Daty po angielsku: jak się nimi poprawnie posługiwać?

Jak się pisze datę po angielsku? Czy w mailowej korespondencji zapisać daty po angielsku, czy w stylu amerykańskim? Daty są nieodłącznym elementem codzienności. Kierują naszymi planami, umożliwiają zapis historii i swobodną komunikację. Jednak gdy stajemy przed zadaniem ich zapisania czy wymówienia w obcym języku, możemy napotkać problem… Jak prawidłowo powinien wyglądać zapis daty po angielsku i jak czytać daty po angielsku? Przeczytaj i zapamiętaj!

Daty po angielsku

Jak się pisze daty po angielsku i dlaczego jest to takie ważne?

Daty są podstawą w codziennej komunikacji. Używasz ich np. gdy planujesz spotkanie, piszesz formalny list czy też po prostu opowiadasz komuś o jakimś wydarzeniu. Jednak opanowanie niuansów pisania i wymawiania dat po angielsku może być wyzwaniem, zwłaszcza dla osób, których językiem ojczystym nie jest angielski.

Jak zapisywać daty po angielsku? Dwa możliwe formaty

Jak pisać daty po angielsku? Z doświadczenia wiemy, że zapis dat w języku angielskim może być kłopotliwy. Wynika to z faktu, że często mamy do czynienia z dwoma stylami: brytyjskim i amerykańskim.

Jak napisać daty po angielsku? Styl brytyjski

Jak zapisuje się daty po angielsku? W Wielkiej Brytanii i w wielu innych krajach anglojęzycznych preferowany jest format dzień-miesiąc-rok. 15 lutego 2024. "15th February 2024" czytamy jak "the fifteenth of February, twenty twenty-four."

Jesteś w Stanach? Poznaj styl amerykański

W Stanach Zjednoczonych standardowy format to miesiąc-dzień-rok. 15 lutego 2024, czyli "February 15th, 2024" , czytamy to:  "February fifteenth, twenty twenty-four." Zauważ, że w przeciwieństwie do stylu brytyjskiego, miesiąc poprzedza dzień.

Jak napisać datę po angielsku? Konkretne przykłady

Brytyjski styl

  • 15 lutego 2024 roku
  • 15th February 2024
  • 15/02/2024

Amerykański styl

  • 15 lutego 2024 roku
  • February 15th, 2024
  • 02/15/2024

Nie wiesz, jak się pisze daty po angielsku? Zapamiętaj!

Podczas zapisywania dnia w stylu brytyjskim używaj wskaźników porządkowych (st, nd, rd, th) po liczbowym dniu (np. 1st, 2nd, 3rd, 4th).

Zawsze zapisuj nazwy miesięcy wielką literą (np. January, October, June). Taka zasada obowiązuje zarówno w stylu brytyjskim, jak i amerykańskim.

Zapisuj rok w pełnym formacie (np. 2024 zamiast tylko 24).

Jak czytać daty po angielsku? Wymawianie dat na głos

Wiesz już, jak się pisze daty po angielsku, ale czy wiesz też jak prawidłowo je przeczytać? Nie da się ukryć, że podczas bezpośredniej rozmowy poprawne wymawianie dat po angielsku jest ważne dla klarownej komunikacji. Nie chcesz przecież, żeby ktoś źle zrozumiał miesiąc lub dzień, który masz na myśli.

Wymawianie daty w stylu brytyjskim

  • Na przykład, "15 lutego 2024 roku" czytamy "piętnasty lutego, dwadzieścia dwadzieścia cztery".
  • "15th February 2024" czytamy "the fifteenth of February, twenty twenty-four."

Wymawianie daty w stylu amerykańskim

  • "15 lutego 2024 roku", czytamy "piętnasty lutego, dwadzieścia dwadzieścia cztery".
  • "February 15th, 2024," czytamy "February fifteenth, twenty twenty-four."

Jak napisać datę po angielsku? Poznaj nasze wskazówki!

Podczas zapisywania dat liczbowo używaj poprzedzających zer dla jednocyfrowych dni i miesięcy (np. 02/15/2024 zamiast 2/15/2024).

Zamiast "03/04/2024", napisz "March 4th, 2024" lub "4th March 2024" w celu podkreślenia, że chodzi o 4 marca, a nie np. 3 kwietnia.

Jeżeli kontynuujesz z kimś korespondencję, trzymaj się stałego formatu daty przez cały dokument lub rozmowę. To pomoże Ci uniknąć nieporozumień w konwersacji.

Opanowanie zasad zapisywania dat po angielsku jest kluczem skutecznej komunikacji w różnych kontekstach. Dzięki zrozumieniu różnych formatów dat, dokładnemu stosowaniu się do konwencji i klarownej wymowie, możesz pewnie poruszać się w zawiłościach pisania i mówienia dat po angielsku. A może potrzebujesz fachowej pomocy? Sprawdź nasze kursy:

Dodaj komentarz

(wymagane)

(wymagany, nie będzie widoczny w komentarzu)

*