Czy zdajesz sobie sprawę, że odpoczynek ma ogromne znaczenie dla Twojej efektywności w pracy? W starożytności prawo do odpoczynku przysługiwało tylko przedstawicielom klas uprzywilejowanych (niewolnicy, którzy nie byli traktowani jako istoty społeczne, nie mieli czasu wolnego). Dziś na szczęście prawo to mają wszyscy. Nie tylko prawo. Obowiązek.
Odpoczynek a efektywność w pracy - zależność
Choć prawo pracy nakłada na nas obowiązek co najmniej dwutygodniowego urlopu rocznie, nie zastanawiamy się, dlaczego tak jest. Przyjmujemy ten nakaz jako przejaw sprawiedliwości. Tymczasem powody, dla których musimy wypoczywać, są mniej społeczne, a bardziej... ekonomiczne. Uczeń czy pracownik wypoczęty osiąga bowiem lepsze efekty. I dlatego powinniśmy odpoczywać jak najlepiej, by sprawdzać się w swoich życiowych rolach.
Jak odpoczywać… efektywnie?
Tak jak organizujemy sobie czas pracy, tak samo powinniśmy nauczyć się planowania czasu wolnego, by wykorzystać go z jak największym pożytkiem. Najlepiej zacząć metodą małych kroków. Zastanówmy się, w jaki sposób najlepiej wypoczywamy, jaki rodzaj odpoczynku – aktywny czy bierny – jest przeciwwagą dla naszych codziennych zajęć i stopniowo zacznijmy tę formę aktywności włączać do harmonogramu kolejnych dni, tygodni i miesięcy. Specjaliści dowodzą, iż najlepsze efekty wypoczynku przynoszą czynności odmienne od tych, które wykonujemy zawodowo. Jeśli nasza praca wiąże się z ruchem, częstymi zmianami otoczenia, szybkim tempem pracy, dużym stresem, to najlepiej się zrelaksujemy na przykład poświęcając się spokojnemu hobby, jak choćby rysowaniu. Jeśli przez cały dzień pracujemy przed komputerem, nasz organizm najskuteczniej odpocznie w ruchu.
Najlepsze formy wypoczynku dla pracowników
To, który rodzaj odpoczynku będzie dla nas najodpowiedniejszy, zależy nie tylko od rodzaju wykonywanej pracy, ale też od typu osobowości. Osoby zamknięte w sobie, nieśmiałe niechętnie będą uprawiały aerobik, a ktoś, kto nie może nawet chwili usiedzieć w jednym miejscu, wcale nie odpocznie podczas lekcji rysunku. Chodzi o to, by odpoczynek przynosił nie tylko ukojenie fizyczne i psychiczne, ale sprawiał przyjemność.
Dodaj komentarz