc dziwić, że jedni radzą sobie lepiej, inni gorzej. Najbardziej znany model – znany jako VAC (visuality, auditory, kinesthetic) dzieli uczniów na wzrokowców, słuchowców i kinestetyków. 

Ci pierwsi chętnie czytają, notują i zaznaczają w teście istotne informacje, by łatwiej je zapamiętać. Ci drudzy najszybciej utrwalają sobie to, co usłyszą. Lubią dyskutować i powtarzać na głos. Z kolei kinestetycy preferują aktywność fizyczną, a podczas nauki uwielbiają podejście wysoce praktyczne – eksperymenty, dotykanie modeli, odgrywanie scen itp. Do której grupy należysz? W Internecie znajdziesz mnóstwo testów, które pomogą Ci odnaleźć odpowiedź na to pytanie. Gdy już ją poznasz, poszukuj ćwiczeń, które sprawdzą się najlepiej w Twoim przypadku. Trochę porad znajdziesz także u nas na blogu: wzrokowiec, słuchowiec, kinestetyk - jak się uczyć?

Nie dąż do perfekcji… przynajmniej na początku

Dążenie do perfekcji już od pierwszego dnia nauki języka to jeden z głównych grzechów tych, którzy nie robią spodziewanych postępów. Próbując ułożyć idealne zdania i koncentrując się na perfekcyjnej wymowie, często nie są w stanie powiedzieć nic. Rozmowa z inną osobą jest dla nich trudnym, stresującym doświadczeniem. 

Strach przed opiniami ludzi wiąże im język i nie pozwala na zdobycie biegłości w tym, co w nauce języka jest najważniejsze – komunikacji z innymi ludźmi. W pokonaniu pierwszych lodów i zdobyciu pewnej wprawy może pomóc mówienie w myślach do siebie samego. Ostatecznie jednak konieczne będzie otworzenie się przed innymi. Tu pomoże Internet z bogatą ofertą czatów i stron, gdzie można znaleźć partnerów do nauki języka.

Ustal cel nauki

Czy wiesz, dlaczego się uczysz? Gdy posiadasz konkretny cel, jak np. wyjazd za granicę do pracy lub chęć płynnej rozmowy z przyjacielem z zagranicy, nauka idzie znacznie łatwiej. Celem może być jednak także możliwość oglądania filmów bez napisów, bądź zdanie certyfikatu przed końcem roku. Znajdź swój własny cel! Tutaj przeczytasz, jak ustalić dobry cel, bo jego poprawne sformułowanie jest kluczowe dla efektów.

Ucz się regularnie

Ustalenie celu nauki daje sporo motywacji. Jednak przesyt motywacyjnych bodźców nie jest korzystny. Ucząc się bardzo intensywnie, możesz bardzo szybko stracić zapał. Lepsza jest regularność. Jeśli jednak chcesz bez przerwy robić postępy, spróbuj robić przyjemne rzeczy, które jednocześnie zapewniają jak największy kontakt z językiem.

Ciesz się nauką języka

Myślisz, że nauka języka nie może być przyjemna? Oznacza to jedynie, że musisz popracować nad swoją wyobraźnią! Filmy i piosenki w obcym języku, czytanie newsów w portalach obcojęzycznych, poznawanie nowych osób, gdy wideo, podróżowanie i poznawanie innych kultur, czytanie ulubionych książek w oryginale – to tylko niektóre przykłady aktywności, które mogą sprawić Ci przyjemność, a jednocześnie pozwolić na nieprzerwany kontakt z językiem.

Czy jesteś w stanie dodać do tej listy jeszcze więcej pozycji? Daj znać w komentarzach. Tworzenie optymalnych warunków do nauki języka jest niezwykle istotne. Gdy tego nie robisz, marnujesz swój cenny czas i wysiłek. Nie powracaj do metod, które nie przynoszą spodziewanych rezultatów. 

Ciągle poszukuj nowych i samodzielnie decyduj, co jest dla Ciebie najkorzystniejsze. Właśnie taki sposób nauki umożliwiają kursy języków obcych w ESKK. Ucząc się z nami, uczysz się kiedy chcesz, dobierasz najbardziej efektywne dla siebie metody, a gdy potrzebujesz pomocy, możesz zwrócić się do nauczyciela. Nic na siłę. W końcu nauka języków ma działać i cieszyć, nie tylko trwać.

Komentarze

Renata:
07/02/2019, 22:07:39 (link)

Witam.
Czy można płacić za kurs kartą bankową?
Mieszkam za granicą więc byłoby to ułatwieniem dla mnie.
R. Bela

Aneta (www):
12/02/2019, 10:17:08 (link)

Prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Klienta - mailowo: info@eskk.pl lub telefonicznie: +48 61 879 32 67.

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*