Jak wyznaczać cele i je z powodzeniem realizować?

Działać skutecznie to znaczy umiejętności wyznaczać sobie cele i, co najważniejsze, doprowadzać do ich realizacji. Prościej powiedzieć niż zrobić? Rzecz jasna. Jednak z wykorzystaniem naszych porad, skuteczna realizacja celów stanie się znacznie łatwiejsza.

Jak działać skutecznie.
Osiąganie celów.

Wytyczanie celów i ich osiąganie - jak to zrobić?

Odpowiedź na pytanie postawione w tytule wydaje się prosta: działać tak, aby osiągnąć zamierzony skutek, zrealizować postawiony sobie cel. Każdy z nas jednak wie, że często droga do upragnionego celu bywa naznaczona nieprzewidywalnymi trudnościami. Zdarza się i tak, że weryfikujemy ostateczny kształt tego, do czego dążymy – zgadzamy się na kompromisy i rezultaty połowiczne w stosunku do założeń. W kolejnych artykułach dotyczących skutecznego działania będziemy pisać, o czym powinniśmy pamiętać, aby osiągnąć założone cele. Dziś część pierwsza: wytyczanie celu.

Nie ma mowy o skutecznym działaniu, kiedy ktoś zadowala się przypadkowo osiągniętymi efektami, gdy marzy na przykład, aby zdobyć pracę w zawodzie księgowego, a przez długie lata pracuje na stanowisku fakturzysty. Często wytłumaczeniem dla samego siebie jest brak czasu albo środków finansowych, aby zdobyć kwalifikacje uprawniające do wykonywania upragnionego zajęcia. Jednak ostatecznie o skuteczności świadczy zrealizowanie siebie w wybranym zawodzie. Istotne jest to, by umieć z czegoś zrezygnować po to, by osiągnąć ważniejsze cele. Droga do celu wymaga dyscypliny, systematyczności, poważnego traktowania zaplanowanych czynności oraz odpowiedzialnego stosunku do podejmowanych zadań i obowiązków.

Najważniejsza zasada - bądź konsekwentny

O sprawnym i skutecznym działaniu decyduje żelazna konsekwencja w realizowaniu poszczególnych założeń i kierowanie się zasadą ekonomii. Tadeusz Kotarbiński, polski filozof i twórca prakseologii – nauki o sprawnym działaniu, twierdził, że każdym skutecznym działaniem powinna rządzić zasada oszczędnego wydatkowania wysiłku ludzkiego i energii, tzn. minimalizowanie ich w takim stopniu, w jakim jest to możliwe. Podobny zresztą pogląd, opisujący powszechne dążenie do uzyskania maksimum efektów przy minimum zastosowanych środków, był popularyzowany już przez starożytnych i średniowiecznych myślicieli, m.in. przez Arystotelesa: „Gdziekolwiek to możliwe, lepiej, by występował jeden element niż liczne”.

Stosując się do tych zasad, powinniśmy zatem strong>w taki sposób wytyczać swoje cele, aby ich osiągnięcie było możliwe przy odpowiednim nakładzie środków i energii. Nakłady środków i energii powinny zaś być tak określone, by same w sobie nie przesłaniały celu: na przykład w przypadku zdobywania wiedzy chodzi o to, by nie uczyć się zbyt wielu rzeczy w zbyt krótkim czasie. Mózg ma bowiem ograniczoną pojemność, a i organizm źle znosi tego rodzaju intensywny wysiłek. O wiele skuteczniejsze jest porcjowanie nauki i czasu na nią poświęcanego.

Napisano na podstawie kursów ESKK: Psychologia, Program szkoleniowy „Psychotronik” oraz Błyskawiczne przyswajanie wiedzy.

To jest pierwsza część artykułu "Jak wyznaczać cele i je z powodzeniem realizować?".

  1. Jak wyznaczać cele i je z powodzeniem realizować?
  2. Jak nauczyć się radzić ze stresem i niepowodzeniami?
  3. Jak wizualizować swój sukces?
  4. Wizualizuj swoje marzenia - ćwiczenie

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*