Jak realizować swoje postanowienia?

Jak zrealizować swoje postanowienia? Pewnie nie raz myślisz: w tym roku nauczę się nowego języka, od poniedziałku przechodzę na dietę, za pół roku zmienię pracę na lepszą, wreszcie skończę remont w łazience…

Zaprogramuj się na osiągnięcie celu.
Zaprogramuj się na osiągnięcie celu.

Jak często jesteś autorem podobnych postanowień, które krótko potem pryskają niczym bańka mydlana? Tak, wszyscy miewamy słomiany zapał. Spokojnie jednak! Na wszystko jest metoda! Poznaj sprawdzone sposoby, dzięki którym zrealizujesz swoje cele. To naprawdę działa!

1. Realizacja postanowień - zacznij od określenia celu

Podstawą osiągnięcia celu, jest właściwe jego wyznaczenie. Jak możemy dotrzeć dokądkolwiek, skoro nie wiemy dokąd? Zanim podejmiesz działanie, zastanów się dokładnie: czego chcesz oraz jak będzie wyglądał rezultat Twoich starań. Określając precyzyjnie cel, niejako „programujesz” swój umysł na jego realizację. Bądź kreatywny i ambitny. Wyznaczaj cele odważnie, a jeśli wydają Ci się zbyt duże, podziel je na mniejsze i realizuj etapami. Bardzo pomocne jest rozpisanie wszystkiego na kartce.

2. Upewnij się, że cel jest TWÓJ

Jak często zdarza się, że kończymy studia, których nawet nie lubimy, ba! Jesteśmy najlepsi na roku! Pracujemy w zawodzie, którego nie znosimy, harujemy po godzinach, by awansować, a gdy w końcu osiągniemy wymarzoną pozycję, wcale nas to nie cieszy. Gdzie tkwi przyczyna? Realizujemy cele należące do wszystkich, prócz nas samych – rodziców, społeczeństwa, kolegów, którym chcemy zaimponować. W konsekwencji czujemy się nieszczęśliwi. Dlatego bardzo ważne jest, by zadać sobie pytania: czego tak naprawdę chcę? co da mi zadowolenie? czy cel, który sobie stawiam jest naprawdę mój? Odpowiedzi na nie pozwolą Ci zdefiniować, co tak naprawdę chcesz robić i zyskać zdrową motywację.

3. Dobry plan to podstawa, aby zrealizować cel

Bardzo ważnym elementem sukcesu i skutecznej motywacji jest dokładnie nakreślony plan. Drogę do każdego celu można podzielić na mniejsze etapy. Weź dużą kartkę papieru, najlepiej w formacie A3, narysuj na niej oś i zaznacz poszczególne stadia wraz z przybliżonym czasem ich realizacji. W ten sposób łatwiej będzie Ci wystartować, a potem oceniać postępy. Oczywiście każdy plan możesz modyfikować w miarę potrzeby, ważne jest, by na początku mieć jasny zarys tego, co i kiedy trzeba zrobić, by osiągnąć swój cel. To ułatwi przekucie zamiarów na czyny i zmotywuje do działania.

4. Co zyskasz?

Zapewne znasz metodę plusów i minusów. Tym razem na kartce spisz wyłącznie korzyści, jakie wypłyną z realizacji danego celu. Co dobrego się stanie, gdy osiągniesz to, co zamierzasz? Wypisz wszystkie te korzyści, a na końcu przeczytaj je na głos. Zachowaj kartkę i wracaj do niej systematycznie. To pozwoli podtrzymać pozytywną motywację. Nic nie napędza bardziej, niż wizja czekającej na nas przyjemności.

5. Wyobrażaj sobie osiągnięty cel

Doceń potęgę wyobraźni. Każdego dnia spożytkuj 5 minut na wizualizowanie tego, jak będzie wyglądało Twoje życie, gdy zrealizujesz określony cel. Co się będzie działo, jak się będziesz czuł? Przykładowo, jeśli Twoim celem jest nauczenie się języka obcego, spróbuj wyobrazić sobie, jak swobodnie rozmawiasz w tym języku, jak bez trudu porozumiewasz się z mieszkańcami podczas zagranicznej podróży. Zadbaj o to, by w wizualizowanej scenie znalazło się jak najwięcej szczegółów. Nasz mózg działa jak projektor i rejestrator obrazów. To, co w nim zaprojektujesz zaczniesz podświadomie wprowadzać w życie. Dokładny obraz osiągniętego celu, regularnie wyświetlany oczami naszej wyobraźni, jest jedną z najskuteczniejszych technik motywacyjnych.

6. Zasada jednego piwka

Zasada małego piwka polega na wykonywaniu danej czynności przez okres nie dłuższy, niż czas, jaki zajmuje wypicie rzeczonego piwka. Aby uniknąć, zgubnego w skutkach, odmierzania czasu przelanym alkoholem, załóżmy, że w przybliżeniu jest to 5 minut. Każdą rzecz, której wykonanie zajmie Ci mniej, niż 5 minut, wykonaj od razu. Dzięki temu, unikniesz odsuwania w czasie czegoś, co szybko możesz mieć za sobą. Zasada ta dotyczy również rzeczy, które musisz zrealizować, ale niespecjalnie masz na to ochotę. Wówczas załóż sobie, że daną sprawą zajmować się będziesz wyłącznie przez 5 minut To pozwoli Ci uporać się z czynnościami, których nie lubisz i przybliży do realizacji celu.

7. Pozytywne nastawienie

Wiara czyni cuda – to stare porzekadło ma w sobie sporo racji. Jeśli będziesz sobie powtarzać, że coś się nie uda, to istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że tak się właśnie stanie. Słyszałeś o samospełniających się przepowiedniach? Cokolwiek sobie wmówisz, w cokolwiek uwierzysz, podświadomie potraktujesz to jak plan do realizacji. W taki sposób funkcjonuje ludzki umysł. Komu ma wierzyć, jak nie Tobie? ;) D

8. Nagroda za zrealizowane postanowienie motywuje bardziej

Koniecznie siebie nagradzaj! Za każdy wysiłek, za najdrobniejszy sukces. Wybierz coś, co sprawi Ci radość, ale nie zaszkodzi (objadanie się pączkami po każdym odrobionym zadaniu domowym raczej Ci nie służy;)). W ten sposób skojarzysz cel z przyjemnością, do której instynktownie dąży każdy z nas.

Znasz już 8 sposobów na to, by się motywować i osiągać wytyczone cele. Czy są skuteczne? Nie przekonasz się, dopóki nie wdrożysz ich w życie. Twoje marzenia czekają na realizację. Zatem do dzieła!

Komentarze

agnieszka:
30/08/2013, 23:22:11

w telegraficznym skrócie, ale dobre i pomocne

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*