Sposobem odnowienia w sobie wiary w osiągnięcie sukcesu jest wizualizacja. Polega ona na przywołaniu emocji towarzyszących sukcesowi poprzez wyobrażenie go sobie. Wzrasta w nas wtedy aktywacja, wzmaga się pozytywne napięcie emocjonalne lub pojawia się relaksacja i spokój.
Czym jest wizualizacja?
Wizualizacja to technika relaksacyjna opierająca się na pracy z oddechem i napięciem mięśniowym. Bazuje na procesie wielozmysłowych (polisensorycznych) wyobrażeń – przywołania doznań barw, kształtów, światła, cieni (wrażeń i wyobrażeń wzrokowych), dźwięków różnej wysokości, głośności, tempa (doznań słuchowych), wrażeń dotyku, ruchu, ciepła (wrażeń i wyobrażeń kinestycznych).
Wizualizacja może być traktowana jako:
- element samopoznania: wyobrażając sobie siebie w idealnych okolicznościach lepiej poznajemy swoje potrzeby,
- metodę relaksacyjną: dzięki pogrążeniu się w pozytywnych myślach możemy się odprężać,
- technikę motywacyjną: wizja siebie, odnoszącego sukces, rozbudza apetyt na więcej w realnym życiu.
Czujesz się przekonany, że warto spróbować wizualizacji, ale masz skłonności do prokrastynacji? Przeczytaj nasz poradnik: chwyć wiatr motywacji w żagle.
Jak wizualizować i jakie daje to korzyści?
Ćwiczenia takie mają w sobie walor wynagradzania, a więc uspokajają, wywołują przyjemne emocje. Nie jest jednak tak, że otrzymana w ten sposób swoista „nagroda” spełnia swoją funkcję, zniechęcając nas do rzeczywistych wysiłków. Po prostu umiejąc sobie coś pięknego i korzystnego dla nas żywo wyobrazić, mobilizujemy znacznie więcej energii do osiągania tego w życiu.
Warto pamiętać, że o udanej wizualizacji decyduje zachowanie pewnych zasad, jak: komfort w otoczeniu (żadnych telefonów!), ogólny relaks, wygodna pozycja, odprężenie z pogłębieniem oddechu i wyciszeniem. Potem należy już tylko zamknąć oczy, przywołać w pamięci możliwie jak najwięcej sytuacji, w których odniosło się sukces i była to w pełni osobista zasługa.
Wszystko zaczyna się od pragnienia. Następnie trzeba zaplanować postępowanie nastawione na osiągnięcie celów i realizować je, wkładając w to także zaplanowaną dozę wysiłku. Pamiętajmy też koniecznie o sile wyobraźni. Z takim zapleczem każde nasze działanie okaże się skuteczne.
Konkretne ćwiczenie z wizualizacją zaprezentujemy w kolejnym odcinku naszego cyklu: wizualizacja - ćwiczenie.
Napisano na podstawie: kurs ESKK Psychologia; Program szkoleniowy psychotronik; kurs ESKK Błyskawiczne przyswajanie wiedzy.
To jest kolejna część artykułu "Jak wyznaczać cele i je z powodzeniem realizować?".
1.Jak wyznaczać cele i je z powodzeniem realizować?
2.Jak nauczyć się radzić ze stresem i niepowodzeniami?
3.Jak wizualizować swój sukces?
4.Wizualizuj swoje marzenia - ćwiczenie
Komentarze
Witam chętnie mogę się uczyć języka angielskiego i mam nadzieję że będzie łatwiej uczyć.
Dodaj komentarz