Jak nauczyć się radzić ze stresem i niepowodzeniami

Stres jest nieodłącznym składnikiem egzystencji człowieka. Nie da się go uniknąć. Stres podnosi poziom aktywacji organizmu i zapewnia wzbudzenie niezbędnej energii w sytuacji, która wymaga przystosowania. W tym sensie jest zjawiskiem pozytywnym – mobilizuje do stawiania czoła wyzwaniom, pod warunkiem, że nie trwa za długo. Co jednak najważniejsze - radzenia sobie ze stresem i niepowodzeniami można się nauczyć. Podpowiadamy jak.

Naucz się ignorować czynniki stresowe.
Naucz się ignorować czynniki stresowe.

Radzenie sobie ze stresem - kwestia nawyków czy charakteru?

Oczywiście różnimy się poziomem indywidualnego zapotrzebowania na stymulację: to, co dla jednego będzie mobilizujące i sprężające do działania, dla innego stanie się nadmiernym obciążeniem, przyczyną zagubienia poczucia sensu i harmonii świata, a czasami wręcz uniemożliwi jakąkolwiek aktywność.

Umiejętność radzenia sobie ze stresem to warunek skutecznego działania. Dlatego istotne jest wypracowanie w sobie tak zwanej tolerancji na stres, czyli zdolności do zorganizowanego działania, samokontroli, mimo istniejącego silnego podniecenia. Jedną z technik samokontroli emocjonalnej jest mocna koncentracja na zadaniu przy ignorowaniu czynników stresowych albo wytwarzanie atmosfery zabawy, odwracanie uwagi od stresującej czynności. Ważne jest także to, aby w momencie doświadczania stresu uzyskać wsparcie osoby bliskiej, mieć świadomość, że nie jesteśmy sami ze swoimi problemami.

Sposoby na walkę ze stresem

Naukę radzenia sobie ze stresem można zacząć od samoobserwacji, jakie czynniki wywołują w nas niepokój i stres. Pomocne bywają w tym reakcje ciała - gdy się stresujemy, często nieświadomie napinamy pewne grupy mięśni, głównie pleców i karku, możemy więc co jakiś czas skontrolować ich stan. Można także prowadzić dzienniczek nastrojów. Warto również po stresującej sytuacji zadać sobie pytanie - co najbardziej wyprowadziło nas z równowagi?

Znając czynniki, które generują u nas stres, możemy lepiej przygotować się na jego nadejście lub opracować sposoby odreagowywania. Stwórzmy zawczasu listę czynności i rzeczy, które sprawiają nam przyjemność. W chwilach dużego wzburzenia może być nam trudno wymyślić ad hoc rozluźniające zajęcie, dlatego warto mieć pod ręką taki spis.

Jednym z elementów wpływających na poziom odczuwanego stresu jest trudność zadania, z którym przyszło się nam zmierzyć. Sposobem na rozładowanie napięcia może być podzielenie zadania na mniejsze elementy, takie, które nie przerażają nas stopniem trudności. Dzięki takiemu zabiegowi uzyskujemy jeszcze jeden – oprócz obniżenia poziomu stresu – pozytywny efekt. Zwiększamy własną wiarę w osiągnięcie celu. A to niezwykle ważne, tym bardziej, że tę wiarę często na drodze do celu „gubimy”.

Wiara w siebie przydaje się nie tylko w walce ze stresem, ale także przy nauce języków obcych: Pewność siebie a nauka języka obcego

Nadmierny stres zniwelować można ruchem fizycznym. Pamiętajmy, że pierwotnie stres pojawiał się głównie w sytuacjach nagłego zagrożenia ij skłaniał naszych przodków do szybkiego biegu. Jeśli więc regularnie doświadczamy tego uczucia - powinniśmy zadbać o odpowiednią dawkę aktywności.

Przy nauce radzenia sobie ze stresem bardzo istotne jest także nabycie umiejętności odpowiedniego odpoczynku. Wiele z codziennych czynności, które uważamy za relaksujące, jak oglądanie telewizji, granie w gry czy korzystanie z portali społecznościowych, tak naprawdę stanowi kolejną aktywność dla mózgu. O sztuce odpoczynku przeczytać możesz tutaj: jak efektywnie odpoczywać?

Pozostałe artykuły z serii:

1.Jak wyznaczać cele i je z powodzeniem realizować?
2.Jak nauczyć się radzić ze stresem i niepowodzeniami?
3.Jak wizualizować swój sukces?
4.Wizualizuj swoje marzenia - ćwiczenie

Komentarze

Ryszard:
18/06/2012, 01:47:45

Tak mogło tak zdarzyć że dostanę stresowany wszystko możliwe ale mam nadzieję że uda mi się pokonać.

Karolina:
27/06/2012, 16:44:48

Potwierdzam. Rzeczywiście, w sytuacjach stresowych "wiarę często na drodze do celu gubimy", ale najważniejsze to pracować nad sobą i nie przestawać wierzyć we własne możliwości. Wiara jest szczególnie pomocna no i oczywiście ludzie, którzy wspierają nas duchowo :) Ps. Czytam wszystkie wpisy z opóźnieniem (uczę się). Pozdrowienia dla wszystkich oczekujących na egzaminy i egzaminujących:)

Anka:
03/06/2020, 20:47:17

Na odstresowanie się i dobre samopoczucie to relaksujący masaż i lampka wina :)

Magdalena:
09/04/2021, 07:58:22

Szanowni Państwo!
Po zapoznaniu się ze wszystkimi informacjami na temat m.in. osiągania sukcesów, wszelkimi metodami relaksu i wynagradzania się oraz szeroko pojętej walki ze stresem podczas zarówno codziennych czynności życiowych jak i nauki mogę jasno stwierdzić, że stres to choroba cywilizacyjna , której nie jesteśmy w stanie uniknąć. Należy w miarę możliwości starać się z nią nauczyć żyć i przezwyciężać trudne stresujące sytuacje. Należy również pamiętać o tym aby stres nie zakłócał naszej motoryki pracy i aby nasza praca nie ograniczała się tylko do stresu , ale żeby stawała się dla nas przyjemnością. Do każdego typu przedsięwzięcia nie powinniśmy się zmuszać i być zmuszani tylko powinniśmy to potraktować jako przyjemność wywiązywania się z danego obowiązku. Ważne jest też aby za bardzo nie obciążać naszego umysłu, tak abyśmy byli w pracy wypoczęci i pełni zapału do pracy.
Serdecznie pozdrawiam wszystkich pracowników oraz studentów ESKK.
Z wyrazami szacunku
Magdalena Sawuła

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*